REGISTROVAT

Outfanatic.com

Outfanatic tě propojí s dobrými lidmi
a zážitky tě dostanou častěji do přírody.

Outfanatic.com

Staňte se součástí komunity nadšenců
do sportu v přírodě, najděte si parťáky
a užijte si sportování naplno.Zážitky

Detail zážitku

Na Hradiště a vyhlídky hřebene Prahy

80 %

1 hodnocení

Autor: Brdy aktivně|6 vložených zážitků
Hodnocení autora:
Zaměření: Běhání, Turistika a treking
Datum absolvování: 13.08.2016
Datum vložení: 16.11.2016
V oblíbených: 2 lidí
Absolvovalo: 1 lidí
Lokalita: Brdy, Nepomuk
Délka trasy: 11 km
Náročnost: Nižší
Charakter: Pohodový výšlap
Dobré pro děti: Ano

Popis

Výlet je dlouhý 11,3 km. V případě potřeby jej však můžeme i podstatně zkrátit – vypuštěním odboček nebo sestupem ze sedla U sv. Jana po Dřevěnce rovnou do Nepomuku.

Východištěm nám bude obec Nepomuk u Rožmitálu p.T., která je nejvýše položenou samostatnou obcí ve Středočeském kraji (cca 690 m) a je možné se zde také občerstvit hned ve dvou zařízeních, z nichž velmi oblíbená je především cyklistická restaurace Nepál. (Poskytuje také základní cykloservis.) Stýkají se tu dvě cyklotrasy – č.2273 a 8190. KČT už provedl vyznačení modré tur.značky z Obecnice přes Třemošnou a Skelnou Huť právě do Nepomuku (zatím se ještě čeká na její doznačení k Sobenskému rybníku) a žluté značky ze sedla U sv.Jana kolem vyhlídek na Prahu.

Bouda u Břízy


Navštívíme několik zajímavých míst. Neprávem opomíjené Hradiště (841 m) s půvabným a divokým kamenným mořem těsně pod svým vrcholem, Boudu U břízy, jednu z posledních zachovalých strážních bud v Brdech, v terénu nenápadný, ale z dálky velmi výrazný Malý Tok (844 m), s velikými borůvkovými plantážemi, druhou nejvyšší horu Brd, Prahu (862 m) s věží meteorologického radaru ČHMÚ (objekt je bohužel nepřístupný) a především hned několik vyhlídek na hřebeni mezi Prahou a Malým Tokem. Z nich bych zvlášť vyzdvihl Vyhlídku pod Malým Tokem – není k ní bohužel cesta turisticky vyznačena, ale snadno ji najdeme, když od Malého Toku překročíme Tockou lesní cestu a budeme pokračovat po výrazné pěšině pouhých 217 m mírným klesáním. Výhled z ní za to opravdu stojí. Najdeme tam i lavičku a „vrcholovou“ knihu. O Čákově vyhlídce je asi zbytečné mluvit. Cesta přímo k ní sice také není vyznačena, ale dovede nás do její blízkosti (120 m). I tady najdeme „vrcholovou“ knihu, panoramatický náčrt toho, co můžeme spatřit a taky teploměr. Odtěžením lesa v nedávné minulosti se otevřely ale další vyhlídky, které nabízejí rozhled nyní i lepší, než je ze samotné Čákovy vyhlídky. Kromě už zmíněné pod Malým Tokem, bych rád upozornil hlavně na tu, kterou intuitivně a snadno najdeme hned, jak spolu se žlutou turistickou značkou odbočíme z Tocké lesní cesty směrem na Prahu. (Je tak pěkná, že ji nejspíš někteří omylem zaměňují za „pravou“ Čákovu vyhlídku). Vyhlídek je ostatně cestou mnohem víc, osobně mne velmi okouzlují výhledy z Borské lesní cesty, tentokrát směrem na Třemošnou, která se odtud jeví poněkud nezvykle.

U Sv.Jana na Malý Tok


Ve strategicky důležitém sedle U sv. Jana (rozcestí) stávala další strážní bouda (dnes jí zde připomíná už jen obrázek), a právě nedaleko Čákovy vyhlídky a další vyhlídky severozápadně od vrcholu Prahy (výhled např. na Padrť, Plzeň a Slavkovský les), narazíme na artefakty ze druhé světové války – mohutné železobetonové patky a kamenný podstavec německého radiolokátoru Freya (Pegasus Y).

V mapce výletu jsou pojmenovány mně známé lesní cesty. Některé jsou už označené v terénu (Planýrka, Andělská, Borská, Tocká, Pražská linka, Havelská, Kormundovka). Kuriozně je vedena Pražská linka (jak z mapky vyplývá) a není úplně jisté, jak bude nakonec pojmenována důležitá cesta ze sedla U sv.Jana přímo do Nepomuku, která překonává velký spád a dnes po ní už vede modrá TZT. Snad „Dřevěnka“ (ale to by byla v Brdech už asi čtvrtá…), možná „Ke svatému Janu“. Za zmínku asi také stojí, že horský les v okolí vrchu Praha, je zařazen do II. zóny ochrany CHKO.

Na Čákově vyhlídce


Částečně výlet využívá už nové turistické značení (po Planýrce, části Tocké cesty a kolem vyhlídek před Prahou, zbytek vyplývá ze zákresu v mapce. V mapce je vyznačena většina důležitých informací. Přeji příjemnou cestu, hezké počasí a krásný výhled.

(V této roční době snad poněkud nepříhodná poznámka: Hřeben Prahy a jeho další pokračování kolem Hradiště a vrchu Brdce až do Borského sedla, si velmi oblíbili lyžaři. Hřeben nikde neklesá pod 770 m nad mořem a jsou zde proto zajištěny zpravidla velmi dobré sněhové podmínky.)

Text a foto: Pavel Čámský
Další výlety v Brdech naleznete na Brdyaktivne.cz a nezapomeňte si nás přidat do oblíbených

Mapa

Trasa ke stažení

Absolvovali

Mají v oblíbených

Související zážitky

Pražský parkový survival v Brdech

Pražský parkový survival v Brdech

Mníšek pod Brdy, Brdy, Dobříš

90

%

90

%

Diskuze (0)
Hodnocení a recenze (1)

Recenze

Brdy aktivně| 16.11.2016 |

Komentáře

Zatím tu není žádný komentář.
Banner