REGISTROVAT

Souhlas s podmínkami. Registrovat firmu, akci...

Outfanatic.com

Outfanatic tě propojí s dobrými lidmi
a zážitky tě dostanou častěji do přírody.

Outfanatic.com

Staňte se součástí komunity nadšenců
do sportu v přírodě, najděte si parťáky
a užijte si sportování naplno.Zážitky

Detail zážitku

53km MTB trasa: Nahoru a dolů po Železných horách

60 %

1 hodnocení

Autor: MáraS|32 vložených zážitků
Hodnocení autora:
Zaměření: Cyklistika, Horské kolo
Datum vložení: 20.10.2014
Absolvovalo: 1 lidí
Lokalita: Slatiňany, Železné hory
GPS: 49.9198, 15.8069 |GPS trasa ke stažení
Délka trasy: 53 km
Náročnost: Vyšší
Charakter: převážně lesní cesty

Popis

Přinášíme tip na trasu po Železných horách, která vede v první části převážně po lesních cestách a vrací se pohodlně po silničkách zpět do místa výjezdu. Železné hory jsou chráněnou krajinnou oblastí nedaleko Pardubic a přestože okolí Hradubic je velká placka, tak na tomto výletě se poměrně nadřete. Trasa se vlní stále nahoru a dolů a na délce 53 km nastoupá skoro 1200 výškových metrů.

Ideální výjezd je ze Slatiňan, kam se pohodlně dojede po dálnici a velkých silnicích na trase Praha–Pardubice–Chrudim–Slatiňany. Turistický ruch v této obci vzkvétá, takže kolem najdete spoustu nových stezek, altánků, rozhlednu a další atrakce. Parkovat se dá vedle zámku za 20 kč.
 

Rozhledna Chlum

Rozhledna Chlum

Na rozjezd největší terény


Asi nejterénnější část celé trasy je hned úvodních 6 km po zelené turistické, kde potkáte Kočičí hrádek či Rabštejnek, což je romantická zřícenina před ještě romantičtějším trailem z hradu po šutrech a kořenech až do údolí.

Následně se trasa ponoří do hlubokých lesů a dlouze vede po červené značce po pohodlné lesní cestě. Cestu obzvláštní naučná stezka v okolí vápencových lomů a pohádková stezka na stejném místě. Po projetí obce Starý dvůr se trasa zanoří do hlubokého údolí a podél krásného potůčku dojede ke Kaňkovým horám. Zde je třeba vynést po schodech kolo na hřeben, kterým se ubírá cesta dále.
 Zřícenina Rabštejnek

Zřícenina Rabštejnek

Přehrada Seč: koupání, oběd, nebo obojí


Ústředním cílem putování je přehrada Seč, známe turisticko-rekreační centrum. Zde se dá poobědvat nebo se v létě vykoupat. Ze Seče trasa vede krátký kus po silnici, kde se občas objeví nějaké auto, ale u vsi Rtenín se uhne na již menší klidnou silničku.

Profil trasy je takový, že na Seč je to nahoru dolů, celkově spíše do kopce. Nenechte se znechutit špatným průměrem. Po vystoupání do vsi Kovářov už je to celé takřka jen z kopce a s hezkými výhledy z vrchů do doliny na Chrudim, Pardubice a za dobré viditelnosti ještě dál.

Kvůli rozhledům se rozhodně vyplatí vyjet na konci výletu na rozhlednu Bára, která je jednak zajímavou architektonickou dominantou, jednak je z ní hezký pohled do kraje. Dřevěná konstrukce ční na vrchu nad Rabštejnskou Lhotou a přímo vybízí k vyjetí celkem prudké stojky po modré značce.

Rozhledna Bára

Rozhledna Bára

U rozhledny se začínají aktuálně budovat single tracky, takže v budoucnu tu bude možná ještě více cyklovzrůša. Nyní zde lze navštívit lanové centrum nebo občerstvení. Zároveň jsou v okolních lesích umístěny kontroly pro orientační běh a je zde několik variant, jak si pěkně zaběhat.

Výlet lze doporučit všem cyklistům, spíše na horských než na trekových kolech. Všem sportovcům i rodinkářům doporučujeme navštívit okolí Slatiňan, kde je spousta atrakcí jako rozhledna, lanový park, běžecké trasy, zámek, stáje a hipostezky a další atrakce.  

Parametry trasy: 53 km / 1167 m převýšení / lesní a polní cesty
Mapa (fialová trasa), GPX ke stažení přímo v mapě nebo zde.

Foto: Marek Smolka

Mapa trasy

Mapa

Trasa ke stažení

Absolvovali

Související zážitky

16km běžecká trasa okolo Černé hory

16km běžecká trasa okolo Černé hory

Krkonoše, Janské Lázně, Černá hora

80

%

80

%

50km bike trip přes Černou horu

50km bike trip přes Černou horu

Krkonoše, Pec pod Sněžkou, Černá hora

80

%

80

%

Diskuze (2)
Hodnocení a recenze (1)

Recenze

MáraS| 20.10.2014 |

Komentáře

20.10.2014 21:53| Kára

Kolem Slatiňan je dost fajn - koně, lanový park, rozhledny, zámek, hrad... nemáte někdo více info o tom vznikajícím singletracku?

Re: Kára

22.10.2014 12:40| MáraS

jedná se o kopec Podhůra, kde je rozhledna Bára a i singletrack - říká se tomu Cyklostezka Podhura a časem toho má vyrůst až 10 km

Hledat

Kdo je na Outfanatic.com (3 885 lidí)


Banner