REGISTROVAT

Outfanatic.com

Outfanatic tě propojí s dobrými lidmi
a zážitky tě dostanou častěji do přírody.

Outfanatic.com

Staňte se součástí komunity nadšenců
do sportu v přírodě, najděte si parťáky
a užijte si sportování naplno.Zážitky

Detail zážitku

Kapelník - dominantní věž části Hruboskalska

90 %

2 hodnocení

Autor: MáraS|32 vložených zážitků
Hodnocení autora:
Zaměření: Lezení, Skály
Datum absolvování: 05.10.2013
Datum vložení: 24.11.2015
Absolvovalo: 1 lidí
Lokalita: Hruboskalsko
Náročnost: Vyšší
Charakter: pískovcové lezení se vším všudy

Popis

Kapelník je krásná samostatně stojící dominantní věž celé části Hruboskalska. Že Skalák, jak se Hruboskalskou říká, je mekkou českého pískovcového lezení, asi netřeba dodávat. Materiálem velmi měkký písek, který vyžaduje specifické lezení a techniky. Co je ovšem na skaláku velmi magické, je jeho historie. Právě zde lezli hrdinové prvních lezeckých výprav do Himalájí, Karakoramu a těžkých alpských výstupů. Jiné země mají velehory, my máme český písek, který ti jako lezci dá mnohé. A v neposlední řadě, ta krásná příroda kolem, to je nádhera.

Údolka na Kapelníka

Údolka na Kapelníka


Normálkou na vrchol


Kapelník je dominanta a pojem. Ční si tak sám nad údolím a vyzývá ke slezení. Nejlehčí cesta je Normální cesta z náhorní strany za VII. Jedná se o poměrně lehkou a bezpečnou cestu, kterou lze vřele doporučit. Začíná se lehce vysoleným sokolíkem, který je asi nejtěžší část cesty. Nějaké smyce se tam dají dát. Poté po dírách k prvnímu kruhu. Hned vedle je po krátkém traverzu doleva kruh druhý. Zde je nutné dobrat spolulezce kvůli tření lana. Dále pak pořád mírně doleva, po dírách a velkých stupech přes 3. a 4. kruh na vrchol. Z Vrchu čekejte impozantní výhled na všechny strany.

Náhorka Kapelníka a Normální cesta


Údolka je pojem


Co je však ještě větší pojem , to je Údolka na Kápla. Tedy Údolní cesta za VIII. Cesta dlouhá skoro 40m, s jedním kruhem uprostřed. těžké je to pod ním i nad ním. Do této cesty si dovolí nalézt pouze zkušený lezec, rozlezený e Skaláku. Pokud to vylezeš, patříš mezi ty, co mají Údolku na Kápla, a to je už něco.
Náhorka Kapelníka a Normální cesta

Náhorka Kapelníka a Normální cesta


Spousta hvězdiček


K doporučení je ještě Jeschkeho stěna VII. Cesta která údolku pouze protraverzuje. 4 kruhy, hodně bloudění a traverzování a několik variant od VII po VIIb. Zkrátka ultimátní pískovcové lezení pro nadšence. V průvodci se dále hvězdičkou a doporučení honosí Funkeho stěna za VIIc, Severní stěna za VIIc a Exocet VIII.

Praktické informace

Smyčky a morál sebou

Absolvovali

Diskuze (0)
Hodnocení a recenze (2)

Recenze

MáraS| 24.11.2015 |

Ivana Panchártková| 28.11.2015 |

Komentáře

Zatím tu není žádný komentář.
Hledat

Kdo je na Outfanatic.com (3 921 lidí)


Banner