REGISTROVAT

Outfanatic.com

Outfanatic tě propojí s dobrými lidmi
a zážitky tě dostanou častěji do přírody.

Outfanatic.com

Staňte se součástí komunity nadšenců
do sportu v přírodě, najděte si parťáky
a užijte si sportování naplno.



Zážitky

Detail zážitku

Torres del Paine - zážitky i zklamání

70 %

2 hodnocení


Warning: Illegal string offset 'name' in /data/www/outfanatic.com/www.outfanatic.com/content/zazitky-detail.php on line 503
Autor: Jana Tylová|33 vložených zážitků
Hodnocení autora:
Zaměření: Turistika a treking
Datum absolvování: 09.10.2012 - 13.10.2012
Datum vložení: 25.08.2016
Absolvovalo: 2 lidí
Lokalita: Torres del Paine, Chile
GPS: -51.022, -73.0131
Náročnost: Střední
Charakter: trek po jasných cestách

Popis

Torres byl jednim z hlavnich cilu nasi cesty po Jizni Americe, proto jsme byli trochu zklamani, kdyz jsme zjistili, jak to tam doopravdy chodi. No ale abych zacala od zacatku...

Do vychoziho mestecka Puerto Natales jsme dorazili pozde vecer. Jak jsme v zapeti zjistili, tak turista je tu jen penezenka s batohem, takze nas hned zacali zdimat.

Jeste ten vecer jsme museli zaplatit zhruba 750Kc/os. za bus, ktery nas doveze do parku a po treku zase zpet do Natales (jizda trva asi 2-3h). Druhy den, jakmile jsme dorazili k hranicim parku, z nas vytahli dalsich asi 1000Kc/os. za permit a oznamili nam, ze pokud se chceme dostat skutecne az na zacatek treku (a ne pouze na hranice parku, kde jsme prave byli), musime bud pesky 7,5km po prasne silnici nebo jet dalsim busem, ktery stal dalsich 120Kc. To nam moc adekvatni neprislo, takze jsme zvolili variantu silnice a ve finale si stopli particku mistnich geodetu. Po tech 7,5km nas cekalo pekne prekvapeni, protoze primo v miste zacatku treku na nas za kopcem vykoukl hotelový komplex velky jako mensi vesnicka, kde se ubytovavaji turisti s kuframa na koleckach. Teda nic proti nim, ale v tom okamziku se nas sen o opustene horske divocine rozplynul jako para nad hrncem.

Torres


Bohuzel to ale stale jeste nebylo vse, co nas tu cekalo. V parku se smi spat jen v kempech nebo chatach, pricemz vetsina z nich je placena, par je zdarma. Na divoko nesmite nikde. Jenomze hacek byl v tom, ze neplacene kempy jsou od sebe tak daleko, ze je docela fuska naplanovat si dny tak, aby cloveku vychazelo nocovani na tech spravnych mistech. Vsechno je rozmisteno tak, aby opravdu nebylo jednoduche vyhnout se placenym kempum, za ktere inkasovali 400Kc/os, a to i presto, ze mel clovek vlastni stan a veskere vybaveni. Navic zaplatite treba i jen za nabiti baterek do fotaku. Nastesti jsme z toho dokazali celkem slusne vybruslit a radeji jsme nektery den slapali kus cesty navic ke kempu zdarma, a pak jiny den meli zase cestu kratsi. Posledni den jsme zase pro zmenu vstavali v 5h rano, abychom po 7 hodinach treku stihli odpoledni bus zpet do Natales. Za normalnich okolnosti totiz trekovani koncilo prevozem turistickou lodi pres jezero na misto odjezdu autobusu, ale zase za dalsi docela velke penize- 750Kc/os. (30min jizdy). Proto jsme opet zvolili varinatu vlastnich nohou, ackoliv byla o dost delsi.


K tem vsem vydajum samozrejme musel clovek pocitat jeste se zaplacenim 2 noci v Natales - pred trekem a po treku (asi 250Kc/os. v nejlevnějším hostelu). Prijezdy a odjezdy busu do a z Natales jsou totiz naplanovany tak, ze se noclehu tady proste neda vyhnout. Dobra zprava ale je, ze prebytecne veci, ktere clovek na trek nepotreboval (v nasem pripade neopreny, ploutve, atd.) si mohl nechat v hostelu. A taky to, ze voda vsude v parku je pitna, coz nam usetrilo slusna kila na zadech.

Krome vysokych nakladu je dnes Torres del Paine spis takovy lunapark nez skutecne hory, tedy pokud se rozhodnete pro znamy trek "W", ktery chodi desetitisice turistu rocne. My tu byli pred sezonou, ale pocit z objevovani divociny je temer nulovy. Vsude sama sipka a cedule, vyslapana cesta a turista. Nejde o nijak narocnou trasu, byt kilometry si clovek naslapat musi, ale orientacne je to nenarocne a Torres bychom doporucili jedine horolezcum s ambicemi na bigwally, kteri uz je beztak urcite znaji.

Puma (foceno skoro potmě)


Tak a ted, kdyz jste si precetli vsechno to nase zklamani, vam prozradime nas nejvetsi zazitek... Prvni den, kdyz jsme dorazili do parku, se nam podarilo zjistit moznost jednodenniho treku bez turistu k jednomu jezeru, u ktereho nam mistni rangeri povolili stanovat (normalne se to nesmi). Cestou jsme potkali spoustu nadhernych Guanacos (bezhrby velbloud), nekolik lisek, nasli pres pul metru dlouhe pero kondora a v podstate si uzili nejhezci cast cele vypravy to Torres del Paine. Rekli jsme si ale, ze kdyz je to tu samy turista, zkusime neco jineho a pokusime se najit pumu. Uplnou nahodou zrovna u tohohle naseho jezera byli jeskyne, ve kterych pumy zijou a mistni ranger byl na ne expert a velky fanda. Pumy kazdy vecer za soumraku vychazeji na lov a rano se pred svitanim vraceji zpet k jezeru. Proto, jakmile zacal soumrak, vyrazili jsme na nejblizsi kopec a vyhlizeli. Dlouho se nic nedelo a navic byla desna zima a mne nebylo moc dobre, takze jsem to vzdala a zalezla do spacaku. Musim priznat, ze me to rano pekne mrzelo... Michal vydrzel, a pote, co se k nemu pridali jeste 2 rangeri, kteri tu sleduji pumy pravidelne, ukazala se jim jedna pekna rodinka - mama a tri mladata. Pumy clovek hned tak nepotka, je to velika vzacnost. A taky kdyz je clovek sam, chce to pevne nervy, protoze puma snadno ulovi korist mnohem vetsi nez je clovek a v tomhle miste zilo spoustu mistnich velkych lam Guanacos, ktere nasledne lakaji i pumy. Rano jsme sice za svitani taky vyrazili na sledovacku, ale uz se nam nic neukazalo.

Praktické informace

Co se tuce samotnych Torres (tri skalni veze), tak ty jsou sice hezke a treky kolem nich taky (ikdyz nektere i celkem nezajimave), ale za cestovani pres pul zemekoule a spoustu vydaju (jsou rozepsany vyse) to urcite nestalo.

Mapa

Absolvovali

Související zážitky

Diskuze (0)
Hodnocení a recenze (2)

Recenze

Jana Tylová| 25.08.2016 |

Michal Tyl| 30.08.2016 |

Jde o jeden z nejhezčích koutů světa, ale ta všudypřítomná komerce dokáže člověku Torres pořádně znechutit. Klasické trasy jsou fajn, ale nakonec byl pro mě nejúžasnější zážitek dvoudenní trek přes horské sedlo plné kostí Guanacos a následné setkání s pumou a mláďaty. Jinými slovy, určitě stačí, aby člověk vykročil mimo nejfrekventovanější Wéčko a výsledný dojem může být úplně jiný.

Komentáře

Zatím tu není žádný komentář.
Hledat

Kdo je na Outfanatic.com (3 931 lidí)


Banner