REGISTROVAT

Souhlas s podmínkami. Registrovat firmu, akci...

Outfanatic.com

Outfanatic tě propojí s dobrými lidmi
a zážitky tě dostanou častěji do přírody.

Outfanatic.com

Staňte se součástí komunity nadšenců
do sportu v přírodě, najděte si parťáky
a užijte si sportování naplno.Zážitky

Detail zážitku

Noční orienťák aneb jak si zlepšit mapové schopnosti

60 %

1 hodnocení

Autor: Šárka|43 vložených zážitků
Hodnocení autora:
Zaměření: Orientační běh, Orientační sporty
Datum vložení: 11.12.2014
Absolvovalo: 1 lidí
Náročnost: Vyšší

Popis

Mezi orienťáckými profesionály je obecně trénování v noci považováno za velmi kvalitní mapovou přípravu. Viditelnost blížící se nule vás nutí běhat co nejvíc přesně, nemůžete totiž spoléhat na to, že někam vyrazíte a „časem to někde poznáte“. Buzola je v noci ještě důležitější než ve dne, orientace podle v dáli se rýsujících porostů je totiž nemožná. V noci se buzola nepoužívá jen tehdy, když nemáte tušení, kde jste se to ocitli a kterým směrem byste měli pokračovat, ale prostě pořád.

Každá drobná nepřesnost se vymstí, i z drobného úletu se lehce stane desetiminutová chyba. Pro nováčky to může být trochu frustrující, opravdu dobří závodníci se ale bez tréninků za tmy neobejdou. Zejména v oblastech, kde nejsou k dispozici orientačně těžké terény.


Foto: www.nocaky.uvadi.cz

Foto: www.nocaky.uvadi.cz

Bojovka ve dvojicích: zábava, ale ne orienťák


V Praze se přes zimu nočních orienťáků koná spousta, jen některé vám ale pomohou orientační schopnosti rozvíjet. Běžné nočáky mívají podobný charakter: obvykle se jedná o závod dvojic, často koedukovaných (asi aby se závodníci sami nebáli), shromaždiště v hospodě (protože příležitost setkat se s přáteli bývá důležitější než samotný závod), jednoduchý terén a často také nejrůznější úkoly na trati.

Spíš než o závodě by se dalo mluvit o bojovce, která má ke skutečnému orienťáku hodně daleko. To jí ale rozhodně neubírá na zábavnosti.
 

Není nočák jako nočák

 
Tahle charakteristika samozřejmě neplatí stoprocentně na všechny akce. Například pravidelné EPO orienťáky v pražských parcích a lesích, jejichž podzimní série bohužel skončila první prosincový týden, mívají formát „normálního“ orienťáku jednotlivců. V posledních letech se staly vítaným tréninkovým zpestřením i pro zkušené orienťáky, zejména díky rostoucí konkurenci, která závodníky nutí skutečně závodit, ne se jen tak jít proběhnout. Zároveň jsou otevřené a nadmíru vhodné i pro začátečníky.
 
Foto: Noční bohnický orienťák

Foto: Noční bohnický orienťák


Králem mezi pražskými nočáky, co se přínosu ke zlepšení orientačních schopností týče, ale stále zůstává série tréninků F1. Je za nimi obvykle potřeba popojet autem za Prahu, odměnou ale bývá terén zajímavější a orientačně obtížnější než v případě závodů v pražských parcích.

Horliví začátečníci jsou tady sice vítaní, nesmí se ovšem divit, když na ně po třech hodinách strávených v lese v cíli už nikdo nebude čekat. Více informací o sérii F1 se dočtete tady (sekce Kde sportovat, horní zelená lišta). 

Absolvovali

Související zážitky

3. Sudetské Tojnárkovo Bloudění

3. Sudetské Tojnárkovo Bloudění

Pískovcové skály v Ostrově u Tisé

100

%

100

%

Pražský parkový survival v Brdech

Pražský parkový survival v Brdech

Mníšek pod Brdy, Brdy, Dobříš

90

%

90

%

Diskuze (2)
Hodnocení a recenze (1)

Recenze

Šárka| 11.12.2014 |

Komentáře

12.12.2014 09:08| Miška Piška

Já nestačím žasnout, kolik závodních/tréninkových orienťáckých sérií se v Praze pořádá, o PZL a EPO trénincích už jsme slyšela, velkou novinkou pro mě bylo, když jsem se dočetla o MTBO lize a teď ještě nějaká F1! Chybí mi podobné pravidelné (ne úplně oficiální a profesionální) akce v jiných sportech, přes zimu třeba v plavání. Nevíte o něčem? Chodím pravidelně plavat, ale kdybych si mohla občas zazávodit, bylo by to skvělé. Na profi závody si ale netroufnu... Díky

Re: Miška Piška

12.12.2014 17:30| Outfanatic.com

A jejda! V redakci nám zatím chybí plavec a o neofiko/neprofi závodech v plavání nemáme žádné info. Poradíte někdo?

Hledat

Kdo je na Outfanatic.com (3 885 lidí)


Banner