REGISTROVAT

Outfanatic.com

Outfanatic tě propojí s dobrými lidmi
a zážitky tě dostanou častěji do přírody.

Outfanatic.com

Staňte se součástí komunity nadšenců
do sportu v přírodě, najděte si parťáky
a užijte si sportování naplno.Zážitky

Detail zážitku

Rudické propadání: pár hodin v kůži jeskyňáře

70 %

2 hodnocení

Autor: Jana Tylová|33 vložených zážitků
Hodnocení autora:
Zaměření: Lezení, Speleologie
Datum vložení: 13.01.2015
V oblíbených: 1 lidí
Absolvovalo: 2 lidí
Lokalita: Rudice u Brna
GPS: 49.3328, 16.7336
Délka trasy: 13 km
Náročnost: Vyšší

Popis

Četli jste knížku Na dno světa o průzkumu jednoho z nejrozsáhlejších jeskynních systémů světa v Mexiku? Jestli ano a nakazil vás speleobacil nebo jestli prostě jen máte rádi jeskyně, tak vás určitě taky štve, že na většině veřejně přístupných jeskynních systémech není nic objevitelského. Chodí se tam po vydlážděných chodnících s elektrickým osvětlením a tajemné kapání vody není slyšet přes monotónní projev průvodce.

Pro ty z nás, kteří si chtějí užít trochu dobrodružství pod zemí, ale nemají ani zkušenosti s podzemím, ani kamarády speleology, je dobrá varianta Rudické propadání u Brna. Jde o veřejnosti nepřístupný jeskynní systém, který můžete po dohodě navštívit s člověkem z místního jeskyňářského sdružení

Foto: Michal Tyl

Foto: Michal Tyl

Klaustrofobikům nedoporučujeme...


V Rudickém propadání se rozhodně nesetkáte s chodníčkem ani lampou na zdi. Vyfasujete pěkně jeskyňářský overal včetně holin až pod zadek, helmu s čelovkou a hurá do podzemí. Lezecké zkušenosti se vám tady budou hodit, ale nejsou podmínkou. Často se leze po lanech a žebřících, místy se naopak plazí v bahně po zemi úzkými chodbičkami.

Odměnou je vám kromě samotného plazení a další zábavy i pohled na nádherné dómy, průzkum tajemných odboček a samozřejmě pohled na všechny možné stalagmity, stalaktity a stalagnáty, z nichž některé si můžete prohlédnout i na fotkách.

Vede vás místňák, ale nečekejte klasického průvodce. Je to zkrátka člověk, který podzemním průzkumem už strávil hromadu času a rád tam občas vezme zájemce, jejichž příspěvek pomůže uhradit aspoň trochu nákladů na další čas strávený pod zemí.

Kousek od Brna


Jeskynní systém Rudické propadání je kousek od Brna, u vesničky Rudice (v outdoormapě tady). Dorazíte do Rudic k větrnému mlýnu, kde zaplatíte poplatek, dostanete od průvodce jeskyňáře potřebné vybavení a vyrazíte společně ke vchodu do jeskyně. Ten je u Jedovnického potoka, přes louku asi kilometr od vesnice. Tam vám bude odemčeno, zalezete do díry ve skále a světlo světa spatříte až za několik hodin.

Rudické propadání je nejmohutnější propadání Moravského krasu o celkové délce přes 13 km. Do jeskynního systému musíte nejdřív sestoupat pěkných pár desítek metrů dolů po vysokých žebřících, než se dostanete na dno Hugonova dómu, kam padá voda Jedovnického potoka. Odtud se pokračuje dál do chodbiček.

Foto: Michal Tyl

Musíte věřit svým rukám


Žebříky jsou bez jištění a občas docela kloužou, takže musíte spoléhat hlavně na ruce. Vyplatí se před výpravou moc nenacpat, protože jinak by se člověk mohl s velkým břichem snadno zaseknout. Kolem žebříků je často místa tak akorát na jedno (ne moc široké) tělo. A to nemluvím o uzoučkých chodbičkách, které následují. V některých místech se leze po čtyřech nebo se musíte plazit. Paráda.

Cestou je potřeba překonat řadu zatopených prostor, které se přelézají po zavěšených lanech. Lano pro nohy je většinou pod hladinou, která často vystoupá až nad kolena, takže menší osoby bojují s natečením do holinek. Nakonec to vždycky nějak vyšlo, ale hodně záleží na stavu vody.

Když hodně zaprší, tak nejen, že suchou nohou vodou neprojdete, ale můžete si taky pod zemí pár dní počkat. Naštěstí je tu na strategickém místě „telefon“ na povrch, díky kterému můžete dát záchranářům a mamince vědět, že jste v pořádku.


Teplé spodní prádlo – základ úspěchu


A rada na závěr: Rozhodně si nezapomeňte teplé spodní prádlo! Dole je totiž pěkná kosa, jen asi 8 °C. A taky vám bodne čokoláda v kapse, protože při tom tělocviku pod povrchem člověku pěkně vyhládne.

Fotografům doporučujeme externí blesk, protože ve vzduchu je rozptýlená spousta vodních kapek. Domluvit vstup nemusí být úplně jednoduché, tak kdybyste nemohli dohledat správný kontakt, napište nám zprávu na profil Outfanaticu.

Kompletní informace najdete na www.speleorudice.cz.

Foto: Michal Tyl

Mapa

Absolvovali

Mají v oblíbených

Související zážitky

Horolezecký festival Český ráj 2017

Horolezecký festival Český ráj 2017

Zámek Hrubá skála a Lázně Sedmihorky

100

%

100

%

Pražský parkový survival v Brdech

Pražský parkový survival v Brdech

Mníšek pod Brdy, Brdy, Dobříš

90

%

90

%

Diskuze (5)
Hodnocení a recenze (2)

Recenze

Jana Tylová| 13.01.2015 |

Michal Tyl| 30.10.2015 |

Hezká zábava a možnost poznat jeskyně bez hromad návštěvníků, pokud zrovna nejste speleologové. Prostě taková pohodová procházka pod zemí.

Komentáře

13.01.2015 15:21| Sju

Hlavně František Vláčil a Ďáblova past. ;) Kdyby se někdo chystal, dejte vědět, moc ráda se přidám.

Re: Sju

14.01.2015 15:16| Michal T.

Sju kde tyhle jeskyně jsou, taky na Moravě?

Re: Michal Tyl

14.01.2015 16:59| Sju

Ahoj Michale, v článku píší, že "jeskynní systém Rudické propadání je kousek od Brna, u vesničky Rudice". Mně o nich zhruba před rokem básnil kamarád a tak je mám v seznamu: todo, takže určitě stojí za návštěvu. ;)

Re: Sju

14.01.2015 17:33| Michal T.

Tak teď jsem se projevil jako nevzdělanec. Já myslel že Ďáblova past je název nějaké další dobré jeskyně, ale on je to film :-) dík

Re: Michal Tyl

14.01.2015 17:50| Sju

Jo aha! Už si dáváme smysl. :)
Chtěla jsem jen říct, že právě Vláčil se inspiroval právě krajinou kolem Rudic, obzvláště u zmíněného filmu. :)

Hledat

Kdo je na Outfanatic.com (3 931 lidí)


Banner