REGISTROVAT

Outfanatic.com

Outfanatic tě propojí s dobrými lidmi
a zážitky tě dostanou častěji do přírody.

Outfanatic.com

Staňte se součástí komunity nadšenců
do sportu v přírodě, najděte si parťáky
a užijte si sportování naplno.Zážitky

Detail zážitku

Za kosatkami na Vancouver Island

100 %

2 hodnocení


Warning: Illegal string offset 'name' in /data/www/outfanatic.com/www.outfanatic.com/content/zazitky-detail.php on line 503
Autor: Jana Tylová|33 vložených zážitků
Hodnocení autora:
Zaměření: Seakajaky, Voda a lodě
Datum absolvování: 19.07.2013 - 22.07.2013
Datum vložení: 15.06.2016
V oblíbených: 2 lidí
Absolvovalo: 2 lidí
Lokalita: Vancouver Island, Kanada
GPS: 50.5486, -126.831
Náročnost: Vyšší
Charakter: pádlování mezi ostrovy, velmi silné proudy

Popis

Po příletu do Kanady, prvních pár dnech strávených na netu dolaďováním pracovních věcí a po nákupu auta jsme konečně nabyli pocit, že nám začínají prázdniny. Náš nový dům na čtyřech kolech (fenomenální Dodge Caravan 1997 aneb "Arktický dráp") jsme vybavili postelí zbouchanou z prken, dekama a polštářema z Walmartu, a to dohromady za necelých 100 dolarů. Pak jsme konečně vyrazili za kosatakami na sever ostrova Vancouver Island, do osady Telegraph Cove.

Panenskou přírodu tu nenajdete, kosatky však ano


Pokud byste si představovali panenskou kanadskou přírodu (stejně jako my), tak to by vás po příjezdu do oblasti hodně rychle přešlo ve chvíli, kdy vás po několikáté za sebou těsně mine obrovský náklaďák naložený dřevem. Sever ostrova je totiž silně využíván dřevařským průmyslem a řidiči gigantických náklaďáků si, jak se zdá, s bezpečností provozu moc hlavu nelámou. Dalším nemilým překvapením byla neuvěřitelná komerčnost celé oblasti a hlavně nevlídnost lidí ve chvíli, kdy zjistí, že z nás nevytřesou tisíce nebo aspoň stovky dolarů. To nás po zkušenosti s usměvavými a vlídnými lidmy z města Vancouveru zaskočilo. Nicméně jsme se nedali, půjčili kajaky a co nejrychleji vyrazili na moře.


Čtyři dny pádlování v průlivu Johnston Staight a kolem ostrova Hanson Island v průzračné vodě, jakou jsme v severních vodách nečekali, byl konečně první odpočinek. Navíc hned asi po dvou hodinách, kdy nás přišel přivítat velký samec kosatky s ploutví sahající vysoko nad vodu, jsme začali mít konečně pocit, že jsme na správném místě zeměkoule. Ten den jsme viděli ještě asi dalších 7 kosatek, většinou zřejmě samice s mláďaty. Žádná z nich se s námi ale nechtěla moc kamarádit a všechny se zdrželi minimálně sto metrů od nás. Později jsme se dozvěděli, že v červenci jsou kostatky ještě málo najedené, a proto se věnují lovu a nechtějí se družit. A to ani s kajakáři, takže ani další dny jsme se nedočkali žádné hřbetní ploutve metr od kajaku, jak jsme doufali.

Moře je tu docela přísné


Co nám tu ale dávalo zabrat bylo sámotné moře... Podle informací, které jsme získali před vyplutím (a jen velmi složitě, protože informace tu dostanete buď za poměrně hodně peněz nebo od zaplaceného průvodce, kterého jsme nechtěli), jsme se nejvíc obávali místních přílivových a odlivových proudů. Ty mohou způsobovat vznik prudkých "řek" a vírů v průlivech mezi ostrovy, které jsou tak v určitých časech pro kajakáře neprůjezdé. Vše ale bylo nakonec naprosto v pohodě až na to, že jsme kvůli jízdnímu řádu přílivů a odlivů vstávali většinou v 6h ráno, abychom se svezli s proudem a nemuseli pádlovat proti. To by bylo na některých místech nemožné, protože proud tu může dosahovat až 30 km za hodinu, a to je docela fičák i na kole. Při pečlivém načasování průjezdu kritickými místy bylo nakonec vše bez problémů, zato přiliv během noci nás nenechával vyspat. Pláže na stanování tu nejsou nijak široké a voda při vysokém přílivu dosahuje většinou až k lesu. To jsme zjistili hned první noc, když nás probudili vlny sahající dva metry od našeho stanu.


V domění, že jsme se už poučili, jsme druhou noc postavili stan až za hranici lesa. Kajaky jsme ale z lenosti vytáhli zase jen těsně nad hranici nejvyššího přílivu a přivázali je k prvním stromům. Jenže výška přílivu se zrovna přibližovala měsíčnímu maximu, a tak nás v noci vzbudilo otloukání našich malých kajaků mezi ohromnými naplavenými kládámi. Nakonec jsme s čelovkama a holým zadkem (ve spěchu jsme vyběhli ze spacáků a stihli na sebe hodit jen bundu) zachraňovali lodě ze změti plovoucích klád a Michal si pak ještě vystřihnul Indiana Jonese, když přeskakoval po kládách ve vodě a zachraňoval svůj klobouček z kajaku, který hrozil odplutím.

Vancouver Island je turistická past, ale zvířata tu stojí zato


Až poslední noc jsme konečně spali klidně, protože, už řádně poučeni, jsme vynesli nejen stan, ale tentokrát i kajaky až do lesa. Poslední den jsme strávili pohodovým ale neúspěšným čekáním na kosatky. Zpestřením byla skupina tuleňů na malém ostrůvku v průlivu. Proplouvali nám pod kajaky zřejmě v domění, že jsou v té průzračné vodě nenápadní, a pak si nás zvědavě prohlíželi, když se vynořili metr vedle našeho kajaku. Kromě kostatek a tuleňů nás každý den provázela spousta sviňuch (druh delfína), kterých jsou tu hejna, a občas se ukázal i velrybí hřbet nebo ocasní ploutev pravděpodobně patřící keporkakovi. Jednou jsme se taky navzájem vyděsili s ohromným lachtaním samcem, který leknutím z našeho proplutí nadskočil až nad hladinu. Na konci dne nás ještě příznivý proud jako malou satisfakci sám přenesl přes téměř čtyřkilometrový průliv Johnston Straight, takže jsme skoro nemuseli namočit pádlo.


Další příhody z ostrova Vancouver Island nestojí moc za řeč, snad až na jednu medvědí návštěvu u snídaně. Velmi rychle jsme zjistili, že ostrov je turistická past, ve které zájemci o nezávislé dobrodružství v divočině nemají zrovna místo. Nebýt kosatek a možnosti potápět se v křišťálově čisté vodě, asi bychom neměli důvod se sem v budoucnu vracet.

Mapa

Absolvovali

Mají v oblíbených

Diskuze (0)
Hodnocení a recenze (2)

Recenze

Jana Tylová| 15.06.2016 |

Michal Tyl| 17.06.2016 |

Komentáře

Zatím tu není žádný komentář.
Hledat

Kdo je na Outfanatic.com (3 921 lidí)


Banner