REGISTROVAT

Souhlas s podmínkami. Registrovat firmu, akci...

Outfanatic.com

Outfanatic tě propojí s dobrými lidmi
a zážitky tě dostanou častěji do přírody.

Outfanatic.com

Staňte se součástí komunity nadšenců
do sportu v přírodě, najděte si parťáky
a užijte si sportování naplno.Zážitky

Detail zážitku

Fenomén paddleboarding očima kajakáře

60 %

1 hodnocení

Autor: Kuba Vondrášek|37 vložených zážitků
Hodnocení autora:
Zaměření: Divoká voda, Surfing, Voda a lodě
Datum vložení: 09.09.2014
Absolvovalo: 1 lidí
Náročnost: Vysoká

Popis

Mnozí to již znáte a ostatní jste to již určitě viděli, člověka jedoucího po vodě vestoje na jakémsi prkně. Jenže prkno nemá ani plachtu a nejbližší vlny na surfing jsou tisíc kilometrů daleko. Ten člověk většinou drží v ruce pádlo, od kterého dostal tento znovuzrozený sport svůj název, a totiž paddleboarding, někdy nazývaný též SUP (stand up paddling). Pokusím se vám teď popsat svůj pohled na SUP, při kterém jsem čerpal ze svých zkušeností jako extrémní kajakář a instruktor snowboardingu.


Křivé pádlo pro efektivní záběr


S paddleboardem jsem se poprvé setkal na Blanici. Měl jsem za sebou první závodní jízdu a přemýšlel jsem o nějaké zábavě na druhou, již nezávodní. Žluté prkno, které stálo u stánku s testovacími loděmi, mi hned padlo do oka a bylo jasno. Dostal jsem pár základních instrukcí a hurá na vodu.

Paddleboardové pádlo mě překvapilo ještě na břehu. Je totiž asymetrické, ale ne tvarem listu, jak by si mohl bystrý čtenář myslet. List je od osy žerdě mírně odkloněn dopředu. Údajně je to pro maximálně efektivní záběr, při kterém dosáhnete pro vodu dál a v okamžiku, kdy je pádlo u těla, list svírá s hladinou pravý úhel. Toto řešení je určitě velice výhodné na klidné vodě. Na divočejší vodě se však s takto zahnutým pádlem opravdu těžko vylehává a značně to tak zhoršuje stabilitu. Při sjíždění pěřejek a jezů jsem tedy uchopil pádlo opačně. List tedy byl naklopený dozadu a vylehávat šlo dobře. Možná i líp než s rovným pádlem.

Dobrý rozhled


Jak vyzrát na jezy


Stabilita je na prkně překvapivě dobrá, zvláště u širších prken. Pokud se toho tedy nebojíte, můžete na prkno z břehu přímo naskočit. Ušetříte si tak odstrkávání a uděláte dojem na slečny polehávající kolem (paddleboardistky samozřejmě na mládence). Nohy na prkno položte široko od sebe pro boční stabilitu a jednou nohou mírně předkročte pro předozadní stabilitu.

Já jsem pro jízdu zvolil přední levou nohu a to z toho důvodu, že pádluji na pravé straně a tímto postojem jsem předával prknu maximum energie z pádlování. Zde jsem narazil na další úskalí. Na snowboardu jezdím postojem goofy, tj. pravou nohou dopředu. Před obtížnými jezy jsem tedy musel postoj změnit pro lepší pocit i stabilitu.

Důležité je také být mírně pokrčený v kolenou. Snížíte tak těžiště. Kolena musí být také uvolněná, aby mohla reagovat na pohyb prkna po vlnách. V tomto postoji už jsem byl schopný zdolat i obtížné jezy, o kterých jsem si nemyslel, že na SUPu půjdou sjet. Na jezu si však dávejte pozor. I malý váleček prkno snadno zastaví a vás setrvačností katapultuje do vody nebo v lepším případě pouze na kolena. Proto je dobré být při sjíždění jezu zpevněný a chrániče na kolena také přijdou vhod. Přeci jen padáte z výšky.

I malý váleček prkno zpomalí


Stále mokří, omlácení, ale namakaní!


Při najíždění do vracáků využijete klasické záběry jako je ulomení a zavěšení. Ani zavěšení přes ruku není na paddleboardu velký problém. Výhodou je i to, že prkno můžete natáčet i rotací nohou, což zastavení ve vracáku urychlí. Náklonům se však nevyhnete, ale vystačíte si jen s malými, prkno si s tím již poradí a vyvarujete se přepadnutí za náklonem. To se stane velmi snadno.

A jaké má paddleboarding výhody? Vždy je jen kombinací špatných vlastností surfu (jste furt mokří) a kajaku (mlátíte se o kameny). I výhody paddleboarding má a je díky nim tak oblíbený. Pojďme tedy na ně. Všimli jste si, jak si zkušení vodáci před jezem v kánoi stoupnou, aby lépe viděli? Na SUPu už přeci dávno stojíte. Další výhodou je posílení celého těla. Na paddleboardu musíte pádlovat zpevnění, abyste předali prknu maximum energie ze záběru, jinak nikam nedojedete. A představte si kolik při tom spálíte kalorií a jaký budete mít pěkný pekáč buchet.

Oslava pod prvním jezem


Největší výhodu jsem si nechal nakonec. Paddleboardy mají v Čechách velký úspěch, ale ještě jich nejezdí tolik, proto zaujmete všechny roštěnky a frajery na břehu a když zdoláte jez, možná uslyšíte i potlesk.

Takto tedy vidím paddleboarding. Je opravdu super, takže až se zase půjdete se svojí drahou polovičkou projet po Smetanově Nábřeží, vyměňte šlapadlo za paddleboard. Určitě vám to udělá radost oběma.

Autor fotek: Jana Šimonová

Absolvovali

Související zážitky

Rafting v Česku na Jizeře v Jablonci n/J

Rafting v Česku na Jizeře v Jablonci n/J

Krkonoše, Jizerské hory, Jablonec nad Ji

80

%

80

%

Diskuze (3)
Hodnocení a recenze (1)

Recenze

Kuba Vondrášek| 09.09.2014 |

Komentáře

09.09.2014 10:40| Sharky

Nikdo nechápe, co je na paddleboardu taková zábava a že to nikoho nenapadlo dřív. Ale tak to prostě je :-) Mimochodem na paddleboardu se dá taky parádně surfovat. Vlastně je mnohem lehčí začít surfovat na paddleboardu než na normálním prkně a člověk si užije spoustu zábavy i na malých vlnách.

10.09.2014 10:02| Rottak

Ahoj, jsem rád, že tě paddleboard potěšil. S pádlem je to složité, ale to odklonění mi po několika sezonách přijde jakože opodstatněná věc i na divočejších vodách. Vidím, že jsi používal model od TNP, který má až extrémně odkloněný list a nevím velikost listu, já vylehávám na pádlo jak se tam zrovna nachomýtne a je to OK. Kdybys měl někdy chuť se s námi svézt (půjčit vybavení není problém) tak se ozvi. Poměrně často jezdíme na kanál do Brandýsa, který je tak akorát. Lehký, ale pro board dostatečná zábava. Doufám, že mne admin nesmaže pokud sem dám odkaz na stránku, kde výlet do Brandýsa i jinam řádně annoncujeme: https://www.facebook.com/paddleboardingCZ jako protislužbu zde sdílím i tento článek.

Re: Rottak

10.09.2014 13:09| Kuba V.

Ahoj,
odkloněné pádlo uplně nezavrhuju. Věřím, že to výrobci dostatečně testovali, aby pádla byla co nejlepší, ale jak říkáš TNP je odkloněné až dos a bál jsem se zařezávání. Nicméně když jde o "život" tak člověk dokáže zázraky i s klackem. Díky za pozvání do Brandýsa, když budu mít čas rád se zastavím. Za sdílení článku taky velký dík.

Hledat

Kdo je na Outfanatic.com (3 902 lidí)


Banner