REGISTROVAT

Outfanatic.com

Outfanatic tě propojí s dobrými lidmi
a zážitky tě dostanou častěji do přírody.

Outfanatic.com

Staňte se součástí komunity nadšenců
do sportu v přírodě, najděte si parťáky
a užijte si sportování naplno.Zážitky

Detail zážitku

Drachenwand klettersteig nad Mondsee,Rakousko

90 %

2 hodnocení

Autor: FerrataClimbing.eu|8 vložených zážitků
Hodnocení autora: TOP zážitek
Zaměření: Ferraty
Datum absolvování: 07.05.2016
Datum vložení: 13.05.2016
V oblíbených: 2 lidí
Absolvovalo: 2 lidí
Lokalita: Rakouské Alpy, Drachenwand, St.Lorenz
GPS: 47.8171, 13.3579
Délka trasy: 560 m
Náročnost: Střední
Charakter: sportovní lezení na ferátě, Via ferrrata Rakousko
Dobré pro děti: Ano
Cena: 1500

Popis

V sobotu 7.5.2016 jsme se vydali na 2 dny do rakouských Alp. Součástí této expedice byl i výstup na horu Schafberg 1783 m; dále Katrin feráta u města Bad Ischl, dále výstup na vrchol Heinzen, dále večerní procházka romantickým městem Traunkirchen, na břehu jezera Traunsee pod horou Traunstein. Feráta Drachenwand je nedaleko od sjezdu z dálnice na Salzburg.

Pokud pojedete jako my od Českých Budějovic na Salzburg, v místech, kdy spatříte poprvé jezero Mondsee, se budete nacházet v relativně vysoké nadmořské výšce, budete mít skvělý pohled na celé jezero a současné na skalnatou horu Drachenwand. Pokud je slunečno, překvapí vás jasně světlá, až tyrkysová barva jezera. V obci St.Lorenc nečekejte, že by v sobotu bylo otevřené informační středisko. K ferátě je třeba projet po hlavní celou vesnici a pak uhnout doprava pod skálu. Před restaurací napravo pod lesem je dlouhé parkoviště, kde je parkování zdarma. Parkoviště se nachází asi v 486 m.n.m. a nedá se minout.

parkoviště pod lesemK ferátě se jde podél restaurace asi 20 minut. Za restaurací napravo je pramen, v kterém můžete naplnit své lahve. Po pěti minutách dojdete k malému kostelíku, za ním se dejde podél potoka doprava nahoru a brzy přijdete k železnému mostu, ten je třeba přejít a za mostem opět doprava vzhůru.

Most za kapličkou, nutno přejít a pak doprava


Asi po 5 minutách chůze odbočte ze stezky doprava k ferátě. Pokud půjdete rovně, šli byste v protisměru, jelikož stezka je vracečkou z feráty. Feráta začíná v nadmořské výšce 670 m dvěmi celkem dlouhými žebříky.
Zahájení feráty, dva železné žebříky

Zahájení feráty, dva železné žebříky


Její obtížnost je C, místy i D. Je vhodná pro ženy, postarší lidi i odrostlé děti. Snad nikdy není třeba se zvedat rukama, lézt po rukách. Děčínská Pastýřská stěna je rozhodně sportovnější a mnohem těžší. V první polovině se často uvolňují kameny a též chodíte po kamenné suti, bez helem je lezení velice riskantní. Pokud nebudete našlapovat dost opatrně, kameny se snadno uvolní a kutálejí dolů se svahu na nešťastníky pod Vámi.

Od první třetiny na vlastní kůži zjistíte, proč je feráta tak oblíbená. Z feráty jsou naprosto báječné výhledy na slavnou horu Schafberg, dolů na jezero Mondsee.


Věřím tomu, že se dá feráta vylézt za 30 minut, já jsem tam byl poprvé a proto nešlo krásným scenériím odolat, fotit jsem musel prostě neustále. Nešlo se nekochat a jelikož jsem se každých 20 m zastavoval, abych udělal fotku, výlez mě mohl trvat 100 minut.


Asi ve 2/3 narazíte na visutý most. Most je napnutý z jedné menší skály na hlavní skalní masiv Drachenwandu. Je velice stabilní, bát se jej přejít opravdu nemusíte. Kousek od mostu je asi 20 m dlouhá slepá cesta k zavěšené dřevěné lavičce. Lavička je opravdu skvělé místo k pořízení fotky. Lavička je přišroubovaná ke skále a pod ní je velice hluboká propast. Fotky vypadají bezvadně.


Na tuto frekventovanou ferátu doporučuji vyrazit v týdnu či brzy ráno, jelikož ve špičce potkáte na skále mnoho lezců, navíc, nebudete mít šanci si na zavěšené lavičce pohovět a odpočinout si kocháním dolů na modré jezero.


Na vrcholku (1060 m nad mořem) je standardně, jako na většině vrcholů v Rakousku, vztyčený velký ocelový kříž. Měli jsme kliku, bylo téměř bezvětří, asi 24C a téměř bez mraků, tedy slunečno. Lepší počasí jsme si ten den už ani snad nemohli přát. Sám jsem se divil, na ferátě ten den bylo mnoho českých skupinek. Dalo by se říct, že 35% lidí byli Češi.

Zpáteční cesta vás povede lesem a to velkou oklikou zpět. Cesta je to velice zajímavá, klikatá, čas od času budete muset překročit spadlý strom, místy velice strmá. Cesta vede lesem, výhledy do údolí už neočekávejte, místo nich, narazíte na vodopády, vyschlé kamenité koryto řeky a asi 9 dřevěných či ocelových žebříků.Pokud Vám dojde voda, zoufat nemusíte, asi 3 x po cestě dolů narazíte na pramen či potok, ze kterého jsme pili. Zatím žijeme, takže asi nebude závadná :-)


Cesta nečekaně vede do dalšího svahu, člověk až začne pochybovat, jak by mohla tato cesta vést opět k parkovišti. Od potoka budete muset po klikaté stezce opět vystoupat do relativně vysokého kopce, pak se ale konečně začne stezka stáčet doleva a nakonec se ocitnete dole v lese u železného mostu přes vyschlý horský potok plný bílých kamenů. Od mostu je to kousek zpět k žluté kapličce, za kapličkou nezapomeňte zahnout doleva a hurá, došli jste k restauraci před parkovištěm.


Restaurace má mnoho venkovního sezení. Ze zahrádky restaurace jsme obdivovali jejich povedenou a vysokou Májku, ve špici byl vánoční stromek.


Tuto ferátu rozhodně doporučuji, je unikátní jak díky visutému mostu, tak díky exponované lavičce k pořízení akčních fotek, tak kvůli báječným výhledům do všech stran, převážně na jezero Mondsee. Zážitková cestovní Agentura SBLIŽUJEME.CZ každý rok pořádá expedici na toto atraktivní místo. Většinou se jedná o expedici a trip na dva dny, spojený s pěším výstupem na další vrcholky malebných rakouských Alp.
Více informací o této atrakci na mobilu +420777640202 nebo www.sblizujeme.cz

Užitečné info:
Z Prahy je to do St.Lorenz pouze 330 km, což znamená 3,5 hodiny v autě. Již z dálnice je krásný pohled na horu/skálu Drachenwand.

Praktické informace

Na rakouské dálnice je třeba si zakoupit dálniční známku. Dá se zakoupit desetidenní za 8 euro či dvouměsíční za 25 euro. Pokud jedete kolem Českých Budějovic, pak po několika kilometrech za hranicemi najedete na rakouskou dálnici, kterou Rakušáci protáhli až skoro k hranicím. Z dálnice se sjede u jezera Mondsee, pokračuje se po jižním břehu jezera až za obec St.Lorenz. Z hlavní silnice se odbočí pod skálu a tam je napravo pod lesem velké parkoviště. Parkování je zdarma.

Mapa

Absolvovali

Mají v oblíbených

Související zážitky

Ve stínu Zugspitze

Ve stínu Zugspitze

Severní vápencové Alpy jižní strana Zugs

80

%

80

%

Diskuze (2)
Hodnocení a recenze (2)

Recenze

FerrataClimbing.eu| 13.05.2016 |

Daniel| 05.06.2016 |

lavička je originální ;-)

Komentáře

05.06.2016 18:07| Daniel

...byli jsme v říjnu 2015 a ani noha. Spali jsme u jezera v autě.

01.08.2018 20:54| Radek

Ferata nádherná, vzdušná, výhledy na Mondsee jsou zcela vyjímečné. Trochu bych polemizoval s porovnáním náročnosti s Pastýřskou stěnou, ale to je věcí názoru a řekl bych, že za 30 minut by to nevylezla ani tryskomyš :-).

Banner