REGISTROVAT

Outfanatic.com

Outfanatic tě propojí s dobrými lidmi
a zážitky tě dostanou častěji do přírody.

Outfanatic.com

Staňte se součástí komunity nadšenců
do sportu v přírodě, najděte si parťáky
a užijte si sportování naplno.Zážitky

Detail zážitku

Lesní běžecké traily Kunratického lesa v Praze

80 %

3 hodnocení

Autor: JUST Live|2 vložených zážitků
Hodnocení autora:
Zaměření: Běhání, Trail running
Datum vložení: 02.03.2015
Absolvovalo: 3 lidí
Lokalita: Krčský les, Praha 4
GPS: 50.0338, 14.4756 |GPS trasa ke stažení
Délka trasy: 14 km
Náročnost: Nižší
Charakter: běh mimo asfalt

Popis

Běžecký boom pokračuje. Asfaltové závody praskají ve švech. Pražské ulice, parky, nábřeží a cyklostezky jsou plné běžců všech věkových kategorií, kteří polykají své denní dávky kilometrů, motají se mezi auty, chodci, cyklisty a ne vždy tedy mají ze svého každodenního výběhu ten správný pocit. Mnozí z nich se v poslední době stěhují mimo asfaltový povrch do terénů, kde zůstávají v sepětí s přírodou, mnohdy tu o živáčka nezavadí a mohou tak okusit podstatu trailového běhání. Takové terény nalezneme i přímo v Praze, jedním z nich je Kunratický les.

Kunraťák, dějiště legendárního krosového závodu Velké Kunratické, odkojil již několik generací běžců a stále má co nabídnout. Mnoho běžců jej zná, avšak většina z nich využívá pouze jeho hlavní tepny – zpevněné, místy asfaltové cesty vedoucí po jeho obvodu nebo lesem napříč. Takových terénů jsou v Praze desítky, Kunraťák ale skrývá i tajemství,  která mile překvapí leckterého trailového nadšence.

Opustit hlavní tepny


Zatímco hlavní cesty bývají o víkendech a po pracovních hodinách plné běžců, cyklistů, pejskařů a procházkářů, hlouběji v lese najdete malé pěšinky, singletrack, kameny, suť, krkolomné seběhy i těžké výběhy na popostrčení tepové frekvence do vyšších hodnot. 

Příjemný terén náhorní plošiny

Příjemný terén náhorní plošiny

Budete-li vybíhat z Chodova nebo ze sídliště mezi Chodovem a Roztyly, můžete v podstatě každých sto metrů odbočit z hlavní cesty nějakou trailovou pěšinkou vedoucí hlouběji do lesa. Terén je zde rovinatý, les řídký, běžíte po měkkém, po jehličí, později po listí nebo lesní travou. Je to jakási malá náhorní plošina tvořící více než polovinu lesa.

Zabloudit nemůžete. Každá pěšina bude dříve nebo později křižovat některou ze zpevněných hlavních tepen, které vás lehce odnavigují zpět do civilizace. Postupem času, čím více se budete blížit směrem ke Krči a krčské nemocnici IKEM, se však rovinatý terén začne měnit.

Pokud trefíte ideální trail, lehce se vám stane, že najednou budete stát na prahu svahu, který pod vašima nohama padá kamsi do hloubi ke Kunratickému potoku. V tom případě jste doběhli tam, kde jste chtěli být.


Pěšinky na hrbech


Kunraťák totiž kromě zmíněného zalesněného plata tvoří v podstatě čtyři hrby. Tím nejznámějším je Hrádek, posvátné místo Velké kunratické. Ostatní tři nemají jména (nebo je alespoň neznám), ale jsou neméně zajímavé. Jde o jakési poloostrovy, příkré svahy stoupající od Kunratického potoka strmě vzhůru, které jsou od sebe odděleny menšími údolími, kterými vede vždy jedna z hlavnějších cest.

Ta vás ale pramálo zajímá. Jste tu kvůli trailu, a tak se vydáte některou z pěšin, které vedou místy kolmo na vrstevnice přes kamenitá koryta a suťové svahy, místy po vrstevnici kopírují hlavní cestu hluboko pod vámi. Stoupání jsou příkrá a zejména po dešti se vyplatí obout běžecké boty s alespoň nějakým vzorkem.

Hledejte zelené šipky

Hledejte zelené šipky

Seběhy jsou prudké a technické a zalítáte si v nich, co hrdlo ráčí. V mnohdy téměř extrémních terénech můžete řádit donekonečna. Pokud vám ubývá sil, zůstanete na chvíli v rovinatém lese nahoře, a když se tepovka vrátí do normálu, můžete se opět spustit do spleti kunratických kaňonů a pěšin.

Opět nemůžete zabloudit. Poběžíte-li z kopce, doběhnete vždy na hlavní cestu okolo lesa, budete-li se drápat do kopce, dorazíte na rovinaté lesní plato křižované zpevněnými cestami, které vás vždy vyvedou na Roztyly nebo na Chodov. Les není nekonečný, ale bez problému ho lze křižovat dvě a půl hodiny, aniž byste jeden trail běželi dvakrát. Chce to jen trochu plánování a důvtipu.
Nové značení horského trailu nad potokem


A teď tajný tip. Ta nejkrásnější část lesa zůstávala leta ztracená. Alespoň já jsem z ní měl ten pocit, neboť běžce jsem na ní potkal snad jednou. Je to krásný trailový traverz vedoucí téměř po vrstevnici nad Kunratickým potokem. V hloubce pod sebou vidíte všechny běžce, kteří nemají potuchy o tom, že o kus výš se mohou ocitnout téměř v horském terénu na krásném trailu, kterému nelze vůbec nic vytknout.

Vstup na tuto pěšinu bylo donedávna velmi těžké trefit. V loňském roce však zřejmě bikeři (ano většina terénů je sjízdná jako singletrack i na kole) vyznačili v lese trasu, která vede skutečně přes ty nejkrásnější pasáže, které Kunraťák nabízí. Jak a kde? Běžte a hledejte nově vypadající zelené šipky na stromech, ukáží vám cestu.

14km okruh po menších pěšinkách (fialová trasa), klasický 7km okruh (červená)

A pokud jsem vás nepřesvědčil doteď, mám v ruce ještě jeden trumf. Víte, kdy je les nekrásnější? Brzy ráno a ve všední den třeba i v pozdnějších dopoledních hodinách. Občas zde máte pocit, že v Praze žijete sám. Nikde nikdo, absolutní klid. Od chladného potoka stoupá mlha, zatímco nahoře na skalní prahy již svítí sluníčko. Občas vyplašíte muflona nebo jinou vysokou. Poodskočí jen na kousek a pak stojí a pozorují, jak běžíte kolem nich. Několikrát se mi stalo, že chvíli běželi se mnou. A tomu se žádný půlmaraton nebo maraton v pražských ulicích nikdy nevyrovná…

Pokud přemýšlíte o přesunu z asfaltu na měkčí povrch a traily, Kunraťák je rozhodně místo, kde začít. Pokud již traily běháte, Kunraťák je rozhodně místo, které musíte vyzkoušet. A pokud dokonce trénujete na nějaký delší trailový závod, bude vám les vyhovovat také. Stoupání sice nejsou nekonečně dlouhá, zato vám nabídnou dostatečná procenta a promile (mimochodem vyzkoušejte po tréninku pivo U Krále Václava nebo Na tý louce zelený, chutná fantasticky a promile vám poskytne také).

No, a pokud vás tyto řádky navnadily a přesto si nejste jisti, zda se přesunout z asfaltu do terénu, nebo se vám nechce do lesa samotným, zvažte, zda si nechcete zaběhat s námi. Na www.justlive.cz vybíháme v Kunraťáku dvakrát týdně a v polovině března dokonce otvíráme kurz věnovaný kompletně trailovému běhání. Nese přízvisko Trail Busters a po jeho absolvování budete v Kunratickém lese jako doma. Náš profil na Outfanatic.com najdete tady.

Popisovaná trailová trasa v outdoormapě; gpx ke stažení.
Foto: Jan Vlášek

Mapa

Trasa ke stažení

Absolvovali

Související zážitky

Diskuze (4)
Hodnocení a recenze (3)

Recenze

JUST Live| 02.03.2015 |

Michal Tyl| 26.10.2015 |

Na Prahu super, ale když to jde, tak radši někam dál od města.

KaTi Witten| 30.07.2022 |

Komentáře

04.03.2015 08:17| Vencák

jojo, vydám se mimo hlavní cestičky a někdo mě tam klepne jako toho chudáka asi před měsícem. nebo už přišli na to, že to byla nějaká nehoda?

Re: Vencák

05.03.2015 17:06| Outfanatic.com

Nebo zůstaneš na silnici a klepne tě auto, to si nevybereš

04.03.2015 12:05| dtjan

proč se musím regitrovat na stažení gpx trasy???

Re: dtjan

05.03.2015 17:19| Outfanatic.com

Ahoj dtjane, na Outfanaticu je hromada obsahu a funkcí k dispozici i bez registrace, ale jako sociální síť se snažíme vybudovat kvalitní členskou základnu, takže ty nejlepší funkce si necháváme pro naše uživatele. Registrace ti zabere pár vteřin, nic nestojí a můžeš jí kdykoliv zrušit, takže se nemusíš ničeho bát a můžeš čerpat výhody.

Hledat

Kdo je na Outfanatic.com (3 934 lidí)


Banner