REGISTROVAT

Outfanatic.com

Outfanatic tě propojí s dobrými lidmi
a zážitky tě dostanou častěji do přírody.

Outfanatic.com

Staňte se součástí komunity nadšenců
do sportu v přírodě, najděte si parťáky
a užijte si sportování naplno.Zážitky

Detail zážitku

Nová lezecká oblast Solvayovy lomy: Vyzkoušeno!

60 %

1 hodnocení

Autor: MáraS|32 vložených zážitků
Hodnocení autora:
Zaměření: Lezení, Skály
Datum vložení: 28.10.2014
V oblíbených: 1 lidí
Absolvovalo: 1 lidí
Lokalita: Solvayovy lomy, Beroun
GPS: 49.9713, 14.1446
Náročnost: Střední
Charakter: 32 cest v obtížnostech od 3 do 8 UIAA

Popis

Lezeckých oblastí kolem Prahy je poměrně dost. Mohlo by se zdát, že veškeré lezitelné skály jsou již řádně onýtovány a ve většině případů i olezeny a oklouzány, jak tomu při lezení v okolí Prahy často bývá. Přesto se povedla celkem unikátní záležitost v podobě otevření nové lezecké oblasti, a to zhruba 20 km za Prahou. Řeč je o Solvayových lomech, kde v jednom z bývalých lomů Marťan (Martin Tučka ) a další lezecké legendy usilovnou prací zpřístupnili a zprovoznili pěknou lezeckou oblast čítající zhruba 32 cest v obtížnostech od 3 do 8 UIAA. Skála je samozřejmě vápenec.

Oblast se skládá ze 2 sektorů, Paraple a Panoptikum. Zatímco Paraple je spíše často pro otrlé lezce zahradníky, nebo spíše hlínohraby, tak Panoptikum nabízí krásné plotnové lezení té nejlepší kvality. Cesty jsou dobře odjištěny novými lepenými borháky, to znamená, že z každého postupového jištění se dá i utíkat, v případě, že zavěšujete pytel. Cesty mají své slaňáky s mailonkou. Přesto je dobré mailony nehoblovat spouštěním a při lezení Top rope použít vlastní karabinu.


Solvayovy lomy shora

Solvayovy lomy shora

10 presek s sebou


Klasifikace cest je zatím příjemná, ale vzhledem k charakteru oblasti cesty budou s oklouzaností těžknout. Leze se hlavně v plotnách, po malých chytech a oblých vlnkách, nohy často na tření. Uklonění cest to dovolí. Ovšem až se skála oleze a začne to klouzat, cesty výrazně ztěžknou.

Sektor Paraple je trochu chytovatější, ale velmi často jsou chyty spíše šutry usazenými v blátě a nepůsobí příliš důvěryhodně. Cesty mají většinou hezkou spodní část v pevné kompaktní skále, ale dolezy vedou rozchrastěnou stěnou, kde lze namítnout, že to nemá cenu dolézat. Na druhou stranu dát si souvisle 25m lezení přes 10 presek se jen tak někde v Čechách nepodaří.
 

Vacátko 7-

Vacátko 7-

Panoptikum je na první pohled dominantní skála, celá plotnovatá. Z kraje vedou cesty za 5+ a 6 kolem výrazné spáry. Středem jdou cesty od 7 do 8-. Charakterem tu jsou cesty, které jsou ve své klasifikaci vyvážené skoro po celou dobu lezení (Pěnička a Paraplíčko 7) nebo cesty o dvoukrokovém bouldru, který dělá obtížnost (Mordparta 7). Odjištěné jsou dobře, možná jen u „Šlágru” za 8- by se dalo hovořit o trochu delších odlezech.
 

Mordparta 7

Mordparta 7

Fakta na závěr


Přístup do oblasti je v celku snadný. Autem po dálnici na Plzeň, v Loděnicích před Berounem sjet a poté buď do vesnice Bubovice a nebo Svatý Jan pod Skalou. V Janu se platí parkovné 30 Kč den, výhodou je možnost navštívit další z pěkných lezecký oblastí spíše klasického charakteru Svatý Jan pod Skalou. Z Bubovic cesta trvá 20 min do Solvayových lomů. Ze Svatého Jana je to možná i kratší. Přímo pod lezecké sektory se dostanete buď pohodlnou cestou odbočující z naučné stezky do prava těsně před jeskyní Arnika a křížením se zelenou nebo zkratkou z rozcestí od naučné stezky u křížení s červenou turistickou, která dále pokračuje na nádhernou vyhlídku nad Svatým Janem. Tu doporučujeme navštívit například při návratu. Nedoporučujeme slézat přímo suťovištěm, terén je velmi nestabilní a nacházíte se v CHKO. Obcházení je sice otrava, zvláště pak když z horní hrany lomu je krásně vidět na obě skály, ale vyplatí se to.

Direkce 6

Direkce 6

S sebou berte lano 60 m. Padesátka v delších cestách nestačí. Nezbytnou výbavou je 10 presek. Vhodné jsou dobré lezečky na menší stupy. Místo je ideální pro lezení s dětmi. Hlavně díky pohodlnému přístupu a prostoru pod skalami, kde je rozsáhlá louka, možnost nechat si starší děti hrát nebo zaparkovat kočárek do stínu stromu. Dbejte své bezpečnosti a bezpečnosti dětí v okolí skal, mohou zde padat uvolněné kameny. Přilbu více jak doporučujeme. Oblast je nová, takže o víkendu se zde zatím schází celkem dost lidí. Těžší cesty byly ale prázdné a dalo se pěkně zalézt.

Profil Solvayových lomů najdete v sekci Kde sportovat tady
 

Mapa

Absolvovali

Mají v oblíbených

Související zážitky

Pražský parkový survival v Brdech

Pražský parkový survival v Brdech

Mníšek pod Brdy, Brdy, Dobříš

90

%

90

%

Diskuze (7)
Hodnocení a recenze (1)

Recenze

MáraS| 28.10.2014 |

Komentáře

28.10.2014 19:39| karel

jo je to tam pěkný, akorát občas těch dětí až moc... drtíš jebky v plotně, stačí aby fouklo a letíš, a pod tebou se honí stádo nevychovanců, co hraje hru "udělej největší hluk"...

Re: karel

30.10.2014 00:27| Sára

Lepší než aby si na tebe ukazovali a volali "mami hele, támhleten pán za chvíli asi spadne"

Re: karel

30.10.2014 12:13| kamil

To zní jako by si stěžoval nevrlej důchodce... Myslel jsem, že ty na skalách nelezou :)

Re: kamil

30.10.2014 12:42| karel

Jo, máš pravdu, trochu styl "nevrlý důchodce" :-) Ale když se těšíš na den ve skalách, takovéto souznění lezec-příroda-klid a ticho... a pak tam běhá asi 10 hlučících stvoření, které nejen křičí, ale děsně je baví lézt do suťoviště a házet šutry ze skály a podobně...

30.10.2014 01:27| tulák

Jasně, děti v kočárku pod nezajištěnou a narušenou lomovou stěnou, výborný nápad. Kempování a táborák v NPR, ještě lepší. Autor článku patrně pozbyl rozumu.

Re: tulák

30.10.2014 08:09| MáraS

Nevím, jak si z věty: "Místo je ideální pro lezení s dětmi. ... nebo zaparkovat kočárek do stínu stromu." přišel na to, že je super parkovat kočárek pod stěnu. Předpokládám, že inteligentní rodič toto vymyslí a kočárek zaparkuje poblíž stěny, mimo dosah padajících kamenů. Výhodou oblasti je to, že se tam tím kočárkem velmi pohodlně dojede po široké cestě a pod skalami je velká louka, kde si děti mohou hrát - samozřejmě po instrukci, že nemají běhat pod skalou. (Na rozdíl od Roviště, Poříčí, Řeže, Mařenky a jiných oblastí, kde to možné není.) Toto jsou ovšem informace, které považuji za samozřejmé a netušil jsem, že je třeba je zmiňovat.

Ano, táborák by se v NPR dělat neměl. Realita tohoto místa je však dlouhodobě jiná. Trampové se zde scházeli ještě dávno před lezci. Oficiálně tedy táborák ne, prakticky se nacházíš na podmáčené louce, kde jím těžko něčemu/někomu ublížíš. Na tvůj popud jsem z článku informaci smazal.

Re: tulák

30.10.2014 12:04| monika r.

Já informace o přístupu pro kočárek naopak oceňuju! Jsem ráda, ze vím, ze ho tam můžu v klidu vzít a nemusím řešit co a jak. Pro rodiče-lezce určitě užitečné info.

Banner