REGISTROVAT

Outfanatic.com

Outfanatic tě propojí s dobrými lidmi
a zážitky tě dostanou častěji do přírody.

Outfanatic.com

Staňte se součástí komunity nadšenců
do sportu v přírodě, najděte si parťáky
a užijte si sportování naplno.Zážitky

Detail zážitku

Nádherný půlmaraton Melechovem a Stvořidly

86 %

3 hodnocení

Autor: Michal Procházka|3 vložených zážitků
Hodnocení autora:
Zaměření: Běhání, Turistika a treking
Datum vložení: 11.05.2016
V oblíbených: 2 lidí
Absolvovalo: 3 lidí
Lokalita: Stvořidla, Melechov, Vysočina
Délka trasy: 21 km, téměř 500 m převýšení
Náročnost: Vyšší
Charakter: převážně terén a lesní cesty

Popis

Trasa: Ledeč – Stvořidla – Smrčná – Melechov – Stvořidla – Ledeč.

Dá se běžet přímo z Ledče, ale praktičtější je nechat auto tam, kde začíná trasa v mapě, tj. u zákazu vjezdu. Ušětříte si tak skoro 2km po asfaltce. Stačí popojet kousek autem po asfaltové cyklostezce podél řeky a parkovat na štěrkovém parkovišti s Altánkem a pár herními prvky pro děti.

Od parkoviště běžíte po asfaltové cyklostezce podél řeky až do Foglarovy Sluneční zátoky, kde se napojíte doprava na žlutou, která vás dovede až na rozcestí Nemocnice v Hájí, kde se dáte na červenou. Po té pak pokračujete do Stvořidel a dál krásným zvlněným terénním úsekem až do Smrčné. Cestou podél Stvořidel budete mít výhledy na kamenité říční koryto se spoustou vysmátých vodáků.

První pořádné stoupání začné až od Smrčné, ale celou trasu je terén poměrně vlnitý s pár prudšími kratšími stoupáními, takže nohy dostávají pořád zabrat. Od Smrčné na Melechov a z Melechova zpátky dolů až k řece není kde se občerstvit. Studánka značená nedaleko bývalé rozhledny je vyschlá.

Od Smrčné po modré a pak zelené je dlouhé stoupání přes 5 km až na samotný vrchol Melechova a kousek za ním k bývalé rozhledně. Úsek po vršku kopce Melechova je sám o sobě zážitek, takových krásných trailů by bylo potřeba víc. Z Melechova následuje prudký seběh po žluté k řece zpátky do Stvořidel, ale ještě není vyhráno, doběh zpět na začátek je poměrně vlnitý a nohy dostanou ještě slušně zabrat.

Logičtější, ale podle mě méně pěkná varianta okruhu by vedla z vrchu Melechova dolů po zelené místo po žluté. Vyběhnete tak prakticky přímo u začátku okruhu, a můžete si udělat krátkou odbočku na zříceninu Melechovské tvrze (malá pěkná zříceninka v lese). Seběh po žluté má ale mnohem lepší atmosféru, hezčí terén, pohledy do krajiny a sympatičtější les a navíc se vyhnete hluchému úseku po silnici. Po žluté taky vyběhnete z lesa v kempu u stvořidel, kde můžete doplnit tekutiny a vracet se celou dobu po červené (místo po cyklostezce, na kterou byste se mohli u sluneční zátoky napojit), takže se překryv začátku a konce okruhu bude jen cca 2km.

Praktické informace

Občerstvení na Stvořidlech a v Ledči.

Mapa

Trasa ke stažení

Absolvovali

Mají v oblíbených

Související zážitky

Diskuze (0)
Hodnocení a recenze (3)

Recenze

Michal Procházka| 11.05.2016 |

Michal Tyl| 11.05.2016 |

Perfektní a rozmanitá trasa. Ta část přes Stvořidla je zážitek sám o sobě.

Jana Svecova| 16.09.2017 |

Komentáře

Zatím tu není žádný komentář.
Hledat

Kdo je na Outfanatic.com (3 928 lidí)


Banner