REGISTROVAT

Outfanatic.com

Outfanatic tě propojí s dobrými lidmi
a zážitky tě dostanou častěji do přírody.

Outfanatic.com

Staňte se součástí komunity nadšenců
do sportu v přírodě, najděte si parťáky
a užijte si sportování naplno.Zážitky

Detail zážitku

Sedmero ferrat v srdci Děčína

86 %

6 hodnocení

Autor: Lu |12 vložených zážitků
Hodnocení autora:
Zaměření: Ferraty, Lezení
Datum vložení: 08.10.2014
V oblíbených: 2 lidí
Absolvovalo: 4 lidí
Lokalita: Pastýřská stěna, Děčín
GPS: 50.7793, 14.2051
Náročnost: Vyšší

Popis

Když vyrazíte z centra Prahy na severozápad a ujedete přesně 111 km, tak se ocitnete na rušné ulici v centru Děčína a přímo před jedinou českou ferratou postavenou v centru města. Není to ani rok, co se pár chytrých hlav dalo dohromady a přizvalo legendárního pískovcového stavěče cest (zvaného skalní fréza) Karla Bělinu, aby udělal něco pro cestovní ruch tohoto města. Neudělal toho málo a zanechal za sebou hned 5 zajištěných cest. A protože mu zbývající holá stěna nedala spát, dostavěl po dalších dvou měsících ještě dvě, o chlup těžší.  A proto dnes na této stěně zvané Pastýřská naleznete na zhruba 100 výškových metrech 7 ferrat o délce 150–170 m. 

Popis ferrat na začátku


Kudy k nástupu a co si vybrat?


Nástup

Nástup

Začněme tedy od začátku. Jakmile se dostanete do tohoto malebně-industriálního města, odstavte někde poblíž Labského nábřeží auto/kolo/koloběžku a najděte budovu bývalého skalního výtahu (v mapě zde). U něj se už můžete obléci do ferratového a vybrat si na popisné cedulce (viz obrázek), jak dál postupovat.

Pokud jste spíše turisti a jste rádi, že jste si zvládli správně nasadit sedák a připevnit ferratový set, tak vám doporučíme nižší číslo a písmenko (například modrou nebo žlutou variantu za B). Pokud se již považujete za zkušené ferratisty, či dokonce lezce, vyzkoušejte C či D.


Ta snazší pětice cest


První police a pětice cest

První police a pětice cest

První část cesty je nicméně pro všechny cesty společná a ve dvou variantách stoupáte na kramlích po něčem, co dříve jistě byla zeď. Pak vás čekají dokonce historické schody a už jste na první polici, kde nastává okamžik rozhodování.

Chcete-li si užít den a výhledů na Děčínský zámek, Labe a zbytek města, vydejte se na některou z ferrat, které spatříte na polici jako první. Pokud se chcete před návštěvou vrcholové hospůdky (další bonus) už trochu zapotit, můžete zvolit Vzpomínku za B/2+, která začína zhruba veprostřed této police, a pokusit se ji lézt pouze po skále. Každá ferrata je na skále barevně odlišena, každopádně je dobré si na začátku zapamatovat, kterou barvu chcete vlastně lézt.


Odpočívadlo s vrcholovkou

Odpočívadlo s vrcholovkou

Všech těchto pět variant končí na hlavním pilíři, kde najdete odpočinkovou lavičku, vrcholovou knihu a volně položenou kasičku (která tam snad stále volně leží). Po zápisu a svačince můžete pokračovat mírně skopce šikmou policí až k závěrečnému stoupání, kde si budete opět vybírat ze dvou variant. Pokud chcete zůstat u té malinko těžší varianty, držte se vlevo na zelené Cestě do nebíčka, která byla mimochodem první výstupovou cestou.


Dvě náročnější varianty


Komín v nejtěžší cestě

Komín v nejtěžší cestě

Plánujete-li se opravdu zničit a nechcete kvůli tomu lézt ferrat několik (což je taky možnost), můžete z první police zamířit až z úplně pravé ferraty doprava. Úplně vpravo, bych si dovolila tvrdit, nám pan Bělina přichystal překvapení, které je po skále lezitelné jen obtížně a jde o zajímavé komínové lezení. Nutno ovšem dodat, že pokud se vám tuto cestu podaří přelézt, třeba i s pomocí všech kovových konstrukcí (jako mně), tak skončíte jen pár kroků pod zmiňovanou vrcholovou hospůdkou na vrchu Pastýřské stěny. 

Fotografie: Lu

Aktualizace: Děčínské ferraty se rozšiřují, přečtěte si článek o dvou nových převislých trasách z konce října 2014.

Mapa

Absolvovali

Mají v oblíbených

Související zážitky

Diskuze (13)
Hodnocení a recenze (6)

Recenze

Lu | 08.10.2014 |

HoreZdar| 03.10.2016 |

Liskamm | 12.04.2016 |

Honza Cerny| 13.03.2016 |

Ivana Panchártková| 08.12.2015 |

Šárka| 04.11.2015 |

Komentáře

08.10.2014 07:39| Outfanatic.com

Koukněte taky do Parťáků, Hanka tam shání na víkend někoho, kdo by s ní na ferratu v Děčíně jel.
Paťáci: www.outdoorvpraze.cz/partaci
Hančin profil: www.outdoorvpraze.cz/profil/100717

08.10.2014 08:12| Sára

Na jak dlouho jeden výstup tak je? Vím, že je to hodně individuální, ale zhruba... Jestli se vyplatí tam jet na otočku z Prahy. Dík.

Re: Sára

08.10.2014 14:15| Lu

Jde to říct těžko, hasiči, kteří chodit ferratu kontrolovat poté, co ji jeden vandal přeřezal, ji určitě vylezou klidně za 5 minut, ale standardní doba bude delší, my jsme dali ferrat více a strávili příjemné odpoledne s návštěvou příjemného bazénu v Děčíně.

Re: Sára

18.10.2014 21:28| Milan R.

Sáro, počítej s hodinkou na jeden výstup. Už teď je tam 7 tras, a to ještě Karel Bělina zrovna staví osmou. Takže nejen, že to má smysl na otočku, ale ani se to nedá všechno za jeden den stihnout a je třeba tam přijet opakovaně. Já třeba jedu zítra už posedmé od květnového otevření...

Re: Milan Rálek

19.10.2014 23:21| Sára

Supr, dík za info. Taky jsem ale slyšela, že když je hezky, tak tam bývá dost narváno.

Re: Sára

20.10.2014 19:11| Milan R.

Sáro, to je sice pravda, nicméně obavy z toho jsou naprosto zbytečné. Je tam tolik tras, že se lidi rozplyznou po celé skále. Tento týden Karel zprovoznil úplně novou trasu, která je již osmá, mimochodem jasné éčko s brutálním převisem. Na skále jsme ho o víkendu potkali, všechny novinky nám vysvětloval a říkal, že další devátou rovněž s pořádným převisem dokončí ještě do konce října. A také již má rozestavěný lanový mostek, který bude hodně ostrý. Prostě naprostá paráda, široko daleko absolutně bezkonkurenční ferrátový areál a stále nové důvody jezdit tam znovu a znovu...

Re: Milan Rálek

21.10.2014 20:06| Lu

Díky za info! Zajedeme vyzkoušet Ečko od p.Běliny už bude velká výzva!

08.10.2014 10:56| Michal T.

Tohle je nádhera, netušil jsem co mám při zastávkách v Děčíně nad hlavou...

08.10.2014 11:56| Radek

Nemá někdo tip na ubytování (něco dobrého v poměru cena/výkon) poblíž? Díky

08.10.2014 12:08| Ludvík K.

Ferraty na písku? No nevim. Za chvíli tam budou vykopaný stupy do skály, ale to už je stejně detail. Na druhou stranu sice pár skal s ferratami padne za oběť, ale spousta lidí bude mít super zážitky, navíc takhle u města, a to se asi dá skousnout. Hlavně aby se nezačaly bušit ferraty všude hlava nehlava.

Re: Ludvík K.

08.10.2014 14:12| Lu

Chápu, tvůj názor, sama mám stejný, do skalních měst určitě ferraty nepatří, ale v centru Děčína nad rušnou silnicí je ferrata podle mě přínos...

18.10.2014 12:54| Milan R.

My tam jezdíme poměrně často, já osobně jedu zítra již posedmé od konce května, kdy byly děčínské ferráty otevřeny. Někdy jezdíme pouze zkušenější, jindy bereme sebou úplné začátečníky, kterým potom s lezením pomáháme. Veškeré potřebné vybavení se dá pořídit v blízké půjčovně za pouhých 120 Kč. Pokud by se chtěl někdo někdy přidat, pište do Zpráv buď tady anebo na Facebooku.

12.04.2016 00:55| Liskamm

Vše už je samozřejmně jinak:-)

na Pastýřské stěně je již 14 cest a jedna hezčí než druhá.:-) před pár dny jsem některé z nich lezl.

Hledat

Kdo je na Outfanatic.com (3 921 lidí)


Banner