REGISTROVAT

Souhlas s podmínkami. Registrovat firmu, akci...

Outfanatic.com

Outfanatic tě propojí s dobrými lidmi
a zážitky tě dostanou častěji do přírody.

Outfanatic.com

Staňte se součástí komunity nadšenců
do sportu v přírodě, najděte si parťáky
a užijte si sportování naplno.Zážitky

Detail zážitku

Lezecký Ostrov na konci Čech

60 %

1 hodnocení

Autor: Lu |12 vložených zážitků
Hodnocení autora:
Zaměření: Bouldering, Lezení
Datum vložení: 19.07.2014
Absolvovalo: 1 lidí
Lokalita: Ostrov u Tisé
GPS: 50.8044, 14.0474
Náročnost: Vyšší

Popis

Pokud se vydáte z Prahy směrem Ústí nad Labem a ujedete něco málo přes 100 km, tak se dostanete do chráněné krajinné oblasti Labské pískovce, která je pískovcovému lezení zaslíbena. Kromě asi nejznámější lezecké oblasti kolem Labe, tedy „Labáku“, zde najdete i boulderový ráj na kopci Sněžník a malebné Tiské stěny včetně nedalekého Ostrova na samotné hranici s Německem. Malá osada Ostrov leží v nejvyšší části údolí potoka Bílá, který pokračuje přes hranice a dále protéká německou lezeckou oblastí Bilathal.


Pískovcové lezení


Věž Císař s německým kolegou

Věž Císař s německým kolegou

Lezení na „písku“ má svoje specifika, o kterých již byla popsána spousta stran, a nad otázkou bezpečnosti jištění a možnosti použití magnézia (pro lepší tření rukou) se vedou nekonečné diskuze pod články na lezeckých stránkách (ať už je původní článek o čemkoliv). Lezecká oblast Ostrova je v mnohých ohledech mezi „písky“ specifická. Skála je poměrně tvrdá a na pohled se jeví tmavě až černě. Také jištění je na pískovcovou oblast vcelku vstřícné, a tak i méně moráloví a více sportovní lezci se nemusejí bát, že by nenašli na dalších dvaceti metrech jistící bod. Stále jde však o pískovcové lezení, takže si nevystačíte s expreskami a budete potřebovat i smyce na provazování hodin, zakládání jistících uzlů a sem tam použijete i nějaký ten „bambulák/kinderkopf“ (lano úhledně smotané do klubíčka o velikosti dětské hlavičky). A že se nedoporučuje používat magnézium, už asi beztak tušíte.


Restaurace a kemp Pod Císařem

Restaurace a kemp Pod Císařem

Co v okolí?


Ostrov na vás dýchne zvláštní atmosférou, která se jen těžko popisuje. Jde o zapomenutý kout Čech, kam se ani mobilní operátoři se svým signálem dosud nedostali.  V centru Ostrova leží hned několik menších vodních ploch a legendární roubená hospoda s kempem Pod Císařem. Okolí vybízí k procházkám ať už směrem k Tisé nebo na německou stranu, kde můžete navštívit několik sympatických rozhleden. A že vztahy mezi Čechy a Němci jsou tu opravdu dobré, dokazuje každoroční česko-německý rockový festival Rock on the Rocks na začátku srpna. 

Ostrov v mapě najdete zde, boulderový ráj na Sněžníku tady.

Fotografie: Lu

Mapa

Absolvovali

Související zážitky

Diskuze (3)
Hodnocení a recenze (1)

Recenze

Lu | 19.07.2014 |

Komentáře

19.07.2014 13:15| Sharky

Ještě stojí za to doplnit high-line festival, který se v Ostrově pravidelně koná, a samozřejmě koupání v policejním rybníce, to je po dni hoblování dlaní pořádná odměna.

Re: Sharky

20.07.2014 23:47| Sára

A taky survivalové závody Císař Challenge!

Re: Sharky

21.07.2014 10:58| Lu

Ano. Děkuji. Konají se tam i jiné výborné akce, ale o tom ten článek být apriori neměl. Nicméně děkujeme za tipy!

Hledat

Kdo je na Outfanatic.com (3 692 lidí)


Banner