REGISTROVAT

Outfanatic.com

Outfanatic tě propojí s dobrými lidmi
a zážitky tě dostanou častěji do přírody.

Outfanatic.com

Staňte se součástí komunity nadšenců
do sportu v přírodě, najděte si parťáky
a užijte si sportování naplno.Zážitky

Detail zážitku

Glacier National Park

100 %

2 hodnocení


Warning: Illegal string offset 'name' in /data/www/outfanatic.com/www.outfanatic.com/content/zazitky-detail.php on line 503
Autor: Baruše|3 vložených zážitků
Hodnocení autora: TOP zážitek
Zaměření: Přežití v divočině, Turistika a treking
Datum vložení: 19.09.2016
V oblíbených: 6 lidí
Absolvovalo: 1 lidí
Lokalita: Glacier National Park

Popis

Všichni určitě znáte krásy národních parků v USA. Člověku tam kolikrát přechází zrak z toho, co vidí. Já jsem zatím navštívila jen tři z těchto parků. Těžko se vybírá, který je nejlepší, protože každý vyniká v něčem jiném. Ale co se týče krajiny, tak pro mě určitě vyhrává park Glacier, který se nachází u hranic s Kanadou ve státě Montana. Část parku sahá až do Kanady, ale tam jsme se podívat nestihli.

Tento park je často neprávem opomíjený a k mému podivu o něm ani spousta mých známých nevěděla. Ráda bych tedy k němu napsala pár slov, protože si to určitě zaslouží :-)

V parku jsou nejnavštěvovanější části u jezer Lake Mc´Donald, St. Mary lake, Two Medicine lake a Swiftcurrent lake. Ty jsme všechny navštívili, jen u Lake Mc´Donald jsme se moc nezdrželi, protože nás to tam zase tak moc nebralo. tam je to už hodně turistické, bydlí tam spousta majetnějších Amíků. a je to už trochu mimo ty největší kopce. Navíc leží přímo na proslulé silnici Sun Road, takže je tam poměrně velký provoz.

Bydleli jsme vždy v kempech přímo u jezer. Mezi nejhezčí kemp patřil ten u Swiftcurrent lake, kde jsou k pronájmu i malé chatičky. Jednu jsme si na noc objednali, abychom se po dlouhé době vyspali i v posteli. ale ceny jsou fakt vysoké (160 dolarů noc), tak jsme zase skončili ve stanu za 25 dolarů na noc. to už je přijatelnější :-)

Z každého kempu vedou turistické cesty na všechny strany do hor. Většinou se táhnou přes vysoké sedla hor a pokračují do dalšího místa, kde se pak můžete svést zpátky busem. My jsme to vždy na sedle otočili a šli pěšky zpět. I tak jsme měli krásné výhledy. Na vrcholy si Amíci moc nehrajou. co jsme tak viděli, tak buď cesta na vrchol není žádná nebo dost rozsypaná :-) v okolí je taky nespočet vodopádů. Všechny jsou samozřejmě famózní. Nejvíc se nám asi líbil vodopád St. Mary u St. Mary lake.

U Swiftcurrent lake se nám zdál jako nejhezčí trek k jezeru Iceberk lake. Je to vysoko položené jezero, kde se drží celý rok zamrzlé kry. Fakt nádhera. Ale lidí tam bylo celkem dost. Překvapivě i Amíci občas vyjdou nějakej ten kopec :-)

U většiny kempů je také možnost pronajmout si koně. Tyhle místa označují jako Corral. Tak jsme neodolali a jeli se projet na krásných Paint horse kolem jezera Swiftcurrent. Bohužel jsou ceny dost vysoké, tak jsme si zaplatili jen hodinu a i ta stála 40 dolarů za jednoho. Což je dvakrát víc jak u nás. Tak si představte, kolik asi stál celodenní trek, bohužel si cenu nepamatuju, ale byl to mazec :-D

Jako všude v parcích USA je třeba si dávat bacha na medvědy, kterých je tam opravdu požehnaně. Navíc pokud pojedete v červnu jako my, tak jsou ještě nevrlý a hladový, takže bez pepřáku bych se tam fakt nepohybovala. Někomu se tam v noci i dobývali do chaty. Pracuje tam spousta Slováků a ti nám vyprávěli, že je to tam docela dost běžné touto dobou. V tu chvíli jsme trochu zalitovali, že jdeme spát do stanu. Ale žádný medvěd nás nenavštívil :-) Všude také narazíte na drzé veverky a nebojácné sviště, kteří mi přišli tak dvakrát větší než ti evropští :-) Glacier se také pyšní bílými horskými kozami, které na 100% potkáte na Logan passu, který je tím vyhlášený. Společně s nimi potkáte i spoustu muflonů, kteří se promenádují přímo na parkovišti.

No myslím, že sloh jsem napsala už dlouhý :-) Prostě park Glacier rozhodně doporučuju všem, kdo se chystá do USA. Ráz krajiny je dost podobný té v Kanadě, je to zase trochu jiná Amerika, než jste zvyklý. Rozhodně to nebylo naposledy, co jsem tam byla.

Absolvovali

Mají v oblíbených

Související zážitky

Diskuze (6)
Hodnocení a recenze (2)

Recenze

Baruše| 19.09.2016 |

terezie| 22.09.2016 |

Komentáře

21.09.2016 09:34| Chrrr.

Paráádička :)

22.09.2016 10:12| terezie

Díky za článek!!!

Pracovala jsem v GNP v St. Mary v létě 2013 a bylo to super léto... jinak vrcholy jsme zdolávali skoro každý víkend i když tam nevedou značené hiking trails, jde to... když má člověk nastudováno z knih climbing trails a pak k sobě nějakého znalého amíka a doboru mapu, tak se dá zdolat kdejaký vrchol :)

Úplně se mi to připomnělo, je to nádherný park!

A za léto jsem tenkrát potkala i Grzzly s mláďaty a nebyl to zrovna super zážitek, medvědi tam jsou, často jsme zahlédli medvědy černé, a je tam i hodně losů (moose) - taky pěkně nebezpečná teritoriální zvířata.

Každopádně doporučuju ať už na práci přes léto nebo i jen navštívit tento krásný oproti Yellowstonu zelenější park s jezery :)

Re: terezie

22.09.2016 10:30| Baruše

úžasný! jak ses k té práci dostala? my jsme se ptali Slováků na Many Glacier a prý to je dost složité, že se tam dostanou jen přes svojí školu, protože dlouhodobě spolupracuje s kempem na léto.
Jinak i Yellowstone je krásně zelený, když přijedeš už v červnu :-) všude to krásně kvetlo a tráva byla až nezdravě zelená :-D teda v severní části parku ne, tam je to už jiné. ale dole to byla nádhera.

Re: Baruše

22.09.2016 10:58| terezie

Bylo to úžasný, byla jsem tam na programu Work and Travel, vybrala jsem si tento park a pak jsem v Praze absolvovala pohovor a bylo pracovala jsem tam od 31.května (zkoušky jsem udělala včas :) ) do 10. září.
Ten program je pro studenty, nevím, jak by se tam mohl zaměstnat normální člověk, pracovní vízum jsem dostala pro studenty a omezené na pár měsíců.
Do programu jsem se tenkrát přihlásila přes Student Agency, je to jistota, jsou i jiné firmy, ale SA je velmi spolehlivá a pomůže člověku vyznat se ve všem tom papírování :)

Do začátku mi rodiče pomohli, koupili mi letenku, během léta jsem něco málo vydělala, ale to z vélké části pokrylo výdaje. Jinak bráchové byli v jiných parcích a letos už se dá vydělat asi o 2,5dolaru na hodinu víc než r.2013, takže je to myslím lepší...


Re: terezie

22.09.2016 12:11| Baruše

úžasný! jak ses k té práci dostala? my jsme se ptali Slováků na Many Glacier a prý to je dost složité, že se tam dostanou jen přes svojí školu, protože dlouhodobě spolupracuje s kempem na léto.
Jinak i Yellowstone je krásně zelený, když přijedeš už v červnu :-) všude to krásně kvetlo a tráva byla až nezdravě zelená :-D teda v severní části parku ne, tam je to už jiné. ale dole to byla nádhera.

Re: Baruše

22.09.2016 13:39| Baruše

sakra, vložil se mi tam znovu první vzkaz :-D
ty jo, to je fakt super. můj sen, ale obávám se, že nestudující člověk se tam asi jen tak nedostane. to mi přesně říkali ti Slováci :-/ já teda práci mám, ale už dlouho mi vrtá hlavou výpověď a odjet na sezonu do USA nebo Kanady. Můžu se aspoň zkusit zeptat a uvidím, jestli berou i nestudenty :-)

Banner