REGISTROVAT

Souhlas s podmínkami. Registrovat firmu, akci...

Outfanatic.com

Outfanatic tě propojí s dobrými lidmi
a zážitky tě dostanou častěji do přírody.

Outfanatic.com

Staňte se součástí komunity nadšenců
do sportu v přírodě, najděte si parťáky
a užijte si sportování naplno.Zážitky

Detail zážitku

Brno Kamenný vrh – ideální běžecký terén

100 %

1 hodnocení

Autor: Ondra Kocour|3 vložených zážitků
Hodnocení autora:
Datum vložení: 29.06.2018
Absolvovalo: 1 lidí
Lokalita: Brno
Náročnost: Střední
Charakter: běh v přírodě

Popis

Že ve městě není kde běhat? Kdepak. Dokonce se tu dá najít řada míst, kde si můžeme zaběhat v krásné přírodě a kochat se přírodními skvosty. V Brně jistojistě půjde o Kamenný vrch, který leží v těsné blízkosti sídliště Nový Lískovec a území Kohoutovic. Kvůli výjimečné flóře je Kamenný vrch přírodní rezervací. Je to unikátní místo s bohatým výskytem vzácného koniklece velkokvětého, (Pulsatilla grandis), který tady kousek od sídliště dle chytré wikipedie vytváří největší populaci na světě. Je o více než padesát tisíc trsů rostlin, které za časného jara barví Kamenný vrch do fialova. Ochranu zde má nejenom flóra, ale i fauna, například vzácný střevlík uherský.

Nejenom koniklece


O koniklecích většinu roku nejde vidět, přesto je Kamenný vrch místem, které stojí za návštěvu. Mj. proto, že zde roste řada ohrožených rostlinných druhů. S konikleci vykvétá například mochna jarní, mochna písečná, vidět tu lze i fialku Rivinou. O chvíli později vykvétá vzácný lomikánem cibulkatý, v létě zdejší louku zdobí květy černýše rolního, jehlice trnité, hlaváče žlutého, hvězdnice chlumní nebo také svízele syřišťového. Po celé léto až do příchodu podzimu se můžete kochat květy keře s názvem žanovec měchýřník.
Je to místo hodné procházek, ale také skvělá přírodní běžecká trať, která snoubí stepní porosty, ale i les. Ten začíná na severním okraji rezervace, kde stepní porost nahrazují stromy, například borovice lesní a borovice černá, dub zimní, lípa malolistá, habr obecný nebo modřín opadavý.
Prochází tudy naučná stezka a jen kousíček vedle je lesopark, ve kterém nechybí unikátní železobetonová rozhledna – pozůstatek bývalého zpestření ozdravovny. Ozdravovna využívala místní lesopark až do roku 1948, kdy byla zrušena. Unikátní funkcionalistická rozhledna pak chátrala, aby v roce 2011 prošla rozsáhlou rekonstrukcí a 17. září 2011 byla slavnostně otevřena pro veřejnost. Spolu s rozhlednou bylo upraveno i její okolí. Dnes je tedy z lesoparku pozoruhodné místo jako stvořené pro všechny lačnící po pohybu na čerstvém vzduchu.
Běžci zajisté ocení i nerovnosti terénu, které přinášejí výhledy i možnost řádně potrénovat a zapracovat na své fyzické kondici.

Běžet se dá kamkoli


Těžko jmenovat všechny možnosti a tratě, které Kamenný vrch nabízí. Je jich nepočítaně. Jenom samotný areál přírodní rezervace zabírá rozlohu 15 hektarů. K běhání je jako stvořený i vedlejší lesopark.
Zaběhnout si můžete i k hotelu Myslivna, pod kterým je k dispozici Masarykův háj (ten už patří pod místní část Pisárky). Odtud je to pak jen kousek do Libušina údolí, přes které vede svratecká cyklostezka. Tak si po pěkné uhlazené trase můžete spolu s cyklisty zaběhnout třeba až na Prígl.
Vydat se můžete také směrem Kohoutovice. Jen kousek přes městskou část se dostanete do další krásné přírodní oblasti – Obory Holedná. I ta je sama o sobě krásným místem na běhání. Zatímco kamenný vrch láká především na svoji flóru, obora dostává svému názvu. Skutečně se tady můžete potkat s divokou zvěří. Na rozloze přes tři sta hektarů žijí mufloni, jeleni, laně, daňci a daněly, zvěř, která se tu také volně pohybuje. V oploceném prostoru, protože jinak by mohli být nebezpeční, pak lze vidět divočáky. Ke kochání jsou tu také vodní plochy a jezírka, a to celou západní délku obory vytyčuje potok Vrbovec. Říká se tomu tady Údolí oddechu, k dispozici jsou i odpočinkové altány, lavičky, ale to pravý běžci ocení jen zřídka, že?
Nezbývá než nasadit běžecké boty a vyběhnout. Pokud se chystáte na delší trasu, nezapomeňte sebou alespoň pití, protože na moc občerstvovacích zastávek tu nenarazíte. Možná se vám bude hodit i nějaká ta svačinka, třeba v tekuté formě jako energií nabité smoothie:odkaz zablokován
Ač ve městě, terén nabízí převážně přírodní krásy, míst, kde by turisté mohli kupovat suvenýry, tu moc nenajdete. Vlastně nevím o žádném, to celé oblasti přidává na kráse.

Absolvovali

Související zážitky

Diskuze (0)
Hodnocení a recenze (1)

Recenze

Ondra Kocour| 29.06.2018 |

Komentáře

Zatím tu není žádný komentář.
Hledat

Kdo je na Outfanatic.com (3 680 lidí)


Banner