REGISTROVAT

Souhlas s podmínkami. Registrovat firmu, akci...

Outfanatic.com

Outfanatic tě propojí s dobrými lidmi
a zážitky tě dostanou častěji do přírody.

Outfanatic.com

Staňte se součástí komunity nadšenců
do sportu v přírodě, najděte si parťáky
a užijte si sportování naplno.Zážitky

Detail zážitku

Singletreky na Berounsku

60 %

1 hodnocení

Autor: Liskamm |31 vložených zážitků
Hodnocení autora:
Zaměření: Cyklistika, Horské kolo
Datum vložení: 21.08.2015
V oblíbených: 1 lidí
Absolvovalo: 1 lidí
Lokalita: okolí Berouna
GPS: 49.9667, 14.0774 |GPS trasa ke stažení
Délka trasy: 51 km, 1457m převýšení
Náročnost: Střední

Popis

Před nějakou dobou jsem si řekl, že propojím několik svých oblíbených sjezdů a single tracků v okolí Berouna do jedné  3–5hodinové vyjížďky. Časová náročnost samozřejmě záleží na odolnosti, vytrvalosti cyklisty a četnosti přestávek.  Jedná se o track, který vede přes dvě rozhledny a tři další kopce v okolí Berouna.
 
Přestože Beroun není žádné horské město, během této více jak 50kilometrové trasy nastoupáte se svým horským kolem více jak 1 500 výškových metrů! Nicméně výhoda této okružní trasy je, že je zajímavá a sjízdná obousměrně a pokud by docházely síly, nebo by byl nějaký vážnější pád, může se skoro po každém sjezdu stopnout a návrat do centra Berouna nebo k vlakovému nádraží zabere minimum času.
 

Rozhledna i lezeni u trasy

 
Budu vycházet z toho, že každý z vás cyklistů/bikerů má chytrý telefon, v něm nějakou tu mapu, potažmo navigaci, takže přejezdy po cestách, silničkách nebudu s popisem až tak prožívat.

Na Koukolově hoře

Na Koukolově hoře

Celý okruh začíná na Berounském hlavním vlakovém nádraží. Tam začíná cyklostezka č. 8219, po které pojedete přes K. Dvůr, Popovice a Křižatky, za ně do polí (stále po silnici). Ve chvíli, kdy narazíte na křižovatku 5 silnic v polích, začíná zábava. Vydáte se doprava po žluté polní cestou, kde začnete velice brzy sbírat výškové metry. Tato žlutá turistická značka, kterou v lese vyměníte za zelenou, vás po nějakém čase vyveze na první kopec (s rozhlednou) s názvem Koukolova hora (471 m).
 
Pro ty z vás, kteří holdují nejen kolům, ale i lezení je na „Koukolovce“ více jak 30 lezeckých cest s náročností 6+ a více s velice zajímavými převisy.

Ale to jsem odbočil… Z vrcholu „Koukolovky“ začne první sjezd, stále po zelené první polovina bude lesem, druhá polem (čím bude pole strmější, tím více brzděte, dole je prudká odbočka vpravo. Kratičký závěr, který se proplétá houštinami, je technicky dost náročný.


K TÉMATU: Skály, MTB trasy, servisy... Najdete je v pražské outdoor mapě

Zdolat Děda není hračka

 
Rozcestník ukáže, kudy vede správná cesta

Rozcestník ukáže, kudy vede správná cesta

Projedete vesničkou a vydáte se, stále po zelené do Zdic. Ve Zdicích vás značení povede doleva k vlakovému nádraží. Vy se ale vydáte doprava, podjedete koleje a pokračujete na náměstí. Tam narazíte na oblíbenou žlutou a po té se vydáte na další kopec, Vraní Skálu (536 m).  Skoro na vrcholu vyměníte na asi 800 m žlutou za modrou. Po té (modré) se také vydáte do vesnice, která se jmenuje Svatá. Na Svaté ovšem turistickou značku opustíte a vesnicí (zde se opět hodí nějaká ta mapa/navigace ve vašem chytrém telefonu, abyste zbytečně nebloudili) se propletete na polní cestu, která spojuje již zmíněnou Svatou s další vesnicí s názvem Trubská.  Z Trubské je to co by kamenem dohodil do další vísky, Zahořany. V Zahořanech se pustíte, až bude zástavba na obou stranách silnice opět po turistické značce (tentokrát zelené) doleva, do dalšího kopce. Nástup stoupání je v podstatě okamžitý a na vrcholu Děd (493 m) na vás čeká stejnojmenná rozhledna.
 

Rozhledna Děd

Rozhledna Děd

Double track, singl track anebo downhill?

 
Z Dědu se vydáte po modré, ale to je nejnudnější cesta/sjezd do Berouna. Když hned nepojedete jako blázni, všimnete si po pravé straně nástupu na downhillovou trať (bohužel jsem na ní ještě letos nebyl, takže opravdu nevím, v jakém je stavu). Později, když se dostanete z pěšiny na lesní cestu, vpravo vede další sjezd.  Za touto odbočkou je křižovatka lesních cest ve tvaru „Y“. Vydáte se doleva a pak, jen co to půjde doprava na větší pěšinu, která se bude měnit opět v lesní cestu. Pokud neodbočíte doprava, bude vás čekat opravdový lesní trek. Dojezd je v Berouně na náměstí. Tam, pokud je dostatek sil a chuti, vyrazíte po modré na rozhlednu ve Lhotce u Berouna (na tu rozhlednu si maličko zajedete). Protože vaše trasa povede po silnici na Vráž a z té (opět po modré) do Svatého Jána pod Skalou.

Cestou je i dost místa na sváču

 
Tam ovšem pozor, nástup do posledního stoupání, tentokrát po červené, je úzký, nenápadný a vede doprava mezi baráčky přímo u silnice. Vystoupáte na poslední vrchol. Berouňáci mu říkají „K dubu“ a pak se dáte posledním single trackem, stále po červené až k berounskému vlakovému nádraží.
 
A jsme tam, kde jsme začali. Přeji mnoho krásných zážitků.

Trasu v Outdoor mapě najdete zde (fialová linie).
GPX ke stažení je potom tady.

Foto: Míra/Liskamm
 

Mapa

Trasa ke stažení

Absolvovali

Mají v oblíbených

Související zážitky

Bike v Českém ráji

Bike v Českém ráji

Český ráj, Branžež a okolí

80

%

80

%

Diskuze (9)
Hodnocení a recenze (1)

Recenze

Liskamm | 21.08.2015 |

Komentáře

21.08.2015 10:10| Honza J.

Berounsko je super, ale že bych tam za jednu vyjížďku namotal 1500 m převýšení bych nečekal. Neni to přehnaný (Když to pojedu 4 hodiny, tak je převýšení skoro 400 m každou hodinu, to je dost)?

21.08.2015 10:33| Franta Horák

To stoupání ve Svatém Janu je docela Masakr, teda jestli je to to od kláštera nahoru ke kříži. Mimochodem je tam super hospoda a celkově je Svatý Jan pod skalou až ohavně malebná vesnice (a se super lezením).

Re: Franta Horák

21.08.2015 10:58| Liskamm

Ne ne,to je jiné stoupání Franto, ale taky masakrózní..:) Jinak ano za klášterem cestou ke kříži jsou super skály, naše cesta kolem nevede, takže jsem se o nich chtěl zmínit později v jiném článku.

21.08.2015 10:36| Monika N.

Dobrej pocit ze super trasy v přírodě tu akorát trochu kazí ta blízkost dálnice, kdy jí člověk často slyší i z dálky. Jinak moc pěkněj okruh, ze kterýho ale fakt bolej nohy.

21.08.2015 10:55| Liskamm

Je to bohužel tak Honzo :) mapy cz mi nepočítali 1495metrů. Já osobně jsem to měřil prez horolezecké suunta. A dostal jsem se prez 1500m. U toho ale také záleží na počasí...

21.08.2015 19:31| kalibr12

Ahoj škoda,že jsi nezajel z rozhledny Děd do cc 5km a další vesnice Hudlice a dalších asi 2,5km lesem kde je nádherná rozhledná Máminka

Re: kalibr12

21.08.2015 19:49| Liskamm

Ano vím o ní:) Pokud by se ale jelo od Vraní skály, bylo by rozumnější zajet do Hudlic rovnou ze Svaté a až po rozhledně kterou zmiňuješ vyrazit na Děd...

Re: Liskamm

22.08.2015 09:14| kalibr12

Ano máš pravdu bylo by to lepší..Psal jsem o Mámince proto ,že spousta lidí ani neví,že tam je :o))

Re: kalibr12

22.08.2015 10:21| Liskamm

Ano, málokdo o ní ví, to máš sakra pravdu, je tak nějak bokem od všeho. Mám v hlavě ještě jednu dlouhou a náročnou trasu, kterou jsem jel před x lety právě přes Máminku. Pokud si najdu čas, také ji tu publikuji.:)

Hledat

Kdo je na Outfanatic.com (3 671 lidí)


Banner