REGISTROVAT

Souhlas s podmínkami. Registrovat firmu, akci...

Outfanatic.com

Outfanatic tě propojí s dobrými lidmi
a zážitky tě dostanou častěji do přírody.

Outfanatic.com

Staňte se součástí komunity nadšenců
do sportu v přírodě, najděte si parťáky
a užijte si sportování naplno.Zážitky

Detail zážitku

Helfštýn – cíl turistů, kovářů, lezců i psů

60 %

1 hodnocení

Autor: Ondra Kocour|3 vložených zážitků
Hodnocení autora:
Datum absolvování: 17.06.2016 - 19.06.2016
Datum vložení: 23.05.2018
Absolvovalo: 1 lidí
Lokalita: Okolí Moravské brány
GPS: 49.5175, 17.6276
Dobré pro děti: Ano

Popis

Nejdřív něco z chytré wikipedie. Ta Helfštýn označuje jako zříceninu jednoho z největších hradů v českých zemích. Pozor, jde aktuálně opravdu o zříceninu, nikoli hrad. Přesto je chráněnou kulturní památkou ČR a oblíbeným cílem turistů.
Hrad Helfštýn, také Helfštějn nebo Helfenstein je postavený na kopci, nad obcí Týn nad Bečvou, jen kousek od Lipníka nad Bečvou.
Turisty bude zajímat, že hrad pochází ze 14. století. Ještě zajímavější je informace, že hrad byl postaven v rozporu s tehdejším právem. Postavil ho jistý šlechtic na pozemcích jiného šlechtice. Kdo nevěří, ať tam běží a zjistí si o historii hradu více, třeba na oné wiki: https://cs.wikipedia.org/wiki/Helf%C5%A1t%C3%BDn

Již od roku 1982 se na Helfštýně scházejí umělečtí kováři z celého světa. Akce Hefaiston se pravidelně koná na konci srpna. Nejinak je tomu v roce 2018, kdy Hefaiston nabízí takovýto program.

Hefaiston 2018


PÁTEK 24. 8. 2018
Výstava ze sbírek hradu Helfštýn v galerii na II. nádvoří
Odborný seminář v galerii na II. nádvoří
Koncert skupiny Happy to Meet
(Pro veřejnost bude hrad přístupný do 20.00, poté probíhá program pouze pro aktivní účastníky Hefaistonu – promítání nebo fireshow.)
SOBOTA 25. 8. 2018
Výstava ze sbírek hradu Helfštýn v galerii na II. nádvoří
Výstava kovářských prací, kovářské soutěže, živá kovářská práce na III. nádvoří
Doprovodný prodej na louce pod hradem
Koncert skupiny Vltava
(Pro veřejnost bude hrad přístupný do 20.00, poté probíhá program pouze pro aktivní účastníky Hefaistonu - koncert skupiny Fast Food Orchestra, promítání)
NEDĚLE 26. 8. 2018
Výstava ze sbírek hradu Helfštýn v galerii na II. nádvoří
Výstava kovářských prací, kovářské soutěže, živá kovářská práce na III. nádvoří
Doprovodný prodej na louce pod hradem
Vystoupení AKROBATIKO a Slavnostní závěr
Více tu: http://www.helfstyn.cz/hefaiston/program-37-hefaistonu-2018

A dál?


V průběhu sezóny můžete na Helfštýně absolvovat i další kulturní programy, více či méně aktivní. Většinou jsou spíše z těch méně aktivních, a to i proto, že poblíž hradu je parkoviště a tak se dá vyjet autem na kopec téměř k hradbám.

Lezce bude zajímat, že pod kopec, na kterém zřícenina leží, je skalnatý a pod hradem jsou i sympatické skalky. Pokud jedete za lezením, na kopec nevyjíždějte, ke skalkám si pěkně dojděte! Pěkně si předtím namažte klouby, návod třeba tu: https://www.slimming.cz/kloubni-vyziva/ A hurá do toho! Ale žádný extrémní nástup nečekejte, ani extrémní výstupy a lezení.

Lezení na Helfštýně


Helfštýn nabízí spíše pěkné lezeníčko než lezení, vhodné i pro začátečníky. Jištění není sice tak husté, ale obtížnost cest je tak příjemná, že to snad ani není potřeba. To je vlastní zkušenost, dle horosvazu jsou „všechny sektory zajištěny dobře, a to převážně nerezovými borháky“ (zdroj: https://www.horosvaz.cz/skaly-sektor-199/)

Skály jsou z ruly, slepence a čediče a upoutají zajímavými barevnými variacemi. Vytvářejí plotny, takže mohou připomínat pískovcové lezení na tření. Samotné plotny pak vytvářejí pozoruhodné terasy, které jsou spíš ozdobou než sportovním prvkem, a tak je jistě ocení i turisti (pokud se náhodou dostanou dolů od hradu).

Celkem jde o čtyři hlavní plotny. První plotna s výškou stěny asi 15 metrů nabízí něco málo přes 21 cest – pozor od obtížnosti II do VI+ UIAA. Druhá plotna pak téměř třicítku cest, od trojek až po osmičky. A to ve stěně s výškou asi dvacet metrů. Stoupáme!

Třetí a čtvrtá plotna nabízejí výšku 35 m, vyšší obtížnost, ale vyžadují i vyšší morál, protože od pohledu jsou dosti drobivé – a co teprve od doteku. Většina lezců – začátečníků se proto soustředí zejména v prvních sektorech, nižších a bezpečnějších. Anebo se přidávají k turistům, rodinám s dětmi, psy apod. Nejinak tomu bylo v našem případě, kdy jsme se na Helfštýn vydali se psem, tehdy ještě štěňátkem, jako výlet k Bečvě jsme to také náležitě zdokumentovali tady: http://ukocouradoma.cz/vylet-k-becve/.

Mapa

Absolvovali

Diskuze (0)
Hodnocení a recenze (1)

Recenze

Ondra Kocour| 23.05.2018 |

Komentáře

Zatím tu není žádný komentář.
Hledat

Kdo je na Outfanatic.com (3 660 lidí)


Banner