REGISTROVAT

Outfanatic.com

Outfanatic tě propojí s dobrými lidmi
a zážitky tě dostanou častěji do přírody.

Outfanatic.com

Staňte se součástí komunity nadšenců
do sportu v přírodě, najděte si parťáky
a užijte si sportování naplno.Zážitky

Detail zážitku

Camino de Santiago

100 %

2 hodnocení


Warning: Illegal string offset 'name' in /data/www/outfanatic.com/www.outfanatic.com/content/zazitky-detail.php on line 503
Autor: Lukáš Roubík|4 vložených zážitků
Hodnocení autora: TOP zážitek
Zaměření: Nordic Walking, Turistika a treking
Datum absolvování: 22.09.2016 - 02.11.2016
Datum vložení: 05.12.2016
V oblíbených: 3 lidí
Absolvovalo: 2 lidí
Lokalita: trasa Camino Francés, Španělsko
Délka trasy: 940 km
Náročnost: Vysoká
Charakter: pouť

Popis

Camino de Santiago (Svatojakubská cesta) je jedna z nejznámějších světových poutí s více než tisíciletou tradicí, na kterou se v současné době vydává každý rok přes 250.000 lidí z celého světa. Možná jste o této cestě už někdy slyšeli a nebo jste dokonce četli příběhy lidí, kterým tato cesta změnila život. Pravděpodobně Vás hned napadlo, co vůbec láká takové množství lidí k tomu pěšky vyrazit na stovky a stovky kilometrů dlouhou cestu. Proč o této pouti neustále vznikají nové knihy, filmy i televizní dokumenty a její popularita na celém světě každý rok roste? Co k cestě motivovalo Paula Coelho, který se po návratu z vykonané poutě v roce 1986 stal nejúspěšnějším brazilským spisovatelem všech dob? Proč byla tato cesta v roce 1993 zařazena na seznam světového kulturního dědictví UNESCO? A jaké je tedy reálné pozadí všech zázračných příběhů a nadšených vyprávění poutníků z celého světa?


Tři týdny po návratu do ČR nezbývá než potvrdit jediné: všechno, co se o Caminu vypráví, je pravda. A ačkoliv se jedná o intenzivní individuální prožitek, který je pomocí slov a fotografií jen velmi obtížně přenositelný, rád bych se Vám nyní pokusil přiblížit, jaké je Camino de Santiago. Na cestě jsem strávil 40 dní a ušel s 12 kg batohem každý metr celé 900 km dlouhé trasy Camino Francés z francouzského městečka Saint Jean Pied de Port až do Santiaga de Compostela a dále na Finisterru, považovanou celá staletí za konec světa. A myslím si, že celé Camino je úžasné díky kombinaci tří částí, které ji neoddělitelně tvoří - 1. příroda, 2. lidé a 3. osobní rozvoj (duchovno a spiritualita).


Příroda


Na první pohled jsou na Caminu nejvíce lákavé přírodní a historické krásy a to naprosto oprávněně. V průběhu cesty zažijete a uvidíte naprosto všechno. Přejdete troje nádherné hory, budete procházet hlubokými listnatými, jehličnatými i eukalyptovými lesy, půjdete po loukách, polích, vinicích i pastvinách, kde uvidíte velmi zblízka volně se pasoucí dobytek, ovce i koně. Celý jeden týden budete "ztraceni" na náhorní plošině španělské Mesety, která díky nekonečným pšeničným polím a spalujícímu slunci vypadá jako poušť, abyste na konci cesty dorazili k Atlantskému oceánu a nevěřícně se procházeli po dlouhých písečných plážích, které vedou až na skalnatý mys Finisterre. Na místo, které bylo považované stovky a tisíce let za naprostý konec celého známého světa. V průběhu celé cesty si budete všímat, jak se příroda, lidé i architektura postupně proměňuje. Budete procházet kraji pastvin, vinic i pšeničných polí, abyste poslední týden v Galícii zažili proměny přírody i počasí několikrát za den. Celou cestu budete v každém městě potkávat staré románské kostely a gotické katedrály, míjet roztomilé domečky místních i obdivovat daleko starší památky z římských dob jako dva tisíce let staré lázně nebo cesty, po kterých přímo půjdete. A mnohokrát zažijete ten krásný cestovatelský pocit, kdy se vyhoupnete na nějaký hřeben a spatříte daleký obzor, ke kterému půjdete dalších několik dní. Každému se líbí něco jiného, ale na Caminu je díky této pestrosti velmi pravděpodobné, že tu každý objeví místa, která si zamiluje a nikdy na ně nezapomene... Aneb "místa v krajině odpovídají místům v srdci".


Lidé


Druhou částí, která tvoří nezaměnitelnou atmosféru Camina, jsou lidé. Na Caminu potkáte v současné době opravdu lidi z celého světa - z Kanady a USA, Brazílie a Jižní Ameriky, hodně lidí z Austrálie a ze střední a západní Evropy, ale také z Izraele, Jižní Koreje, Japonska a samozřejmě velkou část tvoří lidé přímo ze Španělska. Seznámíte se tady s lidmi všech profesí, každého věku i sociálního postavení. Všichni se tady zdraví a pamatují si vaše jméno. Někteří jdou sólo, jiní přijeli ve skupině nebo skupinu vytvořili hned první den ve vlaku. Další zde poznají svoji lásku z Camina a vznikají zde nové páry. V každém případě zde potkáte mnoho neuvěřitelně milých lidí a získáte hodně "Camino friends", se kterými povedete každý večer hodně spirituálních, religiózních nebo úplně praštěných diskusí :-) . Budete si s nimi vařit jídlo, sdílet společné pokoje ke spaní i koupelny. A také své zážitky z Camina a své osobní příběhy. Každý člověk si zde uvědomuje, že tady jste kvůli nějakému osobnímu důvodu. Camino není trek kolem Annapuren ani sportovní výkon. To vytváří zvláštní atmosféru laskavosti a sdílení, ve které - pokud chcete - můžete sdílet své příběhy a důvody k pouti s prakticky úplně cizími lidmi. A patrně díky tomu, že se již nikdy neuvidíte, drtivá většina lidí na Caminu odkládá své masky a role a jsou to zajímavá vyprávění a osudy. Potkáte zde samozřejmě i méně přátelské lidi, abyste ale později zjistili, že sebou nesou 600 g kámen, který položí na kopci Cruz de Hierro na počest své zesnulé ženy. Pokud bych měl shrnout, co mě na lidech na Caminu nejvíce zaujalo, tak zjištění, které pozná každý cestovatel - bylo neuvěřitelně zajímavé slyšet celou škálu různých a odlišných názorů na různé věci od lidí ze všech koutů světa. A zároveň zjistit, že ačkoliv je někdo z Kanady, Kalifornie nebo z Austrálie, tak řeší ve svém životě úplně ty stejné problémy, starosti a situace a má naprosto stejné naděje, životní přání a sny jako Vy.

Osobní rozvoj (Duchovno a spiritualita)


Samozřejmě, že naprosto nejdůležitější součástí Camina je duchovní a spirituální rozměr, který tuto cestu odlišuje od všech ostatních. Ať již jsou Vaše otázky v oblasti osobního rozvoje a důvody k vykonání poutě jakékoliv, každý tu pravděpodobně najde své odpovědi tak, jako lidé stovky let v minulosti. Pokud jsou Vaším hlavním důvodem k vykonání pouti duchovní důvody, tedy vzestupná (duchovní) cesta osobního rozvoje, kterou většina náboženství nazývá jako cestu k Bohu (v jiných tradicích např. cestou k jednotě, světlu, univerzu apod.), máte zde každý den mnoho možností, jak se na této cestě rozvíjet. Potkal jsem na Caminu řadu lidí, kteří se přímo na cestě několikrát denně modlili, jiní meditovali apod. Prakticky v každém městečku a vesničce, kterými procházíte, můžete večer navštívit mše pro poutníky, kde získáte požehnání k dobré cestě. I když nejste věřící a nejdete do Santiaga prosit za odpuštění Vašich hříchů, všechny katedrály, kostely, diskuse lidí a celkově křesťanská tradice se Vás na Caminu hluboce dotkne. A pokud se opravdu nehlásíte k žádnému z tradičních náboženství, Camino Vám přesto tento duchovní rozměr ukáže na každém kroku v podobě nádherné přírody, mnoha zvířat a všech lidí z celého světa, které potkáte. Díky tomu si i ten největší cynik uvědomí řadu otázek, které jej jako jednotlivce přesahují a propojují se vším živým i neživým na světě okolo. Aneb "Já jsem ve všem a vše je ve mně."


Pokud se nacházíte ve fázi života, kdy je pro Vás prioritní sestupná (spirituální) cesta do vlastního srdce za poznáním své vlastní duše a svého místa v životě a na světě, jste na tom nejlepším místě. Camino Vám totiž velmi intenzivně nastavuje zrcadlo. To, jak ke Caminu přistupujete (tzn. jak jdete rychle, jak interagujete s lidmi, jak řešíte vzniklé situace apod.), Vám totiž hodně prozradí o tom, kdo jste a jak přistupujete i ke své cestě životem. Než se něčemu novému naučíte v běžném životě, může to trvat půl roku různých událostí, setkání s lidmi a nových zkušeností. Tady tolik věcí a odpovědí můžete zažít v průběhu jediného dne. Musíte být ale připravení na to si tyto paralely mezi cestou a vlastním životem vysvětlovat a učit se z nich... Než jsem na Camino vyrazil, v diskusích jsem narazil na příspěvek od nějaké dívky, která měla pocit, že ke konci k ní cesta promlouvá. A ačkoliv to znělo jako důsledek hypoglykémie, musím přiznat, že je to pravda. Tedy ne, že by cesta "mluvila", ale přináší Vám opravdu "na míru" mnoho vnějších situací, ze kterých se můžete učit a získat své odpovědi. Zároveň se zde při řešení všech situací rychle naučíte, jak změnou vnitřního postoje velmi rychle ovlivníte i vnější cestu Caminem i životem. Aneb "Jak uvnitř, tak venku."


Závěr


Proč je tedy Camino de Santiago po celém světě tak populární? Myslím si, že díky této kombinaci tří částí Camina se jedná o unikátní přechodový rituál, který i v moderní době funguje stejně tak jako před tisícem let. Společnou motivací prakticky všech lidí, které jsem na Caminu potkal, byla nová naděje - naděje posunout se ve svém životě do další kapitoly, uzavřít minulost a rozmyslet si nějaké velké životní rozhodnutí, které bude utvářet budoucnost. A zároveň se nechat samotnou cestou do této nové fáze života proměnit a připravit - dospět, ověřit a rozvinout své schopnosti a získat nejen vhled do svého srdce, ale i nadhled a zkušenosti na celý život. Myslím si, že je velmi důležité si to uvědomit a nikdy nezapomenout na to, co Camino představuje - přechod a krok do další fáze. Ať už Vás k cestě motivuje cokoliv, je důležité po Caminu přestat utíkat, vrátit se a svým problémům nebo otázkám čelit. Ono je totiž velmi lákavé tomuto druhu cestování (poutnictví) propadnout, protože je to opravdu jednoduchý a lehký způsob života - vstát, jít, jíst a spát a o nic jiného se za celý den nestarat a být daleko od všech problémů. Je proto nesmírně důležité se vrátit zpátky a vše, co jste se na cestě naučili, použít zpátky doma ve svém životě, vztazích i práci... Buen Camino!

Mapa

Trasa ke stažení

Absolvovali

Mají v oblíbených

Související zážitky

Diskuze (0)
Hodnocení a recenze (2)

Recenze

Lukáš Roubík| 05.12.2016 |

tereza wamberová| 16.12.2016 |

Komentáře

Zatím tu není žádný komentář.
Banner