REGISTROVAT

Outfanatic.com

Outfanatic tě propojí s dobrými lidmi
a zážitky tě dostanou častěji do přírody.

Outfanatic.com

Staňte se součástí komunity nadšenců
do sportu v přírodě, najděte si parťáky
a užijte si sportování naplno.Zážitky

Detail zážitku

Trasa Ústí nad Orlicí – Lanšperk – Letohrad

100 %

1 hodnocení

Autor: Ondra Kocour|6 vložených zážitků
Hodnocení autora:
Datum absolvování: 20.05.2020
Datum vložení: 20.05.2020
Absolvovalo: 1 lidí
Lokalita: Orlické hory
GPS: 50.0346, 16.5025
Délka trasy: 20
Náročnost: Nižší
Charakter: cyklotrasa
Dobré pro děti: Ano

Popis

Krásných dvacet kilometrů (necelých) podél Tiché Orlice začíná v Ústí nad Orlicí, kam se dá pohodlně dostat vlakem takřka odkudkoli. Pokud tedy chcete poznat krásu Orlických hor, není nic jednoduššího než sednout na vlak a vydat se směr Ústí nad Orlicí. Kolo s sebou, případně kolečkové brusle, trase totiž vede převážně po asfaltu.

Z města do hor


Trasa začíná na náměstí v Ústí nad Orlicí. Odtud se vydáte po zelené značce směrem Dolní Libchavy, pak už je to kousek k řece, narazíte také na vodácké tábořiště Cakle. Na rozcestí Na tiché Orlici změníte barvu. Nyní budete postupovat po modré značce do obce Černovír, poté se přes žlutou dostanete k novogotické kapli Nanebevzetí Panny Marie v Lanšperku, která se nachází v podhradí Lanšperka.

Lanšperk


Od kaple, která byla postavena na konci 19. století, především zásluhou knížete Jana II. Lichtenštejnského, se po zelené značce (ano, zelené) dostanete pod zříceninu hradu Lanšperk k železniční stanici. Vyplatí se odtud vystoupat k hradu, který je ojedinělý tím, že mu chybí hlavní věž. Nechybí mu však výhled. Lanšperk představuje tzv. plášťový hrad. Nyní je podél obvodového zdiva vybudována vyhlídková plošina. Více tady: https://www.region-orlickehory.cz/turisticke-zajimavosti/hrady-zamky-zriceniny/hrad-rozhledna-lansperk/

Letohrad


Modrá značka a řeka vás od Lanšperka přesune dál, konkrétně do Hnátnic, poté vás čeká Valdštejn, osada Červená a zase změna značky. Modrá značka vás zavede k osadě Pustiny, kde se napojuje na značku červenou, odtud se po hřebeni dostanete až do Letohradu. Po cestě se ještě můžete kochat malebnou Kaplí sv. Jana Nepomuckého.
V Letohradu na vás čeká zámek (viz úvodní foto), kde je umístěno i muzeum a světnička Járy Cimrmana, nebo Muzeum řemesel.

Pro dvounožce a nejenom pro ně


Trasa Ústí nad Orlicí – Letohrad není náročná, provází ji šumění vody a větru v korunách stromů. Co víc si přát? Možná nějakou společnost. Pokud vás po cestě bude provázet pes, možná Vás bude zajímat, že v Letohradu sídlí výrobce pet food značky Nativia: https://www.nativia-pet.cz/cs/ Váš pes takové české granule, které si zakládají na obsahu kvalitních živočišných bílkovin, jistě ocení. Byla by škoda nějakou tu granulku neochutnat, když už budete v Letohradu...
Je-li však něco pro Letohrad vskutku typické, je to jeho flora, konkrétně slavné Letohradské aleje, o kterých psaly svého času i Lidové noviny (ač tehdy bylo město ještě známo jako Kyšperk).
Od zmiňované kaple svatého Jana na Kopečku vede památná lipová alej, ale zdaleka není jediná. Město zdobí i další lipové aleje, také aleje kaštanové, březová alej, javorová alej nebo aleje smíšené. Více tady: http://www.info.letohrad.eu/letohradske-aleje/

Zdroj úvodního obrázku: Pixabay.com

Mapa

Absolvovali

Související zážitky

Diskuze (0)
Hodnocení a recenze (1)

Recenze

Ondra Kocour| 20.05.2020 |

Komentáře

Zatím tu není žádný komentář.
Banner