REGISTROVAT

Outfanatic.com

Outfanatic tě propojí s dobrými lidmi
a zážitky tě dostanou častěji do přírody.

Outfanatic.com

Staňte se součástí komunity nadšenců
do sportu v přírodě, najděte si parťáky
a užijte si sportování naplno.



Zážitky

Detail zážitku

Freediving: Objevení další dimenze léta

80 %

3 hodnocení

Autor: Gabka|1 vložených zážitků
Hodnocení autora:
Zaměření: Freediving, Potápění, Šnorchlování
Datum vložení: 23.07.2015
Absolvovalo: 2 lidí
Náročnost: Vyšší

Popis

Je léto, a teplejší počasí láká ke koupání. Ve vodě ale nemusíte jen plavat – stačí si nasadit potápěčskou masku a šnorchl a můžete se podívat i pod vodní hladinu. A třeba vám nestačí jen plavat na hladině a chcete se ponořit blíž k těm rostlinám a živočichům žijícím v hloubce. A jakmile se nadechnete a zanoříte, v podstatě už děláte freediving!
 
Freediving nebo-li volné potápění, potápění na nádech. Někteří freediveři se vymezují a tvrdí, že „šnorchlování přece není žádný pořádný freediving.“ Ale z definice tam v podstatě není rozdíl. Jde jen o hloubku a dobu, kterou pod vodní hladinou strávíte. Možná vás bolely uši a nemohli jste hlouběji… I pro freediving, jako pro každou jinou sportovní aktivitu platí, že je třeba si nejprve osvojit správnou techniku – jak dýchat, jak relaxovat, jak vyrovnat tlak ve středouší, a jaké je pro tuto aktivitu vhodné vybavení. Především je třeba pochopit specifika a hlavně rizika potápění na nádech neb voda se dýchat opravdu nedá. To je základ, který vám otevře pomyslnou bránu pod vodní hladinu, kde si můžete užít prima potápění s minimem výbavy.

Metoda pokus – omyl? To je opravdu omyl!

 
Spousta lidí začne metodou pokus – omyl: najdou si na webu články, omrknou videa, nakoupí vercajk a šup do vody. Člověk má úžasnou schopnost přežít ledasco. Nicméně z vlastní zkušenosti vím, že nejlepší cestou je kvalitní kurz freedivingu se zkušeným instruktorem. A to neříkám proto, že bych si chtěla přihřívat polívčičku (freediving neučím), ale proto, že věci, na které si takový samouk bude složitě přicházet dlouhou dobu (a bude přitom riskovat své zdraví a život), by na víkendovém kurzu pro začátečníky dostal na stříbrném podnose. A hlavně bezpečně. Adrenalin a freediving opravdu nejdou dohromady.
 

V hlubinách se skrývá spousta tajemství



PŘEČTĚTE SI: Potápění pod Karlovým mostem

Jak vybrat?

 
Pokud vás myšlenka poznávat hloubky na jeden nádech nadchla a budete chtít absolvovat kurz freedivingu, neřešte jen cenu kurzu. Zjistěte si, co je náplní kurzů a srovnávejte. V České republice působí řada instruktorů freedivingu, jsou aktivní v řadě měst a existuje dokonce více výukových systémů (např. - v abecedním pořadí: AIDA, Apnea Academy, Freediving Instructors International, Pure Apnea…). Jak si ale vybrat?
 
Já se, stejně jako v oblasti přístrojového potápění, řídím heslem: „Nezáleží na systému! Ale zjisti si, jaké jsou standardy a náplň kurzu a v rámci možností si zkus zjistit nějaké bližší informace o osobě instruktora.“ Jinou úroveň totiž budou mít kurzy freedivingu u profesionála, pro kterého jsou jeho denním chlebem a jinou u někoho, kdo má svou „normální“ práci a kurzy vede jen příležitostně. Také bych se zajímala, jak dlouho dotyčný učí, jaký je jeho profesionální background a jaké jsou reference a zkušenosti jeho studentů. A také zda se ve svém volném čase se potápí na nádech i jen tak pro radost nebo se třeba podílí na výzkumných aktivitách v oblasti nádechového potápění.
 

Plavání s delfíny, další rozměr freedivingu


Tip na závěr: Freediving je krásný sport, ale začněte s ním pod dohledem zkušeného nenafoukaného instruktora a rozumně a bezpečně. A pokud váháte, klidně mi napište! Řadu instruktorů freedivingu znám osobně a ráda vám poradím, na koho se obrátit.

Gabka

Foto: www.apneaman.cz

Absolvovali

Související zážitky

Diskuze (16)
Hodnocení a recenze (3)

Recenze

Gabka| 23.07.2015 |

Michal Tyl| 10.05.2016 |

Freediving je jeden z nejkrásnějších sportů, kterým se člověk může věnovat.

Chrrr.| 03.11.2015 |

Opravdu to rozšiřuje dimenze sportování!

Komentáře

23.07.2015 08:47| Zuzana R.

Wow, dokonalý fotky!

Re: Zuzana R.

23.07.2015 11:06| Gabka

a co teprve realita! :-)

23.07.2015 08:49| Honza P.

Při pohledu na freediving s delfíny v takhle čisté vodě mi padá čelist. Odkud fotky jsou, z Havaje?

Re: Honza P.

23.07.2015 11:01| Gabka

tak daleko nemusíš, delfíni jsou ze safárka v egyptě :-)

Re: Gabka

29.07.2015 16:16| Honza P.

Je to nádhera, předpokládám, že v Egyptě se delfíni k lidem připlavat nebojí. Mimochodem to v dálce je loď? Nebo velryba? :-)

Re: Honza PSH

30.07.2015 09:33| Gabka

velrybu bych tam nečekala :-)

Re: Gabka

30.07.2015 16:06| Michal T.

Na velrybu můžeš narazit kdekoliv. Já viděl svýho prvního velkýho kytovce pod vodou asi 100 m od pláže v Barceloně. A delfín to nebyl :-)

23.07.2015 12:55| Honza B.

Dokonalej motivační článek, dávám si freediving do oblíbených sportů :-)

Re: Honza B.

23.07.2015 13:06| Gabka

tak super, to mám radost :-)

23.07.2015 16:58| Gábi

Pro mě klíčové sdělení: "Adrenalin a freediving nejdou dohromady". To sedí.

Re: Gábi

23.07.2015 17:01| Gabka

adrenalin zvyšuje tepovku a žere kyslík. to nemůžeme potřebovat ;-)

Re: Gabka

28.07.2015 13:46| Standa D.

Vtipný je, že freediving je všude možně řazený právě mezi adrenalinové sporty.

Re: Standa Drtič

30.07.2015 09:33| Gabka

jo, je asi tak adrenalinový, jako jóga :-)

Re: Gabka

05.08.2015 13:55| Michal

Tady bych si dovolil oponovat, on někdy ten adrenalin taky přijde, třeba když proti tobě najednou vyplave žralok nebo když se člověk snaží v metrových vlnách dostat z vody na rozdivočelou loď. Jen je u freedivingu potřeba adrenalin krotit, protože je nepřítel výkonu, ale často si ho člověk užije až až.

28.07.2015 13:44| Standa D.

Ahoj, a ten vrak je odkud, jestli prozradíš? Tipuju taky egypt a menší hloubku?

Re: Standa D.

30.07.2015 09:32| Gabka

vrak je z malty :) přesnou hloubku po mě nechtěj :-)

Hledat

Kdo je na Outfanatic.com (3 931 lidí)


Banner