REGISTROVAT

Outfanatic.com

Outfanatic tě propojí s dobrými lidmi
a zážitky tě dostanou častěji do přírody.

Outfanatic.com

Staňte se součástí komunity nadšenců
do sportu v přírodě, najděte si parťáky
a užijte si sportování naplno.Zážitky

Detail zážitku

Dvoudenní přechod Krkonoš: pěšky, na běžkách, sněžnicích či běžecky

100 %

2 hodnocení

Autor: MáraS|32 vložených zážitků
Hodnocení autora: TOP zážitek
Zaměření: Běžkování, Psí spřežení, Sněžnice, Turistika a treking
Datum vložení: 31.12.2014
V oblíbených: 7 lidí
Absolvovalo: 1 lidí
Lokalita: Krkonoše
GPS: 50.768, 15.5844 |GPS trasa ke stažení
Délka trasy: 40 km
Náročnost: Vyšší

Popis

Přechod Krkonoš je pro mě tradice, kterou musím každý rok absolvovat. Jedná se o akci, kterou zavedl horolezecký oddíl, jehož jsem členem, několik desítek let zpátky a která se koná vždy první prosincový víkend. Dřívější ročníky bývaly spíše běžkařské, nyní chodíme díky nedostatku sněhu často pěšky. Na následujících řádcích bych vás rád pozval na tento moc hezký 2 denní výlet, který má mnoho alternativ a podob, ať už letních nebo zimních. Trasu lze zdolat pěšky, na běžkách, na skialpech nebo se sněžnicemi. Vytrvalí běžci mohou i běžecky jako jednodenní celkem drsný výběh.

Výchozím a konečným bodem putování je Harrachov a Malá Úpa. Vzhledem k převládajícímu západnímu proudění větru je vyzkoušené, že z Harrachova do Úpy to je trochu jednodušší. Pro přenocování jsme několik ročníků volili Luční boudu, což je varianta velmi dlouhého prvního dne a trochu kratšího druhého. V posledních letech se nám osvědčilo přenocování na Brádlerových boudách, které jsou velmi příjemné a zároveň dělí výlet na dva celkem rovnocenné dny, co do námahy i délky šlapání.
 

Přechod Krkonoš 2012, foto: Mára Smolka

Přechod Krkonoš 2012, foto: Mára Smolka

Obloha plná hvězd, -15 stupňů a trocha peří = geniální zážitek


Na začátek ještě nutno podotknout, že v rámci tréninku chodíme výlet „na těžkoˮ, s batohy a spíme ve spacácích a žďárácích venku na sněhu v záhrabu. Chata je jen pro měkoně a zimomřivce, či pro večerní pivko a rozpravy o uplynulé lezecké sezóně. Usínání v -15 stupních pod oblouhou plnou hvězd je nezapomenutný zážitek. Doporučení je dobrý péřový spacák, izolace od země v podobě dobré karimatky a v případě sněhová váníce žďárského vak. Přenocování neděláme na divoko, což se v NP Krkonoše nesmí, ale kultivovaně v okolí některé ze zmíněných chat.
 

Přechod Krkonoš 2012, foto: Mára Smolka

Přechod Krkonoš 2012, foto: Mára Smolka

Stoupání z Harrachova je vcelku příjemné, podle Mumlavských vodopádů, přes Krakonošovu snídani až na Voseckou bodu, která bývá v době naší návštěvy zavřená. Odsud už je to jen kousek na hřebenovou červenou značku. V případě přízně počasí doporučuji dále pokračovat právě po hřebeni. Pokud fouká nebo padají trakaře, je lepší zvolit trasu přes Labskou louku, Labskou boudu a Martinovku. Hřebenovka je co se výhledů týče vděčnější.
 

Přechod Krkonoš 2012, foto: Mára Smolka

Přechod Krkonoš 2012, foto: Mára Smolka

Trocha počtů: ujité kilometry a nastoupané metry


Letošní ročník 2014 jsme zvolili přespání na Brádlerových boudách, se zacházkou z hřebenu na pramen Labe a Labskou boudu. První den putování jsme ušli 19,3 km a převýšení kolem 1000 m. Druhý den nás čekalo putování přes již nestojící Petrovu boudu, Špindlerovku, kolem Luční až na vrchol Sněžky. Výhledy z vrcholu byly dechberoucí, s viditelnosti zhruba na špičky bot, při projasnění mlhy i 4m před sebe. Malé ohřátí a občerstvení na poštovně vždy potěší a potom už jen sklesat dolů, a to nejlépe po červené přes Jelenku až do Malé Úpy. V případě varianty na běžkách je výstup i sestup na sněžku a seběh k Jelence s lyžemi na batohu. Přestože je druhý den klesající, tak převýšení bylo opět 900 m při délce trasy 21,2 km.
 

Přechod Krkonoš 2013, foto: Mára Smolka

Přechod Krkonoš 2013, foto: Mára Smolka

Barvitost podmínek o námi vybraném prvním prosincovém víkendu ukazují právě poslední 3 ročníky. 2012 jsme trasu absolvovali za krásně slunečného inverzního počasí, na menší vrstvě sněhu, která nebyla vhodná pro běžky, tudíž se šlapalo pěšky. Vše bylo ale krásně bílé, zimní a pod sněhem.

Ročník 2013 ukázal tu drsnější tvář Krkonoš, kdy nás doznívající orkán Xaver ani nepustil na hřebeny a s běžkami a naloženými batohy jsme se lopotili závějemi kolem Labské boudy a trasu jsme ani nedošli. 2014 nebylo po sněhu skoro památky, zato celé Krkonoše pokryla vrstva ledu, takže vše ohromně klouzalo a chůze po typických Krkonošských chodnících z kamenů bylo uklouzané dobrodrůžo.  

mapa


Trasu si můžete prohlédnout v outdoorové mapě, kde je možné si ji i stáhnout do vašich gps přístrojů v podobě gpx souboru.

Přechod Krkonoš 2012, foto: Mára Smolka

Mapa

Trasa ke stažení

Absolvovali

Mají v oblíbených

Související zážitky

13km proběhnutí (hike) z Pece na Lišku a zpět

13km proběhnutí (hike) z Pece na Lišku a zpět

Krkonoše, Pec pod Sněžkou, Liščí hora

80

%

80

%

Diskuze (1)
Hodnocení a recenze (2)

Recenze

MáraS| 31.12.2014 |

Chrrr.| 03.11.2015 |

Komentáře

06.01.2015 21:52| karel

my to chodíme obráceně a je to taky dobré, Sněžku odtrpíš na začátku a pak už je to výlet...

Hledat

Kdo je na Outfanatic.com (3 928 lidí)


Banner