Popis
Proslulá svatojakubská cesta má mnoho podob. Je na každém poutníkovi, jakou trasu zvolí a také to, kolik kilometrů chce na své pouti ujít. Tradičně vede svatojakubská cesta až na samý konec světa. Jako konec světa se ve středověku označovalo španělské město Santiago de Compostela na pobřeží Atlantského oceánu.
Pouť křesťanů a nejenom křesťanů...
V Santiagu de Compostela se nachází hrob apoštola Jakuba. Právě ten je cílem poutníků, kteří zde hledají zdraví a očistu od hříchů. Svatojakubská pouť má svůj duchovní rozměr, který dostává prostor se zvyšujícím se počtem nachozených kilometrů. Mentální očistu však přináší i nekřesťanům. Na cestě ostatně vyznání není tak důležité, každý jde sám za sebe.
Jakkoli, mnoho poutníků se na svatojakubskou cestu vydává z křesťanského Polska. Přes Českou republiku pak využívají Moravskoslezskou trasu, která se napojuje na trasu vedoucí z polské Nisy.
Kudy vede svatojakubská cesta v Česku?
V Česku je první poutnickou zastávkou svatojakubské cesty, resp. její moravskoslezské trasy mramorový patník v Lázních Jeseník.
Moravskoslezská trasa (
https://ultreia.cz/moravskoslezska-trasa/) pak míří na jih po cyklostezce do Opavy a dále do Hradce nad Moravicí s kostelem svatého Jakuba. Podél Moravice a přes Nízký Jeseník se poutník dostane do Budišova nad Budišovkou. Na své cestě putuje dál až na Svatý Kopeček u Olomouce. Přes Olomouc a dále Drahanskou vrchovinu míří do Moravského Krasu a Brna, aby se napojil na trasu Brno - Mikulov. Na hranicích s Rakouskem má za sebou 276 kilometrů v Česku, dalších 3 193 kilometrů před sebou, pokud se tedy chce dostat až do Santiaga de Compostela...
Vybavení poutníka?
Tak jako je základním symbolem svatojakubské cesty mušle hřebenatka, měla by být mušle rozpoznávacím znamením poutníka. Má mu posloužit také jako nádoba na vodu a jídlo. Přestože by měl poutník minimalizovat svoji zátěž, měl by mít sebou alespoň základní vybavení – spacák, oblečení, doklady. Vedle vody se bude hodit i nějaké jídlo na cestu. Chybět by neměla ani lékárnička (může vypadat třeba takto:
https://www.top-armyshop.cz/lekarnicky-sady). Základní léky, náplasti na puchýře doplní případně i vhodné doplňky stravy. Doporučuje se vitamín C, třeba v přírodní podobě, jako je Acerola:
https://botanic.cz/acerola-extrakt-z-plodu-s-25-kyseliny-askorbove-v-kapslich.
Úvodní foto: Unsplash.com
Související zážitky
Komentáře
Zatím tu není žádný komentář.