REGISTROVAT

Outfanatic.com

Outfanatic tě propojí s dobrými lidmi
a zážitky tě dostanou častěji do přírody.

Outfanatic.com

Staňte se součástí komunity nadšenců
do sportu v přírodě, najděte si parťáky
a užijte si sportování naplno.Zážitky

Detail zážitku

40km MTB trasa kokořínskými traily

80 %

2 hodnocení

Autor: MáraS|32 vložených zážitků
Hodnocení autora:
Zaměření: Cyklistika, Horské kolo
Datum vložení: 20.10.2015
V oblíbených: 12 lidí
Absolvovalo: 1 lidí
Lokalita: Ráj, Kokořínsko
GPS: 50.4649, 14.614 |GPS trasa ke stažení
Délka trasy: 40 km
Náročnost: Střední

Popis

Přišel podzim a s ním i krásně zbarvená příroda, ve které je tento výlet úplně nejhezčí. Minimum silnic, maximum drncání a krásných lesní trailů s tím správným flow v zatáčkách. Listovní tajemství popadaných listů dává ježdění další rozměr adrenalinu. Nikdo netuší, na co pod listy najede. Kombinace listnatých i jehličnatých lesů dává výletu především na podzim neskutečné kouzlo.

Mapa trasy

Z Ráje do Ráje, po ráji


Kokořínsko je za všech okolností malebné, krásné a pro kolo jak stvořené. Z Prahy je tam automobilizovaný biker přes Mělník do hodinky (cca 50 - 60 km). Daná trasa je popsaná ve své nejkratší variantě, ale dá se různě modifikovat. Jsou zde však úseky, které se vášnivému bikerovi nedoporučuje vynechat, protože jsou zkrátka boží. Parkování motorových ořů je nejlepší buď ve vesničce Ráj, nebo 2 km před ní u Pokliček. V Ráji je parkoviště pod hospodou a nebo asi 200m před vesnicí směrem do Kokořínského dolu.
 

Máchovou cestou

Máchovou cestou

Máchova cesta je návnada


Z Ráje vyjíždíme po červené směr hrad Houska. Stezka se jmenuje Máchova cesta a nutno podotknout, Mácha věděl kam jít. Nahoru je to místy dřina. Jeden krátký kousek se musí vyvést, nicméně o to větší natěšení vzniká při pomyšlení, že tento kus cesty pojedeme i dolů. Jako had se kroutí lesní pěšinka po svazích nad hlubokou roklí a kola chroupou listí a písek při jízdě. Na hrad Houska není ani třeba dojet a dále se odbočuje po modré na Vrátenskou horu. Nejprve krásný sjezd pod horu, aby byl výjezd o to chutnější. Nahoru opět po lesní pěšince, takové na hranici vyjetí.

Vrátenská hora

Vrátenská hora

Za rozhlednou zbystři zrak a z hnoje rychle pryč


Vyhlížející typy můžou vyhlídnout z rozhledny na Vrátenské hoře, nedočkaví bikeři už polohují sedlovky trochu níže, protože hned za rozhlednou modrá značka začíná klesat opět trailem dolů. Spíše svižnější, technicky nenáročný trail dojede až do vsi Nosálov, odkud pokračuje žlutá značka. Na začátku se většina lidí ztratí u vjezdu do lesa, který je špatně značen. Takže až přijedete po cestě do ohromného skladu hnoje, jste špatně a odbočka byla 100m za vámi. Sjezd po žluté je opět krásný svižný trail typickým sevřeným kokořínským dolem.
 

Po cestě z Housky

Po cestě z Housky

Na Bezděz bez kola


Další cesta po zelené a modré dojede na Bezděz. Poslední 2 km cesty do vsi Bezděz pod Hrad jsou po silnici a jsou to první 2 km mimo terén. Kdo by chtěl vyjet na Bezděz, tak začne stoupat po asfaltce trochu prudším kopcem na úpatí nejprudší části hory, kde ho sundá značka zákaz vjezdu kol. široká cesta se po chvíli změní v krásně kamenitou terénní, která maximálně láká k vyjetí i sjetí, ale my jsme nakonec ukočírovali bikerské tužby a pokorně z kol slezli. Ovšem s lehkým toužebným uslintnutím, jak by se to jelo krásně.
 

Po červené až do Ráje


Dále se cesta až do cíle vrací po červené. Opět si trochu zabikujete v terénu při cestě do vsi Žďár. To je neskutečně nádherná vesnička s návsi s kostelíkem a roubenkami. Odsud lehce nudně po silnici až na Housku, nicméně krásné krajinné scenérie jsou záplatou na prázdné pohupování hladových vidlic horských kol ploužících se po asfaltu. Z Housky najíždíme opět na Máchovu cestu a sjíždíme do Ráje. Toto je bezesporu jezdecky nejvděčnější část trasy. Hodně kroucení řidítky na srázy svahů. Svižná docela široká pěšinka, kde se dá jet jak utržený ze řetězu a přidávat si na adrenalinu, nebo to jen pohodově projet. Úplný závěr (to, co jsme nahoru poponesli) je lehká technická pasáž v písku mezi šutry v prudké svahu, kde je potřeba natrefit dobrou stopu. Zkrátka biková lahoda.

V Ráji pak příjemné pohostinství či nespočet možností, jak trasu protáhnout. Nabízí se například moc hezká trasa, o které jsme již psali v článku Kokořínsko na MTB.

Popisovanou trasu můžete najít v outdoormapě a GPX pro stažení je zde.

Mapa

Trasa ke stažení

Absolvovali

Mají v oblíbených

Související zážitky

Horolezecký festival Český ráj 2017

Horolezecký festival Český ráj 2017

Zámek Hrubá skála a Lázně Sedmihorky

100

%

100

%

Diskuze (0)
Hodnocení a recenze (2)

Recenze

MáraS| 20.10.2015 |

Michal Tyl| 23.10.2015 |

Komentáře

Zatím tu není žádný komentář.
Hledat

Kdo je na Outfanatic.com (3 934 lidí)


Banner