REGISTROVAT

Outfanatic.com

Outfanatic tě propojí s dobrými lidmi
a zážitky tě dostanou častěji do přírody.

Outfanatic.com

Staňte se součástí komunity nadšenců
do sportu v přírodě, najděte si parťáky
a užijte si sportování naplno.Zážitky

Detail zážitku

Eskymování na sucho aneb kayak rope gymnastics

60 %

1 hodnocení

Autor: Peggy|4 vložených zážitků
Hodnocení autora:
Zaměření: Eskymování, Fitness, Freestyle kajak, Kalistenika, Venkovní fitness, Voda a lodě
Datum vložení: 03.10.2014
Absolvovalo: 1 lidí
Náročnost: Vysoká

Popis

Lanová gymnastika (kayak rope gymnastics) je forma celoročního tréninku na kajak. Podobně jako slackline podporuje posílení svalů celého těla, zejména ruce. Protože jde o sport provozovaný venku, zamiluje si ho každý, kdo nerad chodí do posilovny.

Lano vážeme okolo dvou metrů do země

Lano vážeme okolo dvou metrů do země

K tomu, abyste mohli spokojeně cvičit rope gymnastics, stačí jen dva stromy, jedno dlouhé hlavní lano a dvě krátká lana. Krátká lana slouží k upevnění dlouhého lana ke stromům.

Stromy by v ideálním případě neměly být od sebe dál než 5 metrů. Krátká lana vážeme ke stromům ve výšce dvou metrů. Upevněné dlouhé lano je pak prověšené tak, aby v nejnižším místě bylo okolo 120 cm nad zemí. Ideální dlouhé lano by nemělo být moc kluzké a tenké, aby se dobře drželo v rukách a netlačilo na těle. Jeho délka by měla mít něco okolo 15 m a tloušťka ideálně až 15 mm.Dneska lano, dřív špagát od harpuny


Tento pradávný sport je původem z Grónska. Vznikl díky potřebě Inuitů nevypadnout z kondice v zimě, když vody zamrznou. Inuité si mezi dva kůly natahovali lana z harpun a bavili se nejrůznějšími cviky. Trénovali tak různé způsoby eskymování, svalovou kondici a rovnováhu. Pravidelné  cvičení jim také pomáhalo udržet drsné dlaně, které jsou potřebné k tomu, aby se na nich při delším pádlování netvořily mozoly.

Svou funkčností sport ohromil mnoho nadšenců a začal se postupem času šířit mezi lidmi i v nepolárních oblastech.


V Grónsku se na lanech i závodí


Rope gymnastics je v Grónsku nedílnou součástí kajakových mistrovství. Soutěžící během 30 minut předvádějí co nejvíc ze 74 možných variant cviků, z nichž některé se odlišují jen různými úchopy rukou. Bodově porota hodnotí styl a počet vykonaných manévrů.

Text a foto: Peggy (na videu pod textem zkouší Peggy rope gymnastics podruhé v životě)
 


Přečtěte si také články o dalších zajímavých a netradičních kratochvílích nejen do parku:
Cviky na míči: dřina, sranda, adrenalin!
Kruhy: trénink sbalený na cesty
Lavička: lezecká hra do špatného počasí

Absolvovali

Diskuze (8)
Hodnocení a recenze (1)

Recenze

Peggy| 03.10.2014 |

Komentáře

03.10.2014 11:41| Kuba V.

Už jsem to viděl v nějakém videu, ale nevěděl jsem, že k tomu stačí jen obyčejné lano. Hned jak to půjde, tak to vyzkouším. Peggy děkuji ti za tip.

Re: Kuba V.

04.10.2014 13:33| Peggy

Taktéž děkuji za příjemnou reakci. To mě moc těší :)

03.10.2014 12:04| Pedro

Hele já to úplně z článku nepochopil. Co se na tom laně vlastně dělá za základní cviky? A je to skutečně podobný eskymování, tzn. dělá se "eskymák na sucho" hlavně pohybem kyčlí? Přijde mi totiž, že technika je tady úplně jiná.

Re: Pedro

04.10.2014 13:32| Peggy

Omlouvám se, možná to z textu není úplně patrné. Na tomto videu https://www.youtube.com/watch?v=1KqEw2CbnBg je trénink na eskymování lépe vidět.

Re: Peggy

06.10.2014 19:12| Pedr

Dík Peggy, na videu je to jasnější, ale ten pohyb mi vážně přijde, že má k modernímu eskymování daleko. Na druhou stranu eskymáci mají asi 10 různých variant jak se zvednout, takže to asi trénovali trochu jinak.

03.10.2014 15:54| Divnej Pavouk

a jaký typ lana se na tento sport používá?

Re: Divnej Pavouk

| Peggy

Ahoj, je dobré mít lano co nejtlustší (12- 15 mm tloušťka je ideál). Já kupovala obyčejné lano na metráž v Hornbachu. Jde o to, že tlustší lano méně řeže. Na trénink eskymáckého obratu je dobré si navíc na lano natáhnout potrubní izolaci - aby netlačily boky.

Re: Peggy

04.10.2014 13:26| Peggy

a samozřejmě lano statické :)

Hledat

Kdo je na Outfanatic.com (3 913 lidí)


Banner