REGISTROVAT

Outfanatic.com

Outfanatic tě propojí s dobrými lidmi
a zážitky tě dostanou častěji do přírody.

Outfanatic.com

Staňte se součástí komunity nadšenců
do sportu v přírodě, najděte si parťáky
a užijte si sportování naplno.Zážitky

Detail zážitku

Nord Ostsee Kanal, Německo (plavební kanál)

100 %

1 hodnocení

Autor: FerrataClimbing.eu|8 vložených zážitků
Hodnocení autora:
Zaměření: Cyklistika, Horské kolo, Turistika a treking
Datum absolvování: 03.05.2013 - 06.05.2013
Datum vložení: 05.05.2016
V oblíbených: 4 lidí
Absolvovalo: 1 lidí
Lokalita: Nord Ostsee Kanal, Německo
GPS: 54.3674, 10.1208
Délka trasy: 98
Náročnost: Nízká
Charakter: pohodový cyklovýlet podél plavebního kanálu
Cena: 2000

Popis

V roce 2014 a 2013 jsem se se zážitkovou agenturou SBLIŽUJEME.CZ účastnil expedice na Ostsee canalu v Německu. Jednalo se o poznávací třídenní zájezd. Po šestihodinové jízdě jsme dorazili do města Kiel. Před druhou světovou válkou se jednalo o důležitý přístav a překladiště. Vyráběli se tu lodě a dodnes tu lodní průmysl vzkvétá. Přístavní město Kiel je nejkrásnější v podvečer a v noci, kdy jsou zakotvené dřevěné lodě v přístavu osvíceny. Mezi loděmi se dá procházet. Kiel byl za druhé světové téměř srovnán se zemí, většina budov byla znovu postavena dle původně stojících budov. Městské budovy jsou barevné, fasády bývají často sytě červené, hnědé, zelené, oranžové, fialové. To se musí vidět.

Jedna z kladných věcí, které Hitler vybudoval, je 98 km dlouhý kanál, který vede od města Kiel až k ústí řeky Labe. Kanál tedy spojuje Baltské a Severní moře a významně tak zkracuje výletním a přepravním lodím cestu, jelikož nemusí zdlouhavě obeplouvat Dánsko. V Kielu je celkem zajímavý most, který vede nad dvojicí zdymadel mezi kanálem a Baltským mořem. Po celé délce kanálu a obou březích vedou cyklotrasy. Místy jsou i velice hladké, vhodné pro in-line bruslení. Na místech, kde jsme cestovali podél kanálu my, byla udržovaná asfaltka, místy položené panely.


Po celé délce se jedná o stezku, kam nemají povoleno vjíždět motorová vozidla. Já jsem měl sebou kolo. Ostsee canal je ideální pro cyklistiku. Nejen, že jedete v překrásné přírodě podél plavebního kanálu, ono je neustále na co koukat. Plavebním kanálem totiž proplouvají jedna ohromná loď za druhou. Udržují vzdálenost od sebe asi 300 metrů. Lodě plují v obou směrech. Kánál je celkem úzký, sám jsem se divil odvahy kapitánů, kteří lodě kormidlují a každých pět minut se musí vyhnout a minout nějakou stejně velkou loď v protisměru.

Člověk má pocit, že by se mohl lodí dotknout.
Řeknu Vám, je to ale zážitek být kousek od ohromné lodě, která s jistotou a poklidem mocně a majestátně proplouvá úzkým kanálem a když vás míjí, na místě, kde nebylo nic, se najednou nachází něco jako "železný obří stadion či panelák". Pokud na loď budete vytrvale mávat, možná budete mít štěstí a na pozdrav vám odpoví hlubokým dech-beroucím zatroubením. Čas od času můžete narazit na dálnici či železnici, která protíná kanál. Vždy jsou však na vysokých mostech a ruch není pranic slyšet.

To je také důvod, proč se podél kanálu tak příjemně cestuje. Kromě malých přívozů a trajektů nenarazíte na civilizaci. Malé a klidné vesnické silničky najednou končí a traktory, osobní automobily, motorky a cyklisté musí chvilku posečkat, až se budou moci nalodit na místní trajekt. Byl jsem moc překvapený, že je převoz na druhou stranu naprosto zdarma. Od doby, kdy jsem zjistil, že za trajekt nemusím platit, jsem se vždy nechal převést na druhou stranu kanálu a pak jel po té straně zase až do míst, kde byl další přívoz. Několikrát jsem zkusil jet stejným směrem s projíždějící lodí a být rychlejší než ona. Ono se to nezdá, ale lodě plují konstantní rychlostí asi 20 až 30 km/h a jen s větrem v zádech máte šanci s nimi udržet krok. Většinou jsem to po 5 minutách usilovné dřiny vzdal. Místy jsem projížděl úseky, kde nebyly ani položené panely a byly tam jen vyježděné dvě koleje.

Osobně jsem prozkoumal spodní polovinu kanálu. Kanál se u ústí Labe rozvírá a je celkem široký. Na spodním konci je několik továren, asi chemička či betonárka. Když pojedete v městečku Brunsbuttel k řece Labi, narazíte na asi 20 metrů vysoký uměle navýšený val ze zeminy. Prostředí je velice čisté, upravené, na valu rostla jen tráva, která byla čerstvě posekána. Bylo zřejmé, že trávu místní autority pravidelně sekají, připadal jsem si jako na golfovém hřišti. Když vystoupíte na val, spatříte deltu řeky Labe. Je tak široká, že skoro nedohlédnete na druhý konec. Moc krásné místo. Na Labi jsem spatřil několik velkých několika-stěžních plachetnic, dále velké kontejnerové lodě, které mířili do Hamburgu.


Ten den večer jsme na cestě zpět do Česka projížděli městem Hamburg.
Hamburh má v centru několik jezer, na kterých jsou výletní lodě a jezera jsou propojena kanály.

Tipy: ve spodní části kanálu není moc občerstvení a hospod, proto si vezměte sebou dost pití a svačinu. Trajekty jsou zdarma, rozhodně je vyzkoušejte :-)
Pokud nechcete ohluchnout, nemávejte na projíždějící lodě :-)
Nedaleko města Kiel, je městečko Lubeck, kde je na pláži vystavená ponorka z druhé světové války a můžete si prohlédnout interiér.

Za tento zážitek a poznávací zájezd vděčím Agentuře SBLIŽUJEME.CZ, ( www.sblizujeme.cz ) Kontakt: +420777640202 nebo info@sblizujeme.cz

Mapa

Absolvovali

Mají v oblíbených

Související zážitky

Diskuze (3)
Hodnocení a recenze (1)

Recenze

FerrataClimbing.eu| 05.05.2016 |

Komentáře

13.05.2016 13:56| Ales K

V mestecku Rendsburk se muzete posadit na nejdelsi lavicku na svete

Re: Ales K

13.05.2016 14:43| Chrrr.

A kolik taková nejdelší lavička na světě měří??

28.09.2022 17:59| Milos B.

Článek je jistě poutavý, ALE: Nord Ostsse Kanal není jednou z kladných věcí, které nechal vybudovat Hitler, protože tento průplav byl dokončen v roce 1895. Až do roku 1948 nesl jméno Kaiser-Wilhelm-Kanal, po císaři Vilému II. který ho slavnostně otevřel. Za doby Hitlerova Německa byla v průplavu prováděna pouze běžná údržba. Za 2. světové války lodě, které najely na mělčinu při bombardování, nebo byly poškozeny na mořských minách či při srážkách, byly okamžitě likvidovány. Průplav tak zůstal splavný po celou druhou světovou válku.
Inu tak.

Hledat

Kdo je na Outfanatic.com (3 931 lidí)


Banner