REGISTROVAT

Outfanatic.com

Outfanatic tě propojí s dobrými lidmi
a zážitky tě dostanou častěji do přírody.

Outfanatic.com

Staňte se součástí komunity nadšenců
do sportu v přírodě, najděte si parťáky
a užijte si sportování naplno.



Zážitky

Detail zážitku

Plavba snů v galapážském ráji

100 %

2 hodnocení


Warning: Illegal string offset 'name' in /data/www/outfanatic.com/www.outfanatic.com/content/zazitky-detail.php on line 503
Autor: Jana Tylová|33 vložených zážitků
Hodnocení autora: TOP zážitek
Zaměření: Freediving, Plavání, Plavání v přírodě, Potápění, Šnorchlování
Datum absolvování: 09.11.2012 - 16.11.2012
Datum vložení: 09.11.2016
V oblíbených: 1 lidí
Absolvovalo: 2 lidí
Lokalita: Galapágy, Ekvádor
GPS: -0.78, -90.3227
Náročnost: Nízká
Charakter: plavba mezi ostrovy

Popis

Na Galapagach to funguje tak, ze bud si muzete nekolik ostrovu s verejne pristupnymi misty projet za relativne nizkych nakladu sami nebo se muzete rozhodnout pro jednu z vicedennich plaveb po nepristupnych lokalitach a ostrovech. Ty jsou prisne chraneny a dostanete se na ne jen s lodi a pruvodcem.

Nam se nakonec povedlo zkombinovat oboji, a tak jsme si uzili krome objevovani na vlastni pest taky osmidenni plavbu s romantickou starou plachetnici SAMBA. Pluli jsme po Galapagskych ostrovech, kam se bez lodi a bez pruvodce noha cestovatele nedostane. Cely vylet spocival v kazdodenni kombinaci snorchlovani a pesich vyprav, takze clovek ochutnal od kazdeho neco.


Hned na uvod chci rict, ze SAMBA byla suverene nejvetsi frajerka mezi vsemi lodemi, ktere jsme behem tech osmi dni potkali. Byla to zrekonstruovana klasicka stara plachetnice, romanticka od podpalubi az na spicku nejvyssiho stozaru, cela ze dreva. Vlastne plachetnice to byla skoro jedina, i kdyz k pohybu jsme kvuli nedostatku casu pouzivali motory. Ostatni byly moderni katamarany nebo normalni lode bez plachet. Byli jsme pysni, ze jsme prave na palube SAMBY.

Vsechny ostrovy Galapagskeho souostrovi maji vulkanicky puvod a jsou tedy tvoreny jen a jen lavou. Nebudu vas tady trapit geologickymi detaily, nebojte! Jen pro rychly prehled: ostrovy vznikaly (a stale vznikaji) od vychodu k zapadu. Nejstarsim ostrovem je tedy San Cristobal, nejmladsim Fernandina. Nase lod obeplula vsechny nejzajimavejsi ostrovy cele centralni a zapadni casti Galapag, trasu vidite na mapce. Meli jsme tak prilezitost videt jak tropickou vegetaci a husty zeleny les, tak i uzasnou mesicni krajinu tvorenou cerstvou lavou - vsude jen cerne kameny a naprosto zadna vegetace ani puda. Posledni erupce na Fernandine byla v dubnu roku 2008, takze lava je opravdu mlada.


Nejvetsim zazitkem nasi plavby bylo jednoznacne plavani s divokymi delfiny u brehu Marcheny, prestoze jsme takovy bonus vubec necekali. Ostrov Marchena navstevuje jedine SAMBA, zadna jina lod, takze jsme je meli jen pro sebe. Navic, jak se rychle ukazalo, nejen lachtani miluji lesk podvodniho pouzdra s fotakem, ale i delfini. Ackoliv ostatni smutnili, ze videli vzdycky jen ocas odplouvajiciho delfina, my jsme je meli na metr od sebe. Jeden malem nabral Michala i s fotakem, jak byl zvedavy.

Krome delfinu jsme se pod vodou videli se spoustou zelv, leguanu, a taky zraloku. Ale jak uz jsem psala, zraloci jsou tady jako beranci, aspon na lidi. Obcas se nam ukazala i nejaka murena nebo rejnoci. Celkove jsme ale meli celkem smulu na spatnou viditelnost, jenze to je na Galapagach vec zhola nepredvidatelna. Z paluby jsme behem plavby mezi ostrovy potkali nekolik velryb a taky skakajici manty. Ne, opravdu jsem se neprepsala, manty tu skutecne vyskakuji z vody, a to az treba do vysky pet metru. To pro nas bylo velkym prekvapenim, protoze v Indonesii nic podobneho nedelaly.


Behem vyprav na suchou zem jsme zase videli giganticke zelvy stare az dveste let, suchozemske zluto-oranzove leguany a spoustu ptaku, kteri nas k sobe casto pousteli skoro na dotek. Meli jsme stesti na perfektni pruvodkyni Marthu, ktera nas zasypavala perlickama ze zivota hlavnich mistnich druhu. Kdybych to sem ale mela vsechno napsat, to by bylo na knihu. Takze vam prozradim aspon jednu, ktera se tyka suchozemskych gigantickych zelv: kdyz je teplota hnizda s vajicky nizsi nez 27°C, vylihnou se kluci, a naopak pri teplote vyssi nez 27°C to budou holky. Kdyz pomer mezi pohlavimi zelv na ostrove vedcum nesedi, muzou ho pomoci nastaveni teploty v inkubatorech simulujicich hnizda regulovat. Nepripada vam to trochu jako sci-fi?

No dobre, tak ja pridam jeste jednu zajimavost :), tentokrat o morskych zelvach. Vite, proc takova zelva vydrzi az hodinu pod vodou bez nadechu? Tak to se podrzte! Protoze ma schopnost ziskavat kyslik analnim otvorem. To jste netusili, co? My taky ne.

Praktické informace

O Galapágách putuje mnoho fám, tak se jimi nenechte odradit. Tak třeba jednou z nich je, že se sem dostanou jen vybraní vědci, což není pravda. Další třeba, že se tady bez průvodce nemůžete hnout z hotelu, což je taky nesmysl. Pokud si to tu chcete udělat co nejlevnější, užijete si to tady i bez průvodců a drahých plaveb. Další mítus je o tom, že plavby tady je potřeba zařídit měsíce dopředu. My jsme ji zařídili téměř ze dne na den :) Je ale pravda, že pokud jste omezeni časem, je lepší přiletět sem už s domluveným programem.

Letenku z pevninského Ekvádoru koupíte přímo na letišti naprosto kdykoliv (my přiletěli do Ekvádoru a hned na letišti koupili letenku na Galapágy s odletem za 2 hodiny).

Ubytování na místě tu seženete naprosto bez komplikací.

Mapa

Absolvovali

Mají v oblíbených

Související zážitky

Diskuze (0)
Hodnocení a recenze (2)

Recenze

Jana Tylová| 09.11.2016 |

Jana Svecova| 16.09.2017 |

Komentáře

Zatím tu není žádný komentář.
Hledat

Kdo je na Outfanatic.com (3 931 lidí)


Banner