REGISTROVAT

Outfanatic.com

Outfanatic tě propojí s dobrými lidmi
a zážitky tě dostanou častěji do přírody.

Outfanatic.com

Staňte se součástí komunity nadšenců
do sportu v přírodě, najděte si parťáky
a užijte si sportování naplno.Zážitky

Detail zážitku

Handbike: Nohy mám polámaný, tak jsem zapojila ruce

86 %

3 hodnocení

Autor: Šárka|43 vložených zážitků
Hodnocení autora: TOP zážitek
Zaměření: Cyklistika, Handbike
Datum vložení: 21.09.2015
V oblíbených: 1 lidí
Absolvovalo: 1 lidí
Lokalita: Lužická jezera, Německo
GPS: 51.5043, 14.1088
Náročnost: Střední

Popis

Pohyb se špatně pohyblivou kyčlí a slaboučkou nohou je trochu vopruz: nezvládnu si zavázat tkaničku, protože na ni nedosáhnu, nestihnu s berlemi přejít širokou silnici s tramvají na jednu zelenou a občas přejedu svoji zastávku, protože nestihnu vystoupit. A přestože na rotopedu šlapu, jak jen to jde, na normální kolo si sednout netroufnu, protože z něj zatím neumím bezpečně sesednout. A proto jsem si od cyklistického oddílu Černí koně půjčila handbike.

Handbike, tedy obvykle tricykl poháněný rukama, je krám, který stojí kolem 150 tisíc a který se bez rozebrání nedá rozumně nacpat do kufru auta. Problém řeší dva (pokud nechcete přední kolo pokládat na střechu, tak tři) běžné cyklistické nosiče. Handbiky se vyrábějí jak se silničními, tak s terénními koly a podle místa použití se liší i konstrukce celého stroje (délka klik, šířka úchopu). To moje mělo vepředu pneumatiku terénní, vzadu silničky.


ČTĚTE TAKÉ: Nepotřebují nohy, aby zanechali výraznou stopu (Cyklistický oddíl Černí koně)  


Trénovaní lidé na handbiku prý v pohodě stačí bruslařům, já jsem nestačila ani bruslařům tlačícím kočár s miminem. Protože handbike se na rozdíl od kočárku nedá moc pohodlně tlačit, při 75km výletě pomohla až tahačka z psího vodítka používaná běžně při survivalech na tahání pomalejších cyklistů.

S terénní vložkou si handbike poradí líp než brusle

Pády a couvání


Zatímco při kolspřeží je ohroženější tažený (ještě teď mi jeden pád na tahačce připomíná jizva na boku a vzpomínka na rozmlácenou helmu), při spřežení bruslař–handbiker je ohroženější ten první. Brusle jsou totiž méně stabilní než dvoustopý handbike. Můj tahoun, když zakopl, skončil s odřeninami, přejetýma nohama a pneumatikou obtisknutou na stehně.

Oproti těm, co nemohou vůbec hýbat nohama, mám já výhodu, že se na handbiku v případě potřeby můžu odstrkovat zdravou nohou. To se hodí třeba v případě, když nezvládnu vytočit ostrou zatáčku a musím si couvnout. Ochrnutí mívají nohy k handbiku přikurtované, někteří se kurtují i v pase, aby nevypadli. Tenhle postup je prý doporučovaný, při kolizi je podle některých bezpečnější sedět stále v handbiku než z něj vyletět.


ČTĚTE TAKÉ: Lužická jezera na in-linech. A na handbiku!

Silný tahoun + navíjecí psí vodítko = líný handbiker

Výhody a nevýhody


Při prudších sjezdech je handbike vítanou oporou bruslařům, kteří se z kopce bojí – stačí se opřít rukama zezadu o sedátko a spoléhat na handbikerovy brzdy. Mimochodem, já jsem měla brzdy dvě: jednu kotoučovou, druhou špalkovou, obě na předním kole; jednu na levé klice, druhou pohotovostně uprostřed řídítek. 

Naopak nevýhodou handbiku je nízký profil, kvůli kterému je pro řidiče aut skoro neviditelný, projíždět třeba kolem zaparkovaných aut je tedy radno leda s bruslařem po boku nebo s vlaječkou. Další nevýhodou je to, že handbike nevyjede nahoru na rozhlednu...

Rostnagel u Lužických jezer a handbiker čekající pod rozhlednouK TÉMATU: Cíl letošní sportovní sezóny: Naučit se znovu chodit


Foto: Ondřej Pospíšil

Mapa

Absolvovali

Mají v oblíbených

Související zážitky

Diskuze (4)
Hodnocení a recenze (3)

Recenze

Šárka| 21.09.2015 |

Chrrr.| 03.11.2015 |

Vůbec si myslím, že je super, když si zdravý člověk může vyzkoušet, jaké to je být nějakým způsobem hendikepovaný. Super životní zkušenost ;)

Michal Tyl| 23.10.2015 |

Handbike očima bikera - moc pěkně sepsáno.

Komentáře

24.09.2015 12:46| Íju

To vypadá hodně dobře, tam se musím příští léto vydat. Nestačit bruslařům tlačícím kočár je v tomhle případě celkem ok - vzhledem k tomu, kdo tito bruslaři jsou a jak rychle jezdí... Jsi dobrá, Šárko.

24.09.2015 17:42| Ivana

Ahoj :-) Já jsem handbikovala tak, že jsem měla invalidní vozík a k tomu nástavec od ROAM a to je úplně super a skladné, jezdilo se mi skvěle. Handbikový nástavec to byl tento http://roam.nl/?page_id=376&bikeid=15&lang=en a koupila jsem ho za 10 000 Kč jako repasovaný dovoz z Holandska v již neexistujícím bazaru v Bubenči, po hledání na webu jsem našla na webu, že se nejspíš jen přestěhovali: http://www.zdravotni-prostredky.cz/
Další výrobce handbikových nástavců se jmenuje Speedy, zde v zastoupení firmy Meyra.
Jinak, s tímto postižením bych volila spíše tříkolku s elektrickou dopomocí, tzv. elektro tříkolku, pokud zvládáte rotoped. Já, pokud se mi zdravotní stav zlepší a bude o berlích pohyblivější, na ni také nejspíš přejdu... cena cca 20 tisíc

Re: Ivana

24.09.2015 17:46| Ivana

Zde je moje fotka, úplně v pohodě mi to s sebou mamka brala do lázní, v kufru Fordu Mondeo... https://www.facebook.com/photo.php?fbid=1292845008502&l=6f4d6cbb9b

Re: Ivana

24.09.2015 22:46| Šárka

Skvělej tip, díky! Já teda zatím věřím, že to všechno ještě rozhejbu, zahojim a namakám a tobě přeju to samý. Konec kecání a sedám na rotoped!

Hledat

Kdo je na Outfanatic.com (3 927 lidí)


Banner