REGISTROVAT

Outfanatic.com

Outfanatic tě propojí s dobrými lidmi
a zážitky tě dostanou častěji do přírody.

Outfanatic.com

Staňte se součástí komunity nadšenců
do sportu v přírodě, najděte si parťáky
a užijte si sportování naplno.



Zážitky

Detail zážitku

Skwal pro pravý extrémní carving

60 %

1 hodnocení

Autor: Kuba Vondrášek|37 vložených zážitků
Hodnocení autora:
Zaměření: Lyže a snowboard
Datum vložení: 02.04.2015
Absolvovalo: 1 lidí
Náročnost: Vysoká

Popis

Pokud už tě nebaví jezdit na lyžích či snowboardu jako všichni ostatní a chtěl by ses nějak odlišit, nebo pokud si chceš užít jízdu pravým a nefalšovaným carvingem, vyzkoušej skwal, někdy též nazývaný monocarv. Tato hračka ti dá úplně nový pocit z jízdy po sjezdovce a každý se za tebou bude otáčet. Jedná se o širokou lyži, u středu má 11 cm, na které máš nohy v řadě za sebou natočené přímo do směru jízdy.


To nejlepší z lyží a snowboardu

 
Za vynalezením skwalu stojí dva francouzští instruktoři lyžování Patrick „Thias“
Balmain a Manuel Jammes, kteří v roce 1989 vytvořili první prototyp skwalu. Záminkou pro vytvoření skwalu bylo spojení toho nejlepšího, co nabízejí lyže a snowboard. V roce 1992 založili firmu Lacroix a začali vyrábět plnohodnotné skwaly. Jenže jak už to tak bývá, tak se za nějaký čas nepohodli a Patrick si založil svou firmu s názvem Thias. Dnes skwaly vyrábí devět firem a celkem je na trhu dvacet tři různých modelů.
 
Postavení nohou na skwalu Foto: Dim Kad

Postavení nohou na skwalu Foto: Dim Kad

Jízda na skwalu v sobě opravdu spojuje prvky ze snowboardingu i lyžařského carvingu. Ramena jsou při jízdě natočená kolmo na osu skwalu a při přechodu mezi jednotlivými obloučky nijak nerotují. Kolena jsou pokrčená a schovaná za sebou, také nad podélnou osou skwalu. Zadní koleno by se téměř mělo dotýkat podkolenní jamky přední nohy a být co nejblíž středu skwalu. Toto postavení je z počátku velmi nepohodlné, ale brzy si na něj zvykneš. Tělo je zpevněné a naklápí se do středu oblouku, čím víc tím líp. Zaříznutí oblouku ovládáš tlakem do špičky, ale to už záleží na schopnostech a sněhových podmínkách.

Carving vždy a všude
Pohodová jízda Foto: Sofi Marso

Pohodová jízda Foto: Sofi Marso


Ovládání skwalu není nikterak těžké a za pár hodin zkoušení se dá bez problémů sjet sjezdovka. Skwal je dělaný na carving a ten mu jde opravdu na jedničku s hvězdičkou, ale důležité je naučit se jej strhnout i do smyku, abys mohl v případě potřeby zastavit. To dělá některým jezdcům problémy, a každý na to má jinou techniku. Nicméně tato schopnost je nezbytná, protože se na skwalu dosahuje poměrně velkých rychlostí a ne vždy jsi na sjezdovce sám.

 
Extrémní carving Foto: Vahur Krouverk

Extrémní carving Foto: Vahur Krouverk

Kdo skwal jednou vyzkouší, už nechce jezdit na ničem jiném. Vykrojení obloučku v extrémním carvingu, kdy máš celé stehno na sjezdovce, není až tak velký problém. Dokonce, i když jedeš jen tak, uvolněně, zůstává za tebou rýha jak jarní brázda a užiješ si i popularitu na lanovce se tě každý bude ptát, co to je za vynález a jak se na něm jezdí. Možná i proto, že se na skwalu při jízdě na lanovce z vázání vyndavá přední noha, protože když vyndáte zadní, tak už jí tam nevrátíš.




Vyzkoušejte také další netradiční sport na sněhu snowscoot neboli sněžnou koloběžku, nebo potrénujte v pohodlí domova na indoboardu.

Absolvovali

Související zážitky

Diskuze (4)
Hodnocení a recenze (1)

Recenze

Kuba Vondrášek| 02.04.2015 |

Komentáře

09.11.2015 16:40| Íju

A tvrdé prkno je čím tolik jiné? (Předpokládám že je širší a méně krojené) Ale přijde mi to jak znovuobjevení něčeho, co už dávno existuje - téměř totožné jen jinak pojmenované.. i např. podle obrázku - http://xman.idnes.cz/carving-vyzva-pro-ty-nejextremnejsi-snowboardisty-fy0-/xman-adrenalin.aspx?c=A090127_130807_xman-adrenalin_fro

Re: Íju

10.11.2015 12:12| Kuba V.

Skwal je ale úplně něco jiného než snowboard, nohy tam položené rovnoběžně s osou prkna, takže stojíš jak na kladině a pohyby při jízdě jsou tak jiné než na snowboardu.

Re: Kuba Vondrášek

10.11.2015 16:05| Íju

Někteří snowboarďáci mají ty nohy taky dost pootočené do rovnoběžna (carveři, někteří slalomáři - kolem 75 stupňů a viděla jsem už i víc), ale je fakt, že slovem rovnoběžně se to asi označit nedá. Přesto mně přijde, že mezi carvingovým snowboardem a tímhle není zas takový rozdíl. I když možná se pletu. Pro mě osobně je to matoucí, protože freestyle má třeba nohy +- kolmo a pořád je to snowboard. Ale tím tohle nechci hanit. Určitě si to své příznivce najde. Já radši zůstanu u alpine snowboardingu.

22.12.2015 00:42| mrazek

10 let jsem jezdil alpin prkna ruznych delek,ale ted jezdim druhy rok skwal a je to proste opravdu jina jizda.

Hledat

Kdo je na Outfanatic.com (3 935 lidí)


Banner