REGISTROVAT

Outfanatic.com

Outfanatic tě propojí s dobrými lidmi
a zážitky tě dostanou častěji do přírody.

Outfanatic.com

Staňte se součástí komunity nadšenců
do sportu v přírodě, najděte si parťáky
a užijte si sportování naplno.Zážitky

Detail zážitku

Snowscoot neboli sněžná koloběžka

60 %

1 hodnocení

Autor: Kuba Vondrášek|37 vložených zážitků
Hodnocení autora:
Zaměření: Koloběžky, Lyže a snowboard
Datum vložení: 11.03.2015
Absolvovalo: 1 lidí
Lokalita: Monínec
GPS: 49.5499, 14.5215
Náročnost: Vyšší

Popis

Letošní zima sice nebyla tak krutá, aby se nedalo vyrazit na kolo, ale pokud nechcete jen polykat kilometry a raději si dáte nějaké enduro ježdění, tak to přeci jen není ono. Jestli se tedy vaše ruce už klepou na to, že budou držet řídítka, dopřejte jim svezení na snowscootu, divoké sněžné koloběžce.

Nevyndávej vnitřní nohu

 
Na jibbing je snowscoot jako dělaný

Na jibbing je snowscoot jako dělaný

Jde vlastně o snowboard rozříznutý vejpůl s naroubovaným rámem z trubek a řídítky. Na prkně stojíte snožmo a ovládáte jej přenášením váhy na hrany. Když jsem snowscoot poprvé viděl, říkal jsem si, že to bude jak na kole, ale ujetí prvních několika metrů mě vyvedlo z omylu: oni totiž na těch řídítkách chyběj brzdový páčky! 
 
Kamarádi, kteří si snowscoot sami postavili (ten, který vidíte na fotkách), mi radili, abych nevyndával v oblouku vnitřní nohu, protože to odlehčí hranu a prkno je pak hůř ovladatelné. No jo, to se ale líp řekne, než udělá. První, co udělá vaše noha, když zaříznete oblouk, je, že vystřelí z vázání, obzvlášť pokud jste zvyklí si na kole v ostré zatáčce odšlápnout. Nicméně po třetím obloučku jsem se už přestal bát a se zvyšující rychlostí potřeba vyndávat nohu z vázání a snažit se balancovat odpadla.
 
I skoky mu jdou

I skoky mu jdou

Osvojování jízdy na snowcootu jde opravdu rychle. První jízdu jsem se hned naučil šoupat a ke konci sjezdovky jsem začal předjíždět i některé pomalejší lyžaře. Druhou jízdu už jsem si začal víc věřit a pokoušel jsem se o carving. Párkrát jsem sice vylehnul víc, než jsem chtěl, ale žádné velké pády to nebyly, takže přišel čas na otestování snowparku. I zde se snowscoot cítil jako doma a všechny raily a skoky zvládal bravurně. Byl to sice takový snowpark pro děcka, ale na to, že jsme na snowscootu stáli poprvé, tak jsme si tu užili dost srandy.
 

Ty mě chceš fotit jo? Tak já tě ohodim.

Ty mě chceš fotit jo? Tak já tě ohodim.

Snowscoot středem pozornosti

 
Technika jízdy na snowscootu je pro každého originální a do značné míry ovlivněná technikou jízdy na kole. Štěpán, který se nebojí pořádné downhillové trati, si z kopce pelášil slalom mezi lyžaři boule neboule. Tomáš je zas spíš na technickou jízdu a užíval si precizní carvingové obloučky. Všichni jsme ale byli na sjezdovce velkou atrakcí a snowscoot každý okukoval.
 
Tomův carving

Tomův carving

A kde se dá na snowscootu zajezdit? Prakticky na jakékoliv sjezdovce. Horší je to ovšem s přístupem vlekařů. Některým snowscoot nevadí, jiné dost vytáčí. Abyste někam nejeli zbytečně, začali čeští fanoušci snowscootu sepisovat, které areály v Čechách jsou snowscootu přístupné a které ne. Konkrétní seznam naleznete zde. My jsme jezdili na Monínci celkem bez problémů, jen vlekař říkal: „Přivaž si to aspoň k tý noze, když už s tim tady jezdíš.“ Ale z vleku nás nevyhnal.

Foto: Kuba Vondrášek

Mapa

Absolvovali

Související zážitky

Diskuze (6)
Hodnocení a recenze (1)

Recenze

Kuba Vondrášek| 11.03.2015 |

Komentáře

11.03.2015 07:48| Janička

Jaké to má vázání? Podle fotek to vypadá jenom na pásky kolem bot.

Re: Janička

11.03.2015 11:05| Kuba V.

Přesně tak, vázání je jen silný kožený pás přez nohy, takže nejsou potřeba ani žádné speciální boty. Nejlépe se jezdí v pohorkách.

11.03.2015 08:11| Mikuláš

V čem je to lepší než klasickej skibob? Rozdíly chápu (1 vs. dvě lyže, stání vs. sezení). Je to jenom snaha vymyslet další kluzátko na sníh (a přiblížit ho kolu??), nebo má zrovna tahle konstrukce nějaké skvělé výhody?

Re: Mikuláš

11.03.2015 11:09| Kuba V.

Rozdíl je především v ovládání. Snowscoot ovládáš především tlakem do nohou a rotací v pánvi. Při carvingu pak naklápěním celého těla. U skibobu sedíš a ovládáš ho především rukama.

11.03.2015 08:34| Sára

Jak na tom jezdíte na vleku? Normálně pomu pod zadek, nohy ve vázání? Jestli jo, tak v tom bych viděla tu výhodu oproti skibobu, na kterém se na vleku klečí, což není tak moc pohodlné.

Re: Sára

11.03.2015 11:13| Kuba V.

Na vleku se jezdí normálně ve stoje, ale někomu to může připadat nudné, tak vymýšlí různé nové styly. Jako třeba tenhle borec http://ep1.pinkbike.org/p4pb10492251/p4pb10492251.jpg

Hledat

Kdo je na Outfanatic.com (3 934 lidí)


Banner