REGISTROVAT

Outfanatic.com

Outfanatic tě propojí s dobrými lidmi
a zážitky tě dostanou častěji do přírody.

Outfanatic.com

Staňte se součástí komunity nadšenců
do sportu v přírodě, najděte si parťáky
a užijte si sportování naplno.Zážitky

Detail zážitku

Brdské potoky: Padrťák a Červeňák

70 %

2 hodnocení

Autor: Kuba Vondrášek|37 vložených zážitků
Hodnocení autora:
Zaměření: Divoká voda, Voda a lodě
Datum vložení: 24.08.2015
V oblíbených: 2 lidí
Absolvovalo: 2 lidí
Lokalita: Padrťský a Červený potok, Brdy
GPS: 49.7032, 13.7918
Náročnost: Střední
Charakter: WW II

Popis

Tak už je to definitivní. Zákon o zrušení vojenského újezdu Brdy a následném vzniku CHKO prošel všemi schvalovacími procesy a liduprázdným Brdům začaly odtikávat poslední měsíce. Ministři se už schází se starosty a vyjednávají proces zpřístupnění. Co to ale znamená pro vodáky?
 
Brdy sice nejsou žádné velehory, ale nějaká ta voda z nich také teče a při jarním tání se tu dá moc pěkně zapádlovat. Ty, co by na Nový rok čekali u hranic vojenského prostoru s tím, že budou mít spoustu prvosjezdů, však musím zklamat. To, že byl do brdských hvozdů zakázaný vstup, neznamená, že se tyto potoky nejezdily. Místní dobře věděli jak to v „prostoru“ chodí a jízdu na rozvodněných potocích si nenechali nikdy ujít.
 

Po Padrťáku okolo Němých

 
Tím největším a nejhezčím potokem je rozhodně Padrťák pro mnohé známý jako Klabava. Padrťák je nazývaný podle Padrťských rybníků, ze kterých odtéká. Povodí Padrťáku odvodňuje podstatnou část Brd, a proto se na něm nejrychleji projevují přívalové deště.

Do některých částí „prostoru“ se může už teď


Když tedy strážce Brd Fabián dá vodu, můžete si zde sjet krásnou WW II v liduprázdném lese. Charakter Padrťáku je svižně tekoucí a kontinuální dvojčička mezi stromy. Pokud je vody opravdu hodně můžete nasednou u silničního mostu na cestě od Tří Trubek k Padrťským rybníkům (v outdoormapě zde). Při plavbě zpět k loveckému zámečku Tři Trubky budete muset přenést jeden stavidlový jez.
 

PŘEČTĚTE SI: Skalice a Lomnice u Čimelic: Jarní voda pro pohodářePokud je vody méně, nasedá se nad soutokem Padrťáku a Třítrubeckého potoku (v outdoormapě zde). Třítrubecký potok vytéká z tzv. údolí „U Němých“, které dostalo svůj název podle tajného vojenského objektu, o kterém nesmí nikdo mluvit. Odsud Padrťák ještě pěkně teče až do Strašic. Tady voda teče v navigaci a padá přes nenápadný stupínek s hladovým válcem, na který je dobré si dát pozor. Tento úsek je na Padrťáku rozhodně nejzajímavější, ale pokud ještě nemáte dost, můžete pokračovat až do Dobříva. Tady už potok neteče tak svižně, ale jízdu vám sem tam zpestří nějaký ten jízek.

Začátek Padrťáku foto: Silhoun

Po Červěňáku pod hradbami Valdeku

 
Když deště vydrží déle, naplní se i koryto Červeného potoka, který teče do Hořovic. Červeňák je výrazně užší než Padrťák, ale zábavu si na něm také užijete. Nasednout je nejlepší u mostu pod hrází Velkého rybníka (v outdoormapě zde). Pokud byste ovšem měli opravdu štěstí a napršelo hodně, můžete nasednout nad tímto rybníkem. Chytit vodu tady je ovšem otázka pár hodin, než zas odteče. Nad rybníkem potok kopíruje silnici a jsou tu nízké mosty, na které si musíte dávat pozor.
 

PŘEČTĚTE SI: Brdský vodopádV úseku pod rybníkem, žádné stálé nebezpečí nehrozí, jen si musíte hlídat spadlé stromy. Charakter Červeného potoka je meandrující dvojčička protékající pod hradbami zříceniny hradu Valdek ze 13. století. Nejhezčí peřej je na začátku vesnice Neřežín. Jde o takový pěkný esíčkový průskok. Za touto peřejí vplujete do vodní nádrže Záskalská, kde můžete plavbu ukončit nebo si užít ještě trochu toho adrenalinu na přepadu rybníku, o kterém jsme psali zde.


TIP K PŘEČTENÍ: Jindřichova skála: romantika v zakázaném prostoru

Voda pěkně teče foto: Silhoun


Padrťák a Červeňák jsou asi ty největší perly doposud zakázaného území Brd. Doufejme tedy, že si už v lednu budeme moci na těchto potocích legálně zapádlovat. Ale uvidíme, co na to řeknou ochranáři a správci budoucího CHKO.


Další vodácké lokality hledejte v sekci Kde sportovat.

Mapa

Absolvovali

Mají v oblíbených

Diskuze (5)
Hodnocení a recenze (2)

Recenze

Kuba Vondrášek| 24.08.2015 |

Brdy aktivně| 10.08.2016 |

Komentáře

24.08.2015 08:16| Chrrr.

Ač jsem geograf, Padrťák opravdu neznám, ale když se řekne Klabava, jsem už doma :)

Re: Chrrr.

25.08.2015 06:26| rp

Pokud jsi geograf, pak bys měla vědět, co Padrťský potok je. Klabava je v těchto místech název pouze podle hloupých geografů. Odjakživa to byl Padrťský potok. Příkladů by v Brdech bylo víc, ale nač rozčilovat geografa?:-)

Re: rp

25.08.2015 10:34| Chrrr.

Já se nerozčiluju, to nemám důvod - jsem zas o kousek pomístních názvů chytřejších, tak sem s těma dalšíma příkladama ;)

24.08.2015 12:23| TomáŠ

Jak vypadaly ty výpravy, když bylo zakázaný tam chodit? Já jsem se tam několikrát chtěl vypravit, ale nakonec jsem byl vždycky (koukám, že asi zbytečně) moc předpo**anej, že nás tam někde někdo čapne...

Re: TomáŠ

24.08.2015 14:33| Kuba V.

No, tak to bylo opravdu zbytečné. Ono to je zavřené tak říkajíc pro Pražáky. Místní si do prostoru vždycky chodili na houby, nebo na cyklo výlety, které tu jsou opravdu nádherné.
Pěšáky a cyklisty vůbec neřeší. Už jsem je tam takhle několikrát potkal. Problém je jen, když jsou střelby, ale to ti jen slušně řeknou ať tam z vlastního zájmu raději nechodíš.
Horší je to s autem. Když budeš mít smůlu a natrefíš na nějakého drsňáka, tak tě čeká správní řízení. Pokuty na místě nedávaj.

Hledat

Kdo je na Outfanatic.com (3 927 lidí)


Banner