REGISTROVAT

Souhlas s podmínkami. Registrovat firmu, akci...

Outfanatic.com

Outfanatic tě propojí s dobrými lidmi
a zážitky tě dostanou častěji do přírody.

Outfanatic.com

Staňte se součástí komunity nadšenců
do sportu v přírodě, najděte si parťáky
a užijte si sportování naplno.Zážitky

Detail zážitku

Snowkajaking: Nedostatek sněhu netrápí jen lyžaře

60 %

1 hodnocení

Autor: Kuba Vondrášek|37 vložených zážitků
Hodnocení autora:
Zaměření: Freestyle kajak, Lyže a snowboard, Voda a lodě
Datum vložení: 29.12.2014
Absolvovalo: 1 lidí
Lokalita: Petřín
GPS: 50.0824, 14.3982
Náročnost: Vysoká

Popis

Zima je pro vodáka smutné období. Stesk po pádlování může být tak velký, až by se z toho mohl jeden zbláznit. Někteří se snaží zabavit jinými sporty, jako je jízda na jakýchsi prkénkách z kopce po sněhu nebo mezi vodáky velmi oblíbený gaučing.

Ale pocitu při pádlování se nic nevyrovná, proto se není čemu divit, že vznikl snowkajaking. Jak už název napovídá, jedná se o jízdu v kajaku na sněhu. A proč taky ne, vždyť sníh je přeci jen pořád voda. Že se nejedná jen o jakousi z nouze cnost, dokazuje to, že snowkajaking je čím dál oblíbenější a za chvíli se nebudete divit, když na sjezdovce potkáte kajakáře. Vždyť ani snowboardisty dříve nechtěli pouštět na vleky a kolik jich dneska vidíte na svahu, co?
 

Snowkajakkross

 
Snowkajaking můžeme rozdělit do několika disciplín. První bych asi zmínil snowkajakkross. Tento dlouhý název pod sebou skrývá opravdu mnoho zábavy jak pro závodníky, tak i pro diváky. Takzvané krosy jsou čím dál oblíbenější napříč všemi sporty a pádlování nevyjímaje.
 

Závodí se na tratích podobných skikrosovým či snowboardkrosovým. Což znamená, že zde potkáte klopené zatáčky a skoky. Dráha pro kajaky je však více zavřená a připomíná spíše koryto. Tato drobná změna je velmi důležitá, protože udržet se na trati je s kajakem velmi obtížné. Občas je trať také obohacena bazény s vodou, které se musí přepádlovat a dobře zamíchají s konečným pořadím závodníků.

Tohle se vám na lyžích nepovede. Foto: Mikuláš Heger

Tohle se vám na lyžích nepovede. Foto: Mikuláš Heger

Stejně jako u ostatních krosů závodníci startují ve čtyřech a do další rozjížďky postupují první dva v cíli. Protože se jedná o kontaktní sport a navíc se dosahuje velkých rychlostí, je vhodné se dostatečně připravit. Samozřejmostí je integrovaná helma, kterou většina závodníků doplňuje motokrosovými chrániči. Pro maximální rychlost si také závodníci voskují dno kajaku obdobně jako u lyží.
 
Asi vás nepřekvapí, že se ve snowkajakkrosu jezdí i mistroství světa. Mě spíš překvapuje, že ještě není na olympiádě, ale třeba se jednou dočkáme. Zpátky k tomu mistrovství. Posledních pár ročníků se konalo v Rakousku a Češi tady opravdu zazářili, především zástupkyně něžného pohlaví. Lucie Procházková se dokonce stala mistrní světa, tak snad jednou i na té olympiádě. Snowkajakkross ovšem není záležitostí jen alpských zemí. Pravidelně se pořádají závody i u nás v Herlíkovicích.

Trénink na skoky vodopádů. Foto: Josef Vacura

Trénink na skoky vodopádů. Foto: Josef Vacura

Snowkajaking na Petříně

 
Pádlování na sněhu má v Česku poměrně dlouhou tradici. Dokazuje to i oblíbený závod Petřínská Kostka s tradicí již od roku 1997. Výhodou je, že se na tomto závodu můžete zúčastnit hned v několika kategoriích, kterými jsou K1, C1, C2, C3 a MHD. Poslední kategorie je velmi oblíbenou.

Závod je vlastně takovým „náhodným“ setkáním kolemjdoucích, které se pořádá nepravidelně s ohledem na sněhovou pokrývku. V posledních letech však narazil na jiný problém než je nedostatek sněhu. Tím problémem je byrokracie. Jistá vyhláška totiž zakazuje na svazích Petřína lyžování, sáňkování, jízdu na kolečkových bruslích a snowboardech, a to s výjimkou dětí do deseti let.
 

Freeride snowkajaking

 
Nejoblíbenější disciplínou je asi snowkajakování v prašanu, které vám dá ten pravý pocit z volnosti pohybu ne nepodobný pocitu na řece. V prašanu můžete dělat obloučky jako na prkně nebo trénovat na vodopády při skákání ze skalek. Můžete si také postavit skok a trénovat své frýstajlové figury na další sezónu. Jen pozor na dopady, přeci jen to dno je pod sněhem většinou blíž než na vodě.

Mapa

Absolvovali

Diskuze (4)
Hodnocení a recenze (1)

Recenze

Kuba Vondrášek| 29.12.2014 |

Komentáře

30.12.2014 12:29| Jindra K.

Tohle je velká sranda, co na to říkají záda kajakářů?

Re: Jindra K.

31.12.2014 18:08| Kuba V.

Je pravda, že na záda si musíš dávat bacha. Důležitý je skok postavit tak, aby byl dopad z kopce a také loď ve vzduchu ovládat, jako při skoku vodopádu. Nejlepší je dopadat mírně na špičku.

30.12.2014 12:33| Marco

Obloučky sice dělat jde, ale brždění už je horší. Bacha na dojezdy...

Re: Marco

31.12.2014 18:10| Kuba V.

Jo brzdy tomu chybí, ale zase nemusíš brzdit ve frontě u vleku. Nejlepší je dojezd někam do roviny nebo do vody.

Hledat

Kdo je na Outfanatic.com (3 878 lidí)


Banner