REGISTROVAT

Outfanatic.com

Outfanatic tě propojí s dobrými lidmi
a zážitky tě dostanou častěji do přírody.

Outfanatic.com

Staňte se součástí komunity nadšenců
do sportu v přírodě, najděte si parťáky
a užijte si sportování naplno.Zážitky

Detail zážitku

Brdský bigwater na Padrťáku

80 %

2 hodnocení

Autor: Kuba Vondrášek|37 vložených zážitků
Hodnocení autora:
Zaměření: Bigwater, Divoká voda, Voda a lodě
Datum vložení: 25.09.2015
Absolvovalo: 2 lidí
Lokalita: Padrťský potok, Ejpovice
GPS: 49.7534, 13.5217
Náročnost: Vysoká
Charakter: peřej obtížnosti WW IV

Popis

O tom, že se v malém pohoří ve středních Čechách dá provozovat i extrémní kajaking, jsme vás už informovali v článku Brdský vodopád. Tento přepad Červeného rybníka však není jediným hřištěm pro odvážné kajakáře, které se v brdských hvozdech nachází. Je až k neuvěření, že lze v těchto kopcích, nepřesahující 866 metrů nad mořem, naleznout vodnatou peřej, za kterou by se nemuseli stydět ani v alpských zemích.

Peřej, o které mluvím, se nachází na Klabavě (v outdoormapě zde). O jejím horním toku obtížnosti WW II jsme psali zde. Ona to vlastně ani není peřej, ale uměle vytvořená kaskáda mezi vodní nádrží Klabava a Ejpovice. Kaskáda je tvořena třemi velkými šlajsnami, mezi kterými jsou lagunky. Čím víc vody v korytě teče, tím je lagunka menší.

Odvážní pádleři si mohou v lagunce zastavit a zablbnout ve válcích na konci každé šlajsny. Poslední šlajsna končí přímo v přehradě Ejpovice, takže pokud byl váš sjezd úspěšný, můžete v klidu vystoupit a vynést si loď zase nahoru. Pokud ovšem sjezd úspěšný nebyl, doplavete v klidné vodě ke břehu a vaši parťáci v pohodě odloví váš materiál na přehradě a nemusí ho lovit v těžkých peřejích.
 

Jen pro zkušené


Do teď jsem popisoval jen ty pěkné věci, ale není to úplně tak růžové, jak by se mohlo zdát. Uvědomte si, že se jedná o peřej obtížnosti WW IV, která se dá sjet i za 50 kubíků. Proto není vhodná pro nezkušené kajakáře. Splutí není vhodné ani pro rafty. Lagunky mezi kaskádami jsou totiž zarostlé stromy, ve kterých by se mohl raft zaklínit, a případě plavání je velké riziko utonutí. Navíc v lagunách občas kolují další splavené klády, které jsou také velmi nebezpečné.

Pozor na stromy


PŘEČTĚTE SI: Co přinese vodákům zrušení vojenského újezdu Brdy


 

Padesát kubíků je zhruba horní hranice sjízdnosti, ale zábavu si zde užijete i za menších průtoků. On-line vodočet naleznete zde. Kaskáda bohužel neteče každý den, protože je průtok regulován vodní nádrží Klabava. V případě přívalových dešťů se ale umí rychle naplnit. Samozřejmě čím víc vody, tím je kaskáda zajímavější, ale buďte opatrní, protože sjíždění za povodňových stavů může být nezákonné.

První laguna

Klabavská kaskáda je takzvaný „park and huck“, což ve vodácké terminologii znamená, že jen zastavíš a jdeš pádlovat, když tě to přestane bavit, vrátíš se zpět k autu. Pokud si ale chcete zapádlovat klasicky z místa á do místa bé, můžete jednoduše přejet ne horní Klabavu neboli Padrťák.

Mapa

Absolvovali

Diskuze (1)
Hodnocení a recenze (2)

Recenze

Kuba Vondrášek| 25.09.2015 |

Brdy aktivně| 10.08.2016 |

Tohle je opravdu velké svezení, při kterém vám adrenalin stříká z uší. Škoda, že to taky občas vyplaví nějaké sklepy.

Komentáře

27.09.2015 18:46| Jacek, the paddler from Krakow

Thanks for the article and for the whole web. I am happy to know this page, it shows me what placec here in the Czeh Rep. are interesting to visit!

Hledat

Kdo je na Outfanatic.com (3 921 lidí)


Banner