REGISTROVAT

Souhlas s podmínkami. Registrovat firmu, akci...

Outfanatic.com

Outfanatic tě propojí s dobrými lidmi
a zážitky tě dostanou častěji do přírody.

Outfanatic.com

Staňte se součástí komunity nadšenců
do sportu v přírodě, najděte si parťáky
a užijte si sportování naplno.Zážitky

Detail zážitku

Na kole ke hvězdám do Ondřejova

60 %

1 hodnocení

Autor: ilias|8 vložených zážitků
Hodnocení autora:
Zaměření: Cyklistika
Datum vložení: 16.08.2014
Absolvovalo: 1 lidí
Lokalita: Ondřejov
GPS: 49.9092, 14.7813
Náročnost: Nižší

Popis

V srpnové záplavě Perseidů může i pražský člověk zatoužit po klidné noci pod hvězdami. Dají se v Praze pozorovat, nebo je světelné znečištění noční oblohy tak velké, že není šance?

„Praha je na tom, jak se dá předpokládat, se světelným znečištěním dost špatně,“ říká hobby astronom a náš kamarád Jirka Struk. Úplně marné to ale s pozorováním oblohy není. Pořád ještě můžeme pozorovat Slunce, Měsíc, planety a některé jasné dvojhvězdy.

Za Prahu na kole


Za temnější oblohou a větším množstvím hvězd stačí z Prahy odjet pár kilometrů – nejlépe jižním nebo jihozápadním směrem. Svůj výlet z města za hvězdami můžete plánovat s pomocí webu astronomického fóra, kde najdete konkrétní tipy na vhodná pozorovací místa. Dostatek jich bude i ve vzdálenosti zdolatelné na kole. Takže stačí přibalit spacák a vyrazit na cyklojízdu s přespáním pod hvězdami.

Kam konkrétně? Třeba k hvězdárně v Ondřejově. Poblíž najdete louku orientovanou tak, že budete mít Prahu za zády. Světelné znečištění je tam podle ohlasů na astronomickém fóru přijatelné. Stačí vydat se z Prahy na jihovýchod, projet Průhonicemi a pokračovat po cyklostezkách. Po zhruba čtyřiceti kilometrech cyklistiky (případně po dvaceti, když se vlakem přiblížíte do Říčan) můžete spočinout pod hvězdami.

V outdoormapě se zapnutou vrstvou s cyklotrasami najdete Ondřejov tady. V cyklistickém dosahu odtud je například také 30km MTB trasa Voděradské bučiny, o které jsme psali tady.

Voděradské Bučiny, foto: OVP


Co jsou Perseidy


V srpnu se v souvislosti s pozorováním hvězd mluví hlavně o Perseidech. Co jsou vlastně zač a kde přišly ke svému jménu? „Představte si, že Země na své pouti kolem Slunce v jednu chvíli prolétá oblastí, kterou kdysi dávno prolétla kometa Swift-Tuttle. Kometa za sebou zanechala množství nepořádku a kamení a Země tímto místem přesně jednou za rok prolétne. Nepořádek po kometě vstoupí do atmosféry a stanou se z něj meteory a meteority. Perseidy se jmenují, protože jejich radiant – místo odkud všechny vizuálně vylétají – se nachází v souhvězdí Persea,“ vysvětlil elegantně Jirka. Nejvíc jich bylo k vidění v noci z 12. na 13. srpna, pořád ale můžeme pozorovat dozvuky roje.


Astronomie v Praze


Pokud se vám nechce za Prahu a stejně stojíte o zážitek z pozorování nebe, doporučuje Jirka vyrazit na hvězdárnu. A to klidně i ve dne: „Pozorování Slunce ve spektrální čáře vodíku (H-alfa) nadchne v případě zvýšené aktivity naší hvězdy každého. Stačí zajít třeba na Štefánikovu hvězdárnu.“

Pražská pozorovací alternativa: východ Slunce a smogový efekt (foto: Wikipedie)

Mapa

Absolvovali

Související zážitky

Bike v Českém ráji

Bike v Českém ráji

Český ráj, Branžež a okolí

80

%

80

%

Diskuze (0)
Hodnocení a recenze (1)

Recenze

ilias| 16.08.2014 |

Komentáře

Zatím tu není žádný komentář.
Hledat

Kdo je na Outfanatic.com (3 730 lidí)


Banner