REGISTROVAT

Outfanatic.com

Outfanatic tě propojí s dobrými lidmi
a zážitky tě dostanou častěji do přírody.

Outfanatic.com

Staňte se součástí komunity nadšenců
do sportu v přírodě, najděte si parťáky
a užijte si sportování naplno.Zážitky

Detail zážitku

Debl seakajak – „ostuda“ anebo výhra?

72 %

5 hodnocení


Warning: Illegal string offset 'name' in /data/www/outfanatic.com/www.outfanatic.com/content/zazitky-detail.php on line 503
Autor: Chrrr.|38 vložených zážitků
Hodnocení autora:
Zaměření: Seakajaky, Voda a lodě
Datum vložení: 23.09.2015
Absolvovalo: 4 lidí
Lokalita: Korsika
GPS: 42.0411, 9.1077
Náročnost: Střední

Popis

Potkat na silnici tandemové kolo je „zážitek“, těch se moc nevidí. Ale vidět na vodě debl seakajak je rarita možná ještě větší. V obou případech je potřeba, aby dvojice jezdců táhla za jeden provaz a vyhověla si navzájem. Debl kajak evokuje situaci pro „obyčejné“ sjíždění vody na kánoi: háček – motor, co pádluje, a zadák, který loď řídí a háčkovi pomáhá. V kontextu skupinky seakajakářů singlistů se debl může jevit jako ulejvácká věc, která je pro slečinky…
  
Debl seakajak je rozměrově větší, samozřejmě o kus těžší loď, ve které jsou dvě díry, do kterých si sednou dva lidé (do každé jeden). Samozřejmě má i komory pro bagáž. V porovnání se singl seakajakem je to takový křižník, zdánlivě nepotopitelný. S tím ale souvisí, že je i oproti singlu hůře ovladatelný a reaguje pomaleji. Nicméně když si na to člověk zvykne, tak naopak ocení jeho rychlost a stabilitu.
 
Pokud je skupina seakajakářů výkonnostně nevyrovnaná a potřebujeme ji stmelit, pak je debl to nejlepší, co můžeme udělat. I málo zdatní anebo zdravotně indisponovaní jedinci s malým úsilím budou pohodlně stačit singl pádlařům a jako bonus k tomu budou mít pocit větší stability ve vlnách. Takže efekt je pro všechny víc než příznivý – deblíři si užijí prima trip a nebudou fyzicky vorvaní a ti silnější zase budou moci plout rychleji tak, jak chtějí, a parta pojede pěkně pospolu.
 


K TÉMATU: Jídlo pod širákem
 

Nějaká nevýhoda se přeci najde

 
Na pádlování na deblu vidím dvě nevýhody. Jednou je šířka boardu – loď je širší a tak je potřeba i trochu jinak pádlovat, aby si člověk neurazil ruce o palubu. Druhou nevýhodou je, že loď nemá těžiště pod zadkem jezdce, ale někde mezi oběma jezdci. S tím souvisí zkoušení si posedu a ovládání lodi bez využití kormidla (náklony a protináklony) a to, že když jeden z dvojice bude sice pádlovat technicky dobře a druhý se posadí špatně, vše se zruší a loď nebude mít takový švung, jaký by mít mohla.
 

 

Zhrzené EGO?

 
Co se týče „uraženého“ ega někdy i nedobrovolného deblíře (např. když partnerka nestačí, tak si k ní do deblu sedne její protějšek, ten to však může nést nelibě), tak sama za sebe musím říct, že kormidlovat ve vlnách křižník není žádná sranda. Pokud si to chce „kyselý“ kormidelník ztížit, nechť si vytáhne z vody kormidlo.
 
Háček se bude těžko přizpůsobovat kormidelníkovi, když na něj nevidí. Háček má své tempo, které samozřejmě může kormidelník upravovat třeba hlasitým udáváním rytmu, ale pokud se okolo melou vlny a každá jde z jiného směru, tak se sladit moc nejde a je jen na kormidelníkovi, jak se s tím popere…
 

My first experience

 
Vyrazili jsme na krátký podvečerní přejezd na přespání na jinou pláž. Kormidelník z deblu měl zraněné rameno a chtěl ho nechat odpočnout, tak zvolil cestu po souši. Ale aby háček (Martina) nemusel utíkat taky pěšky, rozhodla jsem se, že jí budu dělat kormidelníka já, aspoň si debla vyzkouším…
 


Foukal docela silný vítr, vlny v šeru nebyly moc dobře viditelné, ale byly poměrně veliké, možná metr i kousek navíc na výšku mít mohly. Vlny z širého moře nejsou tak pravidelné jako ty, co se vlní v úžinách mezi ostrovy, a tak člověk nikdy pořádně neví, jak moc se k vlně přiklánět a podobně. Háček byl navíc začátečník, který byl rád, že zvládá pádlovat a potlačit strach z té masy vody, která ve tmě vypadala daleko hrozivěji než za bílého dne. Anebo možná naopak nebylo vidět vše…
 

PŘEČTĚTE SI: Jídlo na cestách
 
Dokud jsme jely k vlnám pod ostrým úhlem, bylo všechno v naprostém pořádku a de facto jsem se ani moc jako kormidelník snažit nemusela. Loď letěla jak šipka skrz vlny. Jenže když jsme dopádlovaly do místa, kde jsme se potřebovaly stočit o 90° ke břehu, už to taková sranda nebyla. Otočit sedmimetrovou loď rozhodně není otázka jednoho mávnutí pádla do vody a při otáčení se ve vlnách je potřeba vždycky točit na vrcholu vlny, dole to prostě nejde. Kormidlo jsme navíc měly zaaretované – to je tak, když je člověk ze singla zvyklý na skagg a loď řídí náklony.

Háčkovi vysvětlovat náklony bylo zbytečně zdlouhavé. Prostě jsem to musela ukočírovat sama s tím, že háček pádloval přímým záběrem, sem tam odhodil špičku do našeho požadovaného směru. Asi na potřetí jsme se otočily a vypluly ke břehu s vlnami v zádech. To ale není žádná výhra. Nechala jsem háčka pádlovat ala Králíček Duracel a já se snažila držet loď v přímém směru a při surfu ji stabilizovat, abychom se nezvrhly.
 
Musím říct, že to pro mě byla veliká zkušenost, za kterou by se neměl stydět nikdo. Je to něco jako místo osobáku řídit dodávku nebo malý autobus. Navíc nezkušený háček si bezpečně vyzkoušel, jaké to na vlnách je, a aniž by to věděl, naučil se spoustu nových dovedností, které v budoucnu jistojistě využije. Takže za mě z pozice guida na seakajaku: debl je určitě prima loď!

Foto: Archiv WOK-outdoor.cz & MCh
 


Mapa

Absolvovali

Související zážitky

Diskuze (5)
Hodnocení a recenze (5)

Recenze

Chrrr.| 23.09.2015 |

Chrrr.| 03.11.2015 |

Michale, určitě máš pravdu o tom, že když už se ten parník převrhne, koupou se oba najednou, ale když je jeden nezkušený, tak zkušený zadák převrhnutí minimalizuje. Navíc my jsme potřebovali mít kompaktní skupinu, tzn. kdyby se nedej bože deblisté koupali, bylo okolo ještě dost asistentů.
A upřímně, třeba na Korsice to focení není žádná hitparáda ani na singlu, tam jde většinou fotit tak leda ve formaci voru a ještě to bude rozmazané, jak se to houpe...

Michal Tyl| 03.11.2015 |

Hezký článek, ale za mě je teda debl seakajak nic moc, respektive jezdit na něm zkrátka není vůbec taková zábava jako na singlu. Místo toho, aby člověk jel kam chce, prozkoumával, objevoval apod., tak je nutné všechno složitě řešit s parťákem. Zadák přitom nemá pořádný výhled (pro fotografy hodně špatné) a ten vpředu zase nemůže jet tam, kam chce. Debl je taky sice hůř převrhnutelný, ale pokud jsou dva singly o samotě, tak je to podle mě bezpečnější, protože jeden může asistovat se záchranou druhého, místo toho, aby oba pádleři byli ve vodě. Takže co se mě týče, tak debl jen když si to vynutí okolnosti.

Kuba Vondrášek| 30.10.2015 |

Debl je super. Doporučil bych ho určitě někomu kdo nemá s pádlováním moc zkušeností, protože si ho zkušenější pohlídá.

Šárka| 04.11.2015 |

Komentáře

27.09.2015 18:41| Jindra Malý

Nesouhlasím, že jízda ne deblu by měla být ostuda. Mě by to ani nenapadlo! Na deblu jezdím rád, jsem přece drsnej, že mám vpředu tu kočičku:-)

Re: Jindra Malý

28.09.2015 09:59| Chrrr.

Tak to jsem ráda, že jsou i tací kucí na světě, co k tomu přistupují s pozitivní myslí a ještě se tou kočičkou chlubí :)

29.09.2015 19:24| JVD

Debl žádný výhody nemá. Ne nadarmo se jedna z kapitol videí Justine Curgenven jmenuje "Double Trouble" což to celý vystihuje. V surfu se s tím přistávat pořádně nedá, bagáže se tam vejde zoufale málo pro dva, jede to jenom dobředu. Záchranu nevyřešíš, protože se to pořádně po zatopení nedá vylejt. Prostě zbytečně vyplácanejch třicet kilo pryskyřice a skla. Tak možná na to nedělní vyvážení paniček...

29.09.2015 20:19| Kouly

Nechápu. Na zadáku Martina, na háčku Martina... Nebo tomu rozumím nějak špatně a ta frst ikspírienece neni autorky textu?

Re: Kouly

29.09.2015 20:49| Chrrr.

A jiná Martina jela ještě na jiné lodičce vedle nás :D
Pro Martinu na háčku to bylo first ikspirience obecně - seakajaking, pro autorku textu to bylo právě kormidlování deblu v noci... Ale užily jsme si to velmi!

Banner