REGISTROVAT

Outfanatic.com

Outfanatic tě propojí s dobrými lidmi
a zážitky tě dostanou častěji do přírody.

Outfanatic.com

Staňte se součástí komunity nadšenců
do sportu v přírodě, najděte si parťáky
a užijte si sportování naplno.Zážitky

Detail zážitku

Stopem napříč Kanadou - část 5.

100 %

1 hodnocení


Warning: Illegal string offset 'name' in /data/www/outfanatic.com/www.outfanatic.com/content/zazitky-detail.php on line 503
Autor: Barča Kubátová|13 vložených zážitků
Hodnocení autora: TOP zážitek
Zaměření: Turistika a treking
Datum vložení: 18.02.2016
Absolvovalo: 1 lidí
Lokalita: Kanada
GPS: 47.9952, -84.7708
Náročnost: Nízká
Charakter: smíšený les
Dobré pro děti: Ano

Popis

Richardův kamion připomíná malý obývací pokoj. Uvnitř je dvoupatrová palanda, televize, a dokonce i lednička s chlazeným pivkem. Na dobu neurčitou střídavě vytahujeme piva z lednice a střídavě upadáme do kómatu vlivem zejména únavy, nikoliv alkoholu. Za oknem ubíhá krajina ne nepodobná té naší, České, akorát ubíhá, nu řekněme, dva dny pořád stejně! Smíšený les tu a tam protkaný sítí řek a jezírek, skály všech barev, na které ještě nikdy nesáhla ruka horolezce. Občas se během noci objeví u krajnice záblesk dvou, čtyř nebo šesti očí, podle toho, kolik má zrovna liščí máma mláďat. Jednou dokonce zahlédneme i losí krávu s losátkem. Po medvědech ani stopy. (Ještě si jich užiju až až!)

Zhruba na půl cesty skrz Ontarijské lesy zastavujeme v klasický čas na večeři. Městečko uprostřed ničeho, jen dvě řady domů okolo silnice, jedna benzínka a jedna hospoda. Richard jde na hamburgera zatímco já zkoumám místní záchodky. Kabinky jsou od stropu až k podlaze (včetně prkénka!) potetované rozličnými vzkazy. Při bližším zkoumání zjišťuju, že se jedná zejména o výroku typu ,,God bless us! We´ve been stuck here for 4 days!“ nebo ,,Please, get me out of here! I´ve been there for a week already!“. Stopařská zeď nářků! To může být jen jediné místo, opředené bájemi a mýty...už je to tak, jsme ve Wawě.

Několik na sobě nezávislých internetových zdrojů označuje Wawu jako ,,hell of hitchhikers“. Traduje se příběh, kterak mladého stopaře vyložili ve Wawě. Netušíce nic zlého, popil a pojedl v místní putice a jal se pokračovat ve své cestě. Večer se vrátil se sklopenýma ušima do putiky zpět, protože mu za celý den nikdo nezastavil. Nic divného, to se občas stane každému, říkal si mladík, zatímco mu mladá servírka nosila další piva, a druhý den časně z rána vyrazil opět k silnici. Netrvalo dlouho a byl zase večer a mladíkovi nezbývalo nic jiného, než se vrátit zpět do hospody. Servírka už na něj čekala s další várkou moku proti trudomyslnosti. Jistě si umíte domyslet, co se dělo následující den, a den po něm, a po něm, až se nakonec mladík oženil se servírkou, koupil hospodu a žili šťastně až do smrti. Legenda praví, že dokonce kandidoval na starostu a z Wawy už se nikdy nedostal.

A lidové legendy přežívají po generacích. A nebo vepsány do záchodového prkénka jako epitaf. Zůstává otázka, proč? Špatná karma? Čakry? Mimozemšťani? Ptáme se Richarda, jestli netuší, proč je Wawa vrakovištěm svobodomyslných stopařských nadějí. ,,Jó, když jsem byl mladý, stopovali jsme s kamarádem na západ, tak jako vy, a to nás tahle vyložili ve Wawě, a my museli jít dva dny pěšky přes 100 km do nejbližší indiánské osady, kde nám konečně někdo zastavil a my mohli pokračovat. Až později jsme se dozvěděli, že ve Wawě je trestanecká věznice, a že vězni, když je pustí na svobodu, nemají jinou možnost, než stopovat domů, pokud nějaké doma mají.“ Tím nám poněkud objasnil celou situaci. Ještě že my se po jídle vracíme do pohodlí Richova kamionu, na rozdíl od těch chudáku, co s cedulema a pokleslým výrazem postávají u benzínky.

Nic ale není jenom černé. Člověk by skoro nevěřil, že ono místo uprostřed lesů je rodištěm jedné z nejslavnějších dětských postaviček – medvídka Pú. Kde bral autor inspiraci pro tak jedinečný a nevinný koncept, to mi hlava nebere. Vyjíždíme z lesů na území Saskatchevanu, centrální provincie ploché a holé jako anglický trávník po sezóně. Farmáři často vtipkují, že když vám v Saskatchevanu uteče pes, vidíte ho ještě tři dny utíkat.

Loučíme se s Richardem ve Winnipegu, městě na pomezí mezi východem a západem. Měníme si kontakty, slibujem, že se určitě ještě potkáme, a přesto tak nějak tušíme, že je to naposled. Tahle stopařská kamarádství z neznámého důvodu nikdy nevydrží. A možná je to tak lepší. V určitý čas vám přijde do cesty člověk, který vám pomůže a vy pomůžete jemu, a potom si jdete každý dál svou cestou, nezatíženi minulostí, konvencemi ani povinnostmi. Zůstane zakonzervovaná jenom kladná vzpomínka na společně prožitých pár hodin nebo dní.

A magický západ se blíží, jak moc bude magický? Vyrovná se svým literárním podobenstvím? Jak velký je malý medvěd? Co vám na informacích neřeknou, co se skrývá ve křoví a jak jsme bojkotovali první zónu národního parku, o tom zase příště :-)

www.facebook.com/poojedsemnou
PS: Nové zážitky z MAROKA 2016! Čerstvé reporty a fotky z horké klávesnice :) Následujte :)

Mapa

Absolvovali

Diskuze (2)
Hodnocení a recenze (1)

Recenze

Barča Kubátová| 18.02.2016 |

Komentáře

20.02.2016 11:04| Chrrr.

Super, parááda, díky za nový díl :) Díky za objasnění Wawy!

Re: Chrrr.

22.02.2016 19:30| Barča K.

není zač :-)

Hledat

Kdo je na Outfanatic.com (3 916 lidí)


Banner