REGISTROVAT

Souhlas s podmínkami. Registrovat firmu, akci...

Outfanatic.com

Outfanatic tě propojí s dobrými lidmi
a zážitky tě dostanou častěji do přírody.

Outfanatic.com

Staňte se součástí komunity nadšenců
do sportu v přírodě, najděte si parťáky
a užijte si sportování naplno.Zážitky

Detail zážitku

Lezení v jižní Africe 4: Rozhovor

60 %

1 hodnocení


Warning: Illegal string offset 'name' in /home/www/outfanatic.com/www/outfanatic.com/content/zazitky-detail.php on line 503
Autor: Karina Bílková|4 vložených zážitků
Hodnocení autora:
Zaměření: Lezení
Datum vložení: 14.08.2015
Absolvovalo: 1 lidí
Lokalita: Rocklands, Jihoafrická republika
Náročnost: Vyšší

Popis

A je to za námi. Pět týdnů v pravém lezeckém ráji utekl jako voda a nám nezbývá, než se kochat krásnými fotkami, radovat se z prožitých momentů a být vděční za to, že jsme tam mohli být. Každý z nás jel do Afriky s nějakými očekáváními a cíli a odjíždí s různou mírou spokojenosti. Protože každé hodnocení je subjektivní a nechci mluvit za ostatní, tak jsme se navzájem vyzpovídali...

 

Tři otázky pro každého z nás


1. Jaký byl pro tebe nejlepší a nejhorší zážitek (může a nemusí se týkat lezení)?

2. Jak se ti lezlo a jaký přelez je pro tebe nejhodnotnější?

3. Co bys doporučil/a lidem, kteří se do Jihoafrické republiky chystají poprvé? A doporučil/a bys návštěvu Jihoafrické republiky?


Karina


1. Nejhorším zážitkem pro mě bylo, když jsem zjistila, že jsem si v restauraci v 80 km vzdáleném Elend’s Bay zapomněla peněženku se všemi penězi, doklady a půjčeným GoPrem. Nejlepší zážitek byl pro mě západ slunce v Roadside, kde na jedné straně bylo červeno-růžové nebe a na druhé straně právě vycházel měsíc v úplňku.

2. Mně se lezlo strašně dobře, pěkně jsem se rozlezla a největší radost mám z bouldru Tea-arch High 7C.

3. Určitě návštěvu Jihoafrické republiky doporučuju, je tady krásná příroda a to lezení! Doporučila bych především příliš se nestresovat zdravotními a bezpečnostními opatřeními. Stačí dodržovat základní hygienické návyky a být opatrný, ale žádný negativní zážitek jsme v tomto směru neměli.

Karina v Stalker on the horizon 7C+
Foto: Tomaso Greksák


Domča


1. Nejlepší bylo, když jsem poprvé zkoušela „nejkrásnější boulder Rocklands“ (The Rhino 7B+) a skupina místních lezců mě vyhecovala k ještě jednomu pokusu, ve kterým jsem spadla v posledním kroku. Trochu hůř jsem zvládala první půlku výjezdu, protože na mě byla moc zima, foukalo a já jsem jako jediná nedokázala najít motivaci k lezení, měla jsem úplně zmrzlé prsty, zatímco všichni ostatní lezli…

2. Někdo tomu říká podmínka, ale na mě byla většinu času moc zima. Nejlepší byl poslední týden, kdy se oteplilo a vylezla jsem The Rhino 7B+, kterého si cením nejvíc. „Stalker on the horizon“ za C+ už byla jen třešnička na dortu.

3. Ano, doporučuju. Doporučuju víc toho procestovat, poznávat přírodu a nedělat si stresy s dietou a ochutnat všechno, co africká kuchyně nabízí.

Domča v The Rhino 7B+
Foto: Martin Spilka


Kuba


1. Můj nejhorší zážitek byl, když jsem ochutnal fíkovou marmeládu. A nejlepší zážitek byl, když jsme jeli ve třech na předních dvou sedadlech auta a pokaždé, když jsem tam hodil dvojku, tak jsem řadil Karině až do kuchyně. Osobně si to počítám jako, že jsem byl ve trojce. Bohužel v JARu poprvé a naposled.

2. Lezlo se mi skvěle, nejhodnotnější přelez pro mě bylo 6Bčko, kde byly strašně malé lišty, do kterých se mi nevešly prsty, ale byl jsem líný přecházet a musel jsem se děsně namotivovat, abych to dal.

3. Určitě bych doporučil návštěvu JARu a já a mých šest kilo navíc doporučuje Malva pudink.

Kuba
Foto: Dominika Dupalová


Radek


1. Nejhorší Aničky přetržené vazy v koleni. Nejlepší zážitek pro mě bylo super lezení s kamarády.

2. Lezlo se mi skvěle a nejhodnotnější přelez je The Rhino 7B+.

3. Návštěvu bych určitě doporučil: „Kupte si lezečky a jeďte do Rocklands“.

Radek
Foto: Dominika Dupalová


Martin


1. Úplně nejlepší zážitek? Tak to vím úplně přesně. To byl samozřejmě úplně celý zájezd. No a nejhorší zážitek byl, když jsem si uvědomil, že už musím domu.

2. Lezlo se super, když zrovna nebylo prvních rozlézacích 14 dní, když zrovna nebyl horký den, když jsem zrovna nemusel zkoušet nějakou Tomasovu silovinu, a když zrovna nebyla moc zima. Takže vlastně skoro pořád. A nejvíc jsem zabojoval v Delfínovi 8A, což mne i nejvíc potěšilo, protože to byla taková krásná Tomasova silovina.

3. Koupit si letenku a začít se těšit. A aspoň na měsíc!

Anička<br>Foto: Martin Spilka

Anička
Foto: Martin Spilka

Anička


1. Nej zážitek asi když jsme se ráno probudili a viděli okolo sebe tu přírodu a šutry. Nejhorší ten úraz kolene.

2. Lezlo se mi super a nejhodnotnější je pro mě vylezení bouldru Austrian Dyno 7A+.

3. Do JARu bych doporučila mít s sebou nějakýho guida, protože si pak ušetříte spoustu času. A taky být obezřetný, ale mile mě překvapilo, že místňáci byli milí, usměvaví, pomáhali a vycházeli nám vstříc.

Tipy na závěr

 
Na konec ještě krátké shrnutí praktických informací, které se budou hodit všem a nejenom lezcům:

 • Místní měna jsou randy (kurz je cca 1 rand = 2 Kč).

 • V turistických oblastech je možné platit kartou, ale jsou místa a služby, za které musíte platit v hotovosti, stejně jako všude se víc vyplatí si vybrat z bankomatu než si měnit peníze.

 • Obchody a benzínové pumpy jsou spíše jenom ve větších městech a otevřené cca od 7:00 do 18:00 (alkohol je pouze ve specializovaných obchodech, které mají v neděli zavřeno).

 • Není potřeba dělat si žádné speciální očkování, stačí dodržovat základní hygienické návyky.

 • Z hlediska bezpečnosti je dobré být standardně obezřetný a zbytečně neriskovat (na svoje věci jsme byli opatrní, při výletu do Kapského města jsme se vrátili do hostelu před setměním a nechodili jsme do žádných oblastí, kde by nám hrozilo nebezpečí).

 • Řídí se vlevo; pokud si půjčujete auto z půjčovny, rezervujte si ho přímo na webu autopůjčovny a ne přes zprostředkovatelské servery (zprostředkovatelská služba stojí cca 3 tis Kč); auto vracejte s plnou nádrží a umyté (poplatek za umytí auta je 550 R).

 • 1 kg pomerančů stojí 4 R, 1 kg svíčkové/pštrosího masa stojí 180 R

Traveller's Rest
Foto: Dominika Dupalová


Celkově nás vyšel pětitýdenní výlet do Rocklands na cca 38 000 Kč/os.:

 • 17 200 Kč letenka kupovaná v únoru, do váhového limitu 30 kg/os. jsme se všichni vešli s jedním zavazadlem a jednou bouldermatkou

 • 6 300 Kč ubytování v baráku v kempu Traveller’s Rest na 33 nocí (náš barák měl kuchyň se základním vybavením, jídelní stůl, krb, 2 pokojíčky a 2 koupelny s teplou sprchou)

 • 1 500 Kč lezecký permit na většinu lezeckých oblastí na 30 dní

 • 4 150 Kč půjčení auta Kia Rio (vč. mytí na konci, protože jsme auto vrátili hodně špinavé) + 8 000 Kč vratná záloha, kterou je potřeba na začátku zaplatit kreditní (!) kartou

 • 8 200 Kč nákupy jídla, benzínu, vstupné na Safari, atp.

Pokud byste se někdo do Rocklands taky chystal, rády vám poskytneme další informace.

Rocklands
Foto: Dominika Dupalová

 

Absolvovali

Související zážitky

Diskuze (0)
Hodnocení a recenze (1)

Recenze

Karina Bílková| 14.08.2015 |

Komentáře

Zatím tu není žádný komentář.
Hledat

Kdo je na Outfanatic.com (3 880 lidí)


Banner