REGISTROVAT

Souhlas s podmínkami. Registrovat firmu, akci...

Outfanatic.com

Outfanatic tě propojí s dobrými lidmi
a zážitky tě dostanou častěji do přírody.

Outfanatic.com

Staňte se součástí komunity nadšenců
do sportu v přírodě, najděte si parťáky
a užijte si sportování naplno.Zážitky

Detail zážitku

Splutí Hameráku 2015? Konečně bez davů.

60 %

1 hodnocení

Autor: Kuba Vondrášek|37 vložených zážitků
Hodnocení autora:
Zaměření: Divoká voda, Voda a lodě
Datum absolvování: 02.10.2015 - 04.10.2015
Datum vložení: 08.10.2015
V oblíbených: 1 lidí
Absolvovalo: 1 lidí
Lokalita: Hamerský potok, Jindřichův Hradec
GPS: 49.1437, 15.1198
Délka trasy: 6,4 km
Náročnost: Střední
Charakter: WW I–III

Popis

Když jsem se před víkendem ptal kamarádů, jestli s námi pojedou na Hamerák, většinou odpovídali, že ne. Prý nemají zapotřebí se někde tlačit s milionem neřízených nafukovaček a půl dne čekat ve vracáku než bude místo na vyjetí. Jejich postoj jsem plně chápal, Hamerák je čím dál populárnější i mezi nevodáky a splutí více připomíná tlačenici na přestupní stanici metra než sport. Nicméně já jsem si tuhle podzimní klasiku nenechal ujít a dobře jsem udělal.
 

Na vodu jen s číslem

 
Před odjezdem jsem se dočetl, že tlačenice, na kterou si závodníci často stěžovali, už překročila rozumnou mez a organizátoři se rozhodli, že během závodu bude splutí povoleno pouze závodníkům s číslem. To je sice pěkné rozhodnutí, pomyslel jsem si, ale jak to chtěj asi zařídit. To kolem toho potoka postaví plot? Ale nakonec se ukázalo, že jsem české vodáky podcenil. Pokyny organizátorů všichni poslechli a do 12:45 byli na vodě pouze závodníci, a musím uznat, že takhle prázdný Hamerák jsem ještě nejel.
 
Ale ani dostatek prostoru nezabránil zraněním, kterých je na Hameráku vždycky požehnaně. Především na čtvrté kaskádě se v improvizované polní nemocnici nezastaví a zdravotník je spíše švadlena. Někteří, co se nedobrovolně rozhodli prohlédnout si dno z blízka, tak ještě večer nad pivem chladili své rány ledem.
 

Druhá kaskáda

Předpokládaný start poslední lodi byl plánován na půl jednou. Ve 12:20 se tak už vodáci dychtící po druhé jízdě začali srocovat na hrázi a organizátor, co to tu měl na starost, měl co dělat aby je zde udržel. Zhruba ve tři čtvrtě na jednu dostal do vysílačky informaci o startu poslední lodi. Jakmile poslední závodník přešel hráz, vrhli se za ním ostatní vodáci jak psi. Na schodech pod hráz tak vznikla velká kolona, ale během pár minut už byli všichni na vodě.

Tohoto okamžiku jsem se také obával, ale zákaz dopoledního splouvání bez čísel asi odradil dostatečné množství lidí, takže se vodáci na potoce poměrně rozptýlili a žádné fronty na kaskády se nekonaly. To se ovšem nedá říci o místní hromadné dopravě pro vodáky, kterou zde organizátoři zajistili. Jakmile se totiž autobus přiblížil k zastávce, nestačil ani pořádně zastavit a všichni už cpali svoje lodě na vlek. Docela se divím, že některá z ledabyle uvázaných lodí nespadla.
 

Pořádně naplněnej vlek

Závěrem bych ještě rád poděkoval organizátorům za odvahu zakázat volné splutí během závodu a všem ostatním vodákům za dodržování pokynů. Bylo to opravdu příjemné.

Foto: VK Slavia Hradec Králové

Mapa

Absolvovali

Mají v oblíbených

Související zážitky

Diskuze (4)
Hodnocení a recenze (1)

Recenze

Kuba Vondrášek| 08.10.2015 |

Komentáře

08.10.2015 17:50| Mikuláš

Mě masovost, která se poslední dobou přenáší do outdoorových sportů, taky začíná dost vadit a snahu o regulaci vítám!

08.10.2015 17:53| Ája

Jenomže to nemá řešení, přece nemůžeš zakazovat lidem, aby chodili do lesa, hlásili se na závody a neváleli se místo toho na kanapi. Přece si nemůže přírodu hamounit jenom klub vyvolených.

Re: Ája

08.10.2015 20:29| Kuba V.

Ano je pravda, že by se neměli lidi od sportu odrazovat, ale na druhou stranu si na Hameráku můžeme zajezdit jen díky ochotě organizátorů, tak proč jim nevyhovět na navíc se jednalo jen o tři hodiny z celovýkendového pouštění vody.

08.10.2015 18:23| Šárka

Ty davy zájemců o přírodu neznepříjemňují zážitek jenom závodníkům, často komplikují i pořádání. Třeba v orienťáku začínají mít pořadatelé v některých oblastech problém, protože majitelům lesa čím dál častější a davovější soutěže vadí a odmítají dávat povolení.

Hledat

Kdo je na Outfanatic.com (3 910 lidí)


Banner