REGISTROVAT

Souhlas s podmínkami. Registrovat firmu, akci...

Outfanatic.com

Outfanatic tě propojí s dobrými lidmi
a zážitky tě dostanou častěji do přírody.

Outfanatic.com

Staňte se součástí komunity nadšenců
do sportu v přírodě, najděte si parťáky
a užijte si sportování naplno.Zážitky

Detail zážitku

Rady zkušených před Krkonošským survivalem

0 %

1 hodnocení

Autor: KRKONOŠSKÝ SURVIVAL|5 vložených zážitků
Hodnocení autora:
Zaměření: Běhání, Běžkování, Orientační sporty
Datum absolvování: 24.03.2017 - 25.03.2017
Datum vložení: 04.03.2017
Absolvovalo: 1 lidí
Lokalita: Krkonoše, horská chata Kara
GPS: 50.6739, 15.5121
Délka trasy: 65 - 110 km
Náročnost: Vysoká
Charakter: náročný terén, ultratrail, bežky, orienťační běh

Popis

JAK NA VOTVÍRÁK SURVIVALOVÉ SEZÓNYBlíží se Krkonošský survival. Mistrovství ČR v zimním přírodním víceboji. Závod trojic na 20 hodin, kdy mají týmy za úkol navštívit co nejvíce kontrol v terénu, plnit různé disciplíny a v limitu 20 hodin přijít do cíle.
A tak jsme kontaktovali 3 borce, kteří mají mnohaleté (a výsledky podložené) zkušenosti s podobnými závody. Přesněji řečeno, s mnohem těžšími, než Krkonošský survival (dále jen KS) je. Je to např. Adventure Race (AR), kde závodí 4členné týmy (min 1 žena) na většinou 50 – 120 hod. Nonstop. Takže KS pro ně bývá příjemný trénink a zkouška formy před sezónou. Pro většinu současné populace je ale i 20 hodin těžko představitelných. Navíc v zimních horách.
Pro KS nestačí mít výbavu a načtené informace. Je třeba mít i zkušenosti. Hlavně pro ty s menšími zkušenostmi jsme "pořídili" následující řádky. Ale věříme, že i ti, kteří se považují za zkušené, mohou najít některé „drobnosti“, které se budou hodit. Mohli bychom se ptát na desítky otázek. Tak dlouhý text by ale nikdo nečetl. Snad se vám odpovědi na pár z nich budou hodit.

Své know-how poskytli Jaroslav Krajník, Marek Navrátil a Pavel Paloncý.Začněme od země. Co ty a GTX boty, na které lze v outdoorových publikacích vidět mnoho reklam.
- GTX boty vůbec neřeším. Běhám takový závody, kde suché nohy jsou víceméně sci-fi. A myslím, ze KS v tomto není výjimkou. Nohy si mažu obyčejnou vazelínou – pořádně. Hodně z toho se vsákne do ponožky (to nevadí). U závodu jako je KS si klidně někdy během něj sednu a namažu je znovu.
- většinou nevyužívám GTX boty. Pokud je závod dlouhý a v mokru, stejně se nepodaří udržet nohy v suchu a v tom případě je lepší GTX boty nemít. Lépe vysychají a větrají. Osobně nohy v podstatě vůbec nemažu. V AR závodech není špatné nohy v depu ošetřovat - osušit, měnit ponožky a případně používat pudr/zásyp. Důležité jsou také vhodné ponožky. Většinou volím tenčí.
- GTX boty nepoužívám při delším závodě, protože z nich neodtéká vlhkost ven; boty bez GTX vodu pustí ven a nohy se potom pohybem opět prohřejí. Pokud ne, a nohy by omrzaly, řeším to termofólií do bot pod ponožku.

Tedy… Pro KS se zdánlivá výhoda GTX bot stává jejich hlavní nevýhodou.Dalších pár odstavců bude zaměřených na povrch.
Membránové bundy - bereš jen když je třeba GTX bunda v povinné výbavě, nebo ji do výbavy zařazuješ pravidelně? Když má být hodně zima, vítr…
- když je trasa v horách, v zimě, tak si ji beru vždy. Hory mohou překvapit. Tady by mě překvapilo, kdyby ji někdo s sebou neměl. I když je pár takových střelců :)
- na většině závodů je GTX bunda povinná. Hodně závisí na délce závodu a předpovědi počasí. Určitě jsou závody, kde není nutná, ale většinou ji máme s sebou.
- na KS je membrána nutností, protože ve vrcholových partiích vždy hrozí "jakékoliv" počasí, jde ale o mini tenkou membránovou bundu, sbalenou v batohu, neběhám v ní normálně

Přestože není GTX bunda v povinné výbavě, jako by tam byla.Často se při závodech, kde je chladno, ale moc nemrzne, opomíjí ztráty tepla hlavou. Která může být obrovská. Jak to řešíš ty?
- osobně si hodně chráním krk - rolákem a/nebo buffem, zapnutou bundou. Je velice jednoduché se nachladit, především díky větru.
- šátek na hlavě a krku neustále sundávám a nasazuji podle okamžité potřeby. Je-li teplo, ihned sundám, začnu-li pociťovat chlad, ihned nasazuji

Bez šátku na KS nechoď…„Je situace, kdy bys při "kratším" závodě jako KS řešil převlékání?
- ano. Nemluvím teď o drobnostech jako je sundání rukavic nebo budny, ale např. pokud bychom měli jít do vyšších poloh, kde může být skutečně chladno, vítr. Před dvěma lety jsme to málem řešili při Bejkárně (přes řeku), kdy nás pak v noci čekal postup po hřebeni. Nakonec jsme se nepřevlíkali, ale vodu oběhli.
- snad jen pokud by byl extrémní mráz a plavání v zimě (ale to bych tam ani nevlezl). A pokud budeme neustále v pohybu většinou, není třeba. Vše se dá vyřešit přes rukavice, buff a GTX bundu. Případně ještě jednu tenkou vrchní vrstvu (bundička, vestička).
- pouze při předčasném ukončení závodu, jinak ne

S převlékáním se zdržují jen ti, co jsou ve velké krizi…Radši míň oblečení, aby se člověk nepotil (a byl lehčí), i když mu bude trochu zima? Nebo ne?
- oblékám se tak, že počítám, že budu prakticky pořád v pohybu. Když se zastavím, je mi zima. Horní vrstva mě chrání především před větrem, někdy i před vlhkostí. Nepodcenit rukavice.
- opět hodně individuální. O váhu tolik nejde, spíš o vhodnost materiálu. Většinou tenké a funkční vrstvy. "Krizové" úseky pak zachrání GTX bunda. Poměrně hodně se dá regulovat pocitová teplota pokrývkou hlavy, krku a rukavicemi.
- subjektivní pocit tepla-chladu se u mne střídá často, pokud to není přes hranu, tak to neřeším, pokud je víc chladu, použiju záložní GTX bundu, nebo NRC folii

Rukavice a opět šátek.Kterou drobnost nebo druh výbavy (ne často používanou) stojí za to si vzít?
- beru vždy NRC folii, málokdy ji použiju, ale když ji použiju, tak mi zachrání závod. Živočišné uhlí, kartáček na zuby a tahačku (gumu).
- krátké běžecké návleky přes boty
- NRC termo fólie, "tesa" páska (kousek)
2mm šnůrka např. na nouzové připevnění různých věcí taky není špatná. Stejně jako v izolepě zabalená žiletka. Ale těch drobností je opravdu hodně.

NRC folie v povinné výbavě není jen výmysl pořadatelů.„Teď ještě do závodníkova nitra. Doplňování energie - jaká část z toho jsou gely nebo různý tyčky a jaká třeba "obyčejné" pečivo, ovoce. Radši sušené? Jaké? A pod. Jíš podle pocitu, nebo spíš s důrazem na pravidelnost?
- bez občerstvovaček je třeba počítat, že se k možnosti něco koupit dostanete třeba až v poledne. Nebo až v cíli. Ovoce - čerstvý je super, ale má nevýhodu, že je těžký. Takže tak pár kousků ze začátku, či za depem (tady žádný není). Za závod se snažíme tak jednou rozumně pojíst (Adventure Menu), k tomu tak cca 2 housky/toasty se sýrem, šunkou a/nebo něčím slanýn (olivy!). Zbytek sušený ovoce, gumoví medvídci, Já v poslední době používám jeden sacharidový nápoj.
- toto je hrozně individuální. Já osobně jím málo a hodně specificky. Gely a energetické tyčinky nepoužívám vůbec. Také hodně záleží jak rychlý a dlouhý je závod, podle toho volím jídlo. Určitě do dlouhého závodu je vhodné mít i trochu "běžného jídla", houska (šunka, sýr, .. ) . Super je ovoce (je ale zase těžké). Je dobré si to sledovat pro příští závody. Rozhodně lepší je jíst s ohledem na pravidelnost. Jinak se stáhne žaludek a špatně se pak donutíte jíst - cca každou hodinu. Navíc v závodním zápalu často můžete pocit opomenout a pak už může být pozdě.
- gely max 2 ks, tyčky cca 5-6 ks, obyčejné jídlo je základ (chleby, rohlíky, oblíbené sladkosti podle své chuti)

Doplňování energie je věda, která může ušetřit spoustu problémů.

Je ale třeba mnoho experimentování. Stejně jako u vědy.
Pozn.: Pokud si najdete na webu rozbory na téma cukr a mnohahodinový vytrvalostní výkon (NESPONZOROVANÉ, ani skrytě), tak zjistíte zajímavé věci. Např. že pokud má cukr v celkové přijaté hmotě podíl více než (zhruba) jednu desetinu, zaděláváte si na žaludeční problémy. Myslí se tím i tekutiny. Dáte si gel, zapijete velmi sladkým nápojem, na to hodně coly, přeslazenou tyčinku… („Přece tu energii potřebuju!!!“) Tady opravdu pozor, všechno se sčítá. Tohle budete dělat pár hodin a můžete čekat minimálně žaludeční potíže, pokud rovnou nebude muset vzdát. Zkušení závodníci Vám řeknou, že se to dá napravit tak, že výrazně zpomalíte, budete jíst (nebo se o to alespň pokusíte) jen výše zmíněné „obyčejné“ jídlo a nějakou tu hodinu čekat, než se energie „vrátí“. Není zábavné vidět, jak vás ostatní předbíhají, ale pořád je to lepší, než DNF. Pokud vyměníte cukry za maltodextriny, můžete si dovolit dvojnásobné koncentrace. Maltodextrin je navíc bez chuti. Jen divně lepí. Ale zase ho musíte nosit, protože v obchodech cestou ho těžko budete hledat.

Jaké máš osobní doporučení? Nebo co třeba "chyby", které často vidíš u jiných? Tady lze třeba zmínit, že lidé do sebe často ládují např. energetické nápoje ještě dřív, než odstartují. Asi neřeší, že později (třeba po odeznění účinků kofeinu a taurinu) přijde ještě větší útlum. A nová, pozdější dávka, už není tak účinná.
- Spousta lidí z počátku závodí o vteřiny a v pozdější fázi závodu jim utíkají minuty i desítky minut. Závod není jen o rychlosti (ale také o mapování, rozhodování atd.), ale také o určité plynulosti. Na tu člověk nemusí mít fyzičku, stačí se zamyslet - mít potřebné věci po ruce a celý proces zjednodušit. Zkrátka, když si někdo bude neustále balit a vybalovat řekněme rukavice, tak ho to stojí více času, než když půjde pomaleji do kopce. Atd. Pořád se závodí. Nejen, když to člověk rube do kopce, ale právě i během ostatních činností.
- většinou si každý zjistí své zásady až zkušenostmi a odjetými závody. Do dlouhého závodu je určitě vhodné nastoupit odpočatý. Pokud je závod přes jednu noc, většinou není potřeba "žádná vzpruha". Důležité je se udržet v závodním tempu, které Vás nenechá usínat při vyšších tepech. Nicméně v AR závodech se opět výrazně liší. Určitě však platí méně kofeinu a taurinu tak, aby účinkoval, když je později potřeba.
- hlavně u závodu typu KS a AR dobře zvolit postupy a mapovat, kofeinové přípravky na začátku takto dlouhých závodů jsou nesmysl, člověk se předtím musí dobře vyspat, být odpočatý a potom od poloviny závodu dál s nastupující únavou použití kofeinu dává smysl

Hlavně nezastavovat a všechno řešit „za pochodu“.Volíš spíš menší batoh s minimem výbavy, nebo větší s několika drobnosti navíc, které se mohou hodit a použiješ je pravděpodobně, ale ne zcela určitě?
- beru si spíše méně výbavy. Batoh musí sedět, ale nemusí být úplně malý. Pozor na úplně malý batoh, kam věci cpu a pak při vybalování/balení ztrácím čas, že se mi to tam nevejde. Radši větší batoh, kam vše rychle naházím a batoh si stáhnu, aby držel, zbytné a často používané věci mám po ruce, v nějaké kapse.
- lepší je samozřejmě nebrat žádné zbytečné vybavení. Většinou postačí povinná výbava, jídlo a pití. Na AR závody to pak je jiné. Zde se občas vyplatí mít i určité rezervní vybavení.
- batoh může být trochu větší, ale ne zbytečně těžký, z lehkého materiálu; s sebou navíc nic moc neberu, než je nutné

Batoh radši trochu větší.Co se týče příštího KS, který startuje 24. března ve 22hod u pivovaru Trautenberk u Pomezních bud, tak začne nočním orienťákem v lesích. Na Pomezky účastníci odjedou od horské chaty Kara, kde je cíl, několika autobusy. Po oběhnutí orienťáku se závodníci vrátí k pivovaru a vyrazí na běžkařskou etapu, která bude měřit asi 13km. Potom budou moci své lyže odevzdat organizátorům. V případě většího množství sněhu půjde samozřejmě zvolit možnost pokračovat s nimi dále. Využít lze i sněžnic. Už od startu běžek si soutěžící sami určují, kam a kdy chtějí jít a které kontroly posbírat. Cestou je kromě zmíněných lyží bude čekat časovka do velmi prudkého kopce, Adventure Park ve Špindlu, brod Labe s následným postupem přes další prudký svah se skalami apod. Spolu s více než 40 kontrolami na výběr. Disciplíny jsou také nepovinné, jejich vynecháním se však zmenšuje šance na dobrý výsledek. Nejkratší cestou je to do cíle na chatě Kara asi 65km, ale kdo by chtěl dát všechno, musel by zvládnout hodně přes 100km! Procvičíte si, jak je dobré občas zpomalit, umět improvizovat, rychle měnit plány. Nebo třeba odhadovat, kdy je lepší jít napřímo a kdy třeba 5x delší oklikou.
Říká se, že co nezůstane v paměti, to nebylo dostatečně silné. Budeme se snažit, abyste si KS zapamatovali celý. Přijďte si zkalibrovat své představy o náročném pohybu v přírodě. Jen pro jistotu zopakujeme – na KS není nic povinné. Jestli bude pro vás dlouhý nebo krátký, jednoduchý nebo náročný, to si rozhodnete volbou postupu sami. Labe taky brodit taky nemusíte, ale kdo na KS nebrodil řeku, jakoby tam nebyl. Ve startovní listině zbývá už jen několik málo míst (samozřejmě povolených správou KRNAP), tak nenechávejte přihlášku na poslední chvíli.

Praktické informace

Prezentace a cíl na chatě Kara. Po prezentaci odjezd busy odtud směr Pomezní boudy, tam ve 22:00 start

Mapa

Absolvovali

Související zážitky

16km běžecká trasa okolo Černé hory

16km běžecká trasa okolo Černé hory

Krkonoše, Janské Lázně, Černá hora

80

%

80

%

13km proběhnutí (hike) z Pece na Lišku a zpět

13km proběhnutí (hike) z Pece na Lišku a zpět

Krkonoše, Pec pod Sněžkou, Liščí hora

80

%

80

%

Diskuze (0)
Hodnocení a recenze (1)

Recenze

KRKONOŠSKÝ SURVIVAL| 04.03.2017 |

Komentáře

Zatím tu není žádný komentář.
Hledat

Kdo je na Outfanatic.com (3 878 lidí)


Banner