REGISTROVAT

Outfanatic.com

Outfanatic tě propojí s dobrými lidmi
a zážitky tě dostanou častěji do přírody.

Outfanatic.com

Staňte se součástí komunity nadšenců
do sportu v přírodě, najděte si parťáky
a užijte si sportování naplno.Zážitky

Detail zážitku

Zimní Lofoty

80 %

1 hodnocení

Autor: Baruše|3 vložených zážitků
Hodnocení autora:
Zaměření: Turistika a treking
Datum vložení: 13.09.2016
V oblíbených: 8 lidí
Absolvovalo: 1 lidí
Lokalita: Lofoty, Norsko

Popis

Letos v březnu jsme se vydali do romantické krajiny zimních Lofot. Březen je ideální doba, kdy Lofoty navštívit. Žádní turisté, jen pár fotografů, kteří se snaží ulovit polární záři.

Překvapilo nás, že tam není ani taková zima, je to srovnatelné s naším pásmem. Dokonce ani sněhu tam moc nebylo. Jediná nevýhoda návštěvy Lofot v tomto období je, že se na mnoho kopců nedostanete kvůli tajícímu sněhu a možných lavin. Přizpůsobili jsme tomu plán cesty a udělali si to tak trochu na Japonce. Čili auto, zastavit, vylézt, ujít pár metrů, vyfotit a zase jet dál :-) i tak je tam dost míst k vidění.

Letěli jsme na letiště Narvik, které je paradoxně x kilometrů od Narviku v naprosté pustině. Naštěstí půjčovna aut byla na letišti, tak jsme si jen vyzvedli papíry a na parkovišti už stálo nastartované a vytopené auto. Vydali jsme se na samotný okraj Lofot.

První část dovolené jsme trávili v Ballstadu v krásným rorbueru (místní chatičky s kuchyňkou a pár pokoji). Z Ballstadu jsme dělali výlety po okolí na známé pláže - Vikten, Uttakleiv, Haukland. Rozvrhli jsme si to na pohodu. Dopoledne výlet a výběr míst, pak návrat na hostel, uvařili jsme oběd a později odpoledne jsme vyrazili na focení západu slunce. pak zpět na večeři a poté čekání na polární záři. Všechno jídlo jsme si dovezli z Čech, tak jsme tam nevyhazovali zbytečně prachy. stejně bylo většina restaurací ve velmi omezeném mimosezónním provozu.

V další půli dovolené jsme přejeli až na konec Lofot do vesnice Ä. Z této vesnice jsme jezdili na výlety do nejznámější vesničky Reine a Hamnoy, kde je stále co fotit. Další dny jsme zajížděli dál směrem zpátky. Například na pláž u Ytersandu, krásnou točivou říčku u Vollenu či do Selfjordu. Když jsme to měli projeté všechno, vrátili jsme se zpět do Ballstadu. V noci jsme vyrazili na polární záři na pláž Skagsanden, kde se tu noc opravdu činila. Tančila po celé obloze sem a tam. Opravdu nádhera!

V posledních dnech jsme se jeli podívat na slavnou zátoku Myrland, ale nakonec jsme se na focení přesunuli na Sandnes, kde nás trochu sejmuly vlny při focení a jeden foťák vypověděl služby. Stihli jsme ještě Nusfojrd, kde byla krásná vesnička s jezírkem pod horami. V okolí Ballstadu jsme ještě vyrazili na Ure, Unstadt, Mortsund, Eggum a Maervoll, ale v porovnání s ostatními místy tyhle patřili mezi ty horší. tak buď je doporučuju navštívit jako první, abyste neměli vysoké nároky a nebo je klidně vynechat. Nevím jak v létě, ale v zimně tam nic moc nepodniknete, tak jsme to jen rychle nafotili a zase jeli dál.

Lofoty v létě mají samozřejmě úplně jiný ráz, můžete vylézt na kopce a vidíte všechno zase úplně jinak. Ale vyrazit tam v březnu není také od věci, je tam levněji, všude klídek a zažijete pravou severskou atmosféru. Jen pozor na půjčovny aut, udělali jsme chybu a nenafotili jsme auto při vracení. Vraceli jsme ho totiž v noci a nikdo tam nebyl, tak jsme jen hodili klíče do schránky a odletěli. Půjčovna tam pak našla nějaký miniaturní škrábanec, který jistě nebyl od nás a rázem nám stáhla 30 tis z karty. takže pozor na to, všechno si pořádně nafoťte do posledních detailů. není to poprvé, co nám na severu něco takového provedli.

Polární záře je nafocená když tak zde: http://www.zakravsky.cz/galerie/norsko-polarni-zare-na-lofotech/

Praktické informace

pokud si budete půjčovat auto, připravte se, že většina benzínek je ve stylu USA, kdy platíte kartou přes automat. takže se nespoléhejte jen na hotovost. v obchodech tam nakoupíte cokoliv je třeba, ale my jsme si 90% věcí nakoupili už v Čechách. Norsko je přeci jen dražší. Na restaurace se moc nespoléhejte, mimo sezonu jsou zavřené nebo otevírají jen večer. pouze ve větších městech fungovaly i na obědy. Například v Reine se dalo přes den najíst jen na benzínce, která zároveň fungovala jako prodej suvenýrů a dělali tam nějaké hamburgery a jiné prasárny. jinak tam žádný obchod nebyl.
co se týče wifi, tak na hostelech je většinou k dispozici. akorát v případě ubytování v chatičkách je wifi k dipozici jen v hlavních budovách.

Absolvovali

Mají v oblíbených

Související zážitky

Diskuze (3)
Hodnocení a recenze (1)

Recenze

Baruše| 13.09.2016 |

Komentáře

14.09.2016 15:03| Michal T.

Lofoty znám uprostřed léta, ale musim říct, že ten sníh a led jim dodává úplně novou dimenzi. Ještě to počasí kdyby tam bylo pořád jako na fotkách :-)

Re: Michal T.

16.09.2016 15:40| Baruše

my jsme měli kupodivu docela pěkné počasí. zažili jsme tam tak nějak všechno, ale byl i den, kdy se pomalu nedalo vylézt ani před barák, jak bylo hnusně. každopádně zimu určitě doporučuju, jsou to krásný pohledy, ty kopečky vypadají majestátně, když jsou pocukrovaný sněhem :-) a hlavně ty polární záře stojí za to..

15.09.2016 07:48| Iáček

Boží

Banner