REGISTROVAT

Outfanatic.com

Outfanatic tě propojí s dobrými lidmi
a zážitky tě dostanou častěji do přírody.

Outfanatic.com

Staňte se součástí komunity nadšenců
do sportu v přírodě, najděte si parťáky
a užijte si sportování naplno.Zážitky

Detail zážitku

Řeka Enže: velká sestra Salzy

88 %

5 hodnocení

Autor: Kuba Vondrášek|37 vložených zážitků
Hodnocení autora:
Zaměření: Divoká voda, Voda a lodě
Datum vložení: 11.06.2015
Absolvovalo: 4 lidí
Lokalita: Enže, Štýrsko
GPS: 47.5786, 14.5562
Náročnost: Vyšší

Popis

Rakouská řeka Enns, česky nazývaná Enže je mohutná alpská řeka, do které se vtéká mezi vodáky oblíbená Salza. Salzu asi není potřeba nikterak představovat, skoro každý na ní už byl a kdo nebyl, tak ten se chystá. To ovšem o Enži říci nejde. I přes to, že je od Salzy vzdálená jen půl hodinky autem je mezi vodáky trochu opomíjená. Zapádlovat si zde může opravu každý. Pro divočáky jsou čtyřkové úseky jako Kummerbrücke nebo pětková peřej Gesausee. Pro pohodáře je pak nejlepší úsek z pod Gesausee k prvnímu silničnímu mostu, na který se společně podíváme.

Kdo se bojí, nesmí nad ostrov

 
Úsek od Gesausee protéká stejnojmenným národním parkem, proto je důležité dodržovat pravidla a nasedat pouze na označených místech. Takové místo naleznete před železničním viaduktem (v outdoormapě zde). Tady naleznete informační tabuli o splouvání a můžete zde složit své lodě. Je zde ovšem zákaz stání, takže autem musíte odjet k vysedačce (v mapě zde). Čekání na převoz aut si můžete zpříjemnit prohlídkou peřeje Gesausee nad železničním mostem.

Pod touto peřejí už můžou nasednout statečnější vodáci. Řeku zde ostrov rozděluje na dvě ramena a za vyšší vody je obtížnost peřeje WW III+. V pravém rameni je několik sifonů, proto pro jízdu zvolte raději rameno levé. Méně stateční vodáci si lodě odnesou po lesní pěšině pod tento ostrov a nasednou tady.

PŘEČTĚTE SI: Salza řeka učitelka
 
Klidnější úsek na odpočinek

Klidnější úsek na odpočinek

Další peřeje už jsou mírnější, ale pořád zde teče hodně vody a řeka má velký tah. Řeka se moc neklikatí a peřeje jsou dobře čitelné, charakteristické velkými a hladkými vlnami.  Peřeje nejsou nikterak těžké, takže by neměl vzniknout žádný problém, ale případné plavání je dost nepříjemné. V tomto úseku je totiž Enže široká až dvacet metrů a voda teče opravdu rychle. Doplavat ke břehu bez pomoci tak dá opravdu zabrat.

 

Metr široký a sto vysoký

Metr široký a sto vysoký

Impozantní kaňon Bruckgraben

 
Zhruba v jedné třetině jízdy budete mít po levé ruce širokou pláž z bílých oblázků a po pravé ruce kamennou navigaci silnice. Zde přichází zpestření vašeho splutí v podobě procházky kaňonem Bruckgraben. Zastavte na levém břehu pod pláží. Na pláž je zákaz vstupu! Žije zde totiž nějaký chráněný brouček, či co!?

K TÉMATU: Povinná výbava lodi na divokou vodu

Vezměte si do ruky házečku a vydejte se po lesní pěšině, až dorazíte k železničnímu mostu. Ten podejděte a pokračujte dál kaňonem. Prvních 200 m je kaňon otevřený a budete muset překonat jeden velký stupeň. Nenechte se ovšem zaleknout, v pravé části je pro vás připravený žebřík. Pokračujte dál, až se kaňon sevře. Dále dojdete ještě dalších 200 m až k šestimetrovému vodopádu. Při prostupu kaňonem se vám možná bude hodit házečka, kterou jste si vzali z lodi. Kaňon je zde místy široký pouze jeden metr a vysoký sto metrů. To vše v zrcadlově vyhlazené skále, až vám z toho spadne brada na zem. Po kluzkých kamenech choďte pomalu a opatrně ať nemusíte řešit nějaký vyvrknutý kotník.
 
Dále už to nejde

Dále už to nejde

Tento zážitek si opravdu nenechte ujít. Až se vrátíte k lodím, čeká vás ještě pár pěkných peřejek podobného charakteru jako už znáte. Kousek za kaňonem jde přes řeku dřevěný most pro pěší (v outdoormapě zde). Tady jste zhruba v půlce úseku a můžete zde jízdu ukončit. Další vysedací místo je u silničního mostu (v mapě zde). Vysedá se na pravý břeh, kde je malá loučka. Dříve se jezdilo až do vzdutí přehrady Kummerbrücke, ale v roce 2005 zde sesuv vytvořil novou peřej s ostrými kameny a několika nebezpečnými sifony. V roce 2012 se zde dokonce utopil český náměstek ministra, proto raději dál nepokračujte.

Foto poskytla cestovní kancelář AJV Příbram, pořadatel zájezdů nejen na Salzu. Jejich profil na Outfanaticu naleznete zde.

Enže pod ostrovemMapa

Absolvovali

Související zážitky

Soutěska Lammeröfen

Soutěska Lammeröfen

Solná komora. Salzkammergut, Lammer

100

%

100

%

Diskuze (1)
Hodnocení a recenze (5)

Recenze

Kuba Vondrášek| 11.06.2015 |

Liskamm | 06.02.2016 |

Opravdu dobrá řeka. Na raftu jsem jí jezdil za mlada celou a byl to vždy "hard core" zážitek.

Přesto Traun vždy o kousek povede..:)

Ck AJV Příbram| 27.11.2015 |

Pořádná vodnatá houpačka

Jana Tylová| 08.02.2016 |

Michal Tyl| 26.10.2015 |

Komentáře

11.06.2015 13:05| Ck AJV Příbram

Pro fanoušky Outfanatic nabízíme na naše akce následující slevy z publikovaných cen: RAFTING SALZA - vlatní doprava v termínech 4.-5.7.,6.-7.7.,8.-9.7.2015 SLEVA -50% http://ajvpribram.cz/detail-zajezdu/rafting-salza-vlastni-doprava/136318a/82116579d
ADRENALINOVÝ BALÍČEK 3.-6.9.2015 SLEVA -2000,-/OSOBU http://ajvpribram.cz/detail-zajezdu/adrenalinovy-balicek-rafting-kanoe-ferraty-canyoning/122739a/82114307d

Hledat

Kdo je na Outfanatic.com (3 921 lidí)


Banner