REGISTROVAT

Outfanatic.com

Outfanatic tě propojí s dobrými lidmi
a zážitky tě dostanou častěji do přírody.

Outfanatic.com

Staňte se součástí komunity nadšenců
do sportu v přírodě, najděte si parťáky
a užijte si sportování naplno.Zážitky

Detail zážitku

12 km trasa z Lenory do Volar v zimě

100 %

1 hodnocení

Autor: Petra Co ráda běhá|7 vložených zážitků
Hodnocení autora:
Zaměření: Běhání, Cyklistika, Horské kolo, Turistika a treking
Datum vložení: 04.04.2016
V oblíbených: 3 lidí
Absolvovalo: 1 lidí
Lokalita: Šumava, prameny Vltavy
Délka trasy: 12 km
Náročnost: Nízká
Charakter: asfalt, lesní cesty, terén
Dobré pro děti: Ano

Popis

Nádherná trasa na běžecký trénink nebo na pěší výlet. Případně se dá jet i na kole, ale je potřeba počítat s tím, že v nejkrásnější části trasy (NS Soumarské rašeliniště) je jízda na kole zakázána. Není tu ale jasné, zda je povoleno kolo alespoň vézt nebo zda je potřeba ho nechat u závory. V každém případě naučná stezka je téměř uzavřený okruh, takže i kdybyste se měli pro kolo pak vrátit k závoře, není to zas takový problém a rozhodně doporučuju se sem vydat.

Auto jsme zaparkovali u nádraží ve Volarech a svezli se vlakem do Lenory. Tam jsme nastoupili na modrou turistickou a pak se asi po kilometru, na rozcestí "Zelená cesta", dali doleva na zelenou. Po zelené jsme doběhli až do tábořiště v Soumaráku (za mostem hned doprava). Až sem to je celkem nudná lesní asfaltka a v závěru krátký úsek po silnici.

Highlight trasy = Soumarské rašeliniště


Za Soumarským mostem ale začíná ta nejkrásnější část, která si ode mě rozhodně zasluhuje 100% ohodnocení! Přímo z tábořiště odbočuje ze zelené turistické doleva naučná stezka Soumarské rašeliniště, kterou absolutně nesmíte minout. Je to nádhera! Dokonce i popisné tabule jsou napsané docela atraktivně a ne tou klasickou vědeckou nudnou terminologií, které rozumí pomalu jen člověk s doktorským titulem v dané problematice :) Stezka je poměrně krátká, asi 1,5 km, ale vážně stojí za návštěvu.

Soumarské rašeliniště bylo naprosto zdevastováno těžbou rašeliny cca v letech 1950-1980, kdy bylo odvodněno, rašelina vytěžena a veškeré rostliny a zvířata vyhubeny. V současnosti prochází revitalizací, odvodňovací kanály jsou přehrazovány a zasypávány, je sem nošena mulčovací tráva a trsy rašeliníku, které mají pomoci zadržování vody a obnově rašeliniště i s jeho rostlinami a žvířaty. Je to tady taková ochutnávka severské přírody podobné třeba Aljašce nebo Kanadě. A až se rašelinišě podaří znovu obnovit, bude to teprve úplně jiný kafe.

Zajímavý úsek stezkou nekončí a pokračuje dál po zelené až na rozcestí "Pod Lískovým vrchem". Pokud tudy poběžíte při teplotě lehce kolem nuly, stejně jako my, tak se připravte na to, že si trochu naberete do bot. Louka kolem Vltavy a rašelinišť je hodně podmáčená a nám se ji suchou nohou přeběhnout nepodařilo. Ale voda v botách se rychle zahřála a k autu zbývaly už jen 3 kiláky, takže v pohodě. V létě je tu pravděpodobně vody míň.

Na rozcestí "Pod Lískovým vrchem" jsme se dali doprava na místní modře značený běžecký okruh, který nás dovedl až do Volar. Tenhle závěr byl převážně po lesní asfaltce a zpevněné polňačce, ale taky nebyl úplně k zahození.

Praktické informace

Auto je možné zaparkovat u nádraží ve Volarech. Vlak z Volar do Lenory jede 13 minut a stojí cca 20Kč.

Mapa

Trasa ke stažení

Absolvovali

Mají v oblíbených

Související zážitky

Diskuze (0)
Hodnocení a recenze (1)

Recenze

Petra Co ráda běhá| 04.04.2016 |

Komentáře

Zatím tu není žádný komentář.
Hledat

Kdo je na Outfanatic.com (3 927 lidí)


Banner