REGISTROVAT

Outfanatic.com

Outfanatic tě propojí s dobrými lidmi
a zážitky tě dostanou častěji do přírody.

Outfanatic.com

Staňte se součástí komunity nadšenců
do sportu v přírodě, najděte si parťáky
a užijte si sportování naplno.



Zážitky

Detail zážitku

Lezení na Islandu

60 %

1 hodnocení


Warning: Illegal string offset 'name' in /data/www/outfanatic.com/www.outfanatic.com/content/zazitky-detail.php on line 503
Autor: ilias|8 vložených zážitků
Hodnocení autora:
Zaměření: Bouldering, Lezení
Datum vložení: 30.05.2014
Absolvovalo: 1 lidí
Lokalita: Hnappavellir
Náročnost: Střední

Popis

Egill a Fjóla jsou erasmáci z Islandu. V Praze strávili celý rok. Chodili trénovat do BB a do Big Wallu, vyrazili boulderovat na Petráč, lézt do Jury i hledat poetiku pískovcového lezení do Tisé. Jak se jim tady líbilo a jak moc jsou lezení a trénink na Islandu jiné?

Mimochodem, Egill v BB dokáže onsightovat červené (= nejtěžší) bouldery a na Islandu patří do skupiny mladých a nadějných lezců. Trénuje rád a často. O možnostech lezení a tréninku u nás a na Islandu jsem s ním dala řeč po tom, co na Rovišti vylezl Lídu (9-).

Začněme tréninkem. Je v Praze dostupnější než v Reykjavíku?

Tady je rozhodně dostupnější, máte tu hromadu stěn a boulderovek. V Reykjavíku je jedna boulderovka, na kterou chodím. Stavím tam cesty, takže mám vstup volný a můžu tam zajít i pětkrát týdně. Tady chodím tak třikrát čtyřikrát.

Boulder na Islandu. Vzadu vícedélka, kterou udělal Fjólin otec.

Boulder na Islandu. Vzadu vícedélka, kterou udělal Fjólin otec.

Změnil Erasmus nějak strukturu tvého tréninku?

Mám dojem, že tady trénuju trochu víc, protože tu znám míň lidí. Strávím míň času povídáním a víc lezu. Ale lidi jsem samozřejmě poznal i tady. Vysledoval jsem, kdy do BB chodí silní lezci a byť je to později, než chodívám já, občas na ně schválně počkám.

Trénuješ někdy i s lanem?

Spíš výjimečně a jenom pro zábavu. Většinou trénuju na boulderovce.

A co skály – kde všude jsi během Erasmu byl?

Na Petráči a líbilo se mi tam. Než jsme jeli, ptal jsem se v BB, jestli u vás existuje něco jako půjčovna bouldermatek. Kluk, se kterým jsem mluvil a nikdy předtím ho neviděl, se na mě podíval a řekl, že ne, ale půjčit že si ji můžu od něj. Jen tak.

Gálgaklettur

Gálgaklettur

Líbilo se mi i v Tisé, je to úplně odlišný styl lezení, jiný než všechno ostatní, co jsem do té doby zkusil. A teď na Rovišti, tady se mi líbí hodně. Dá se tu najít dost cest s dlouhými kroky, je třeba se natahovat. Doma v Hnappavelliru je většina cest plná malých lišt, které vyžadují jemnou techniku a přesné pohyby. Tady je vidět chyt metr daleko a je jasné, co je třeba udělat. Zbývá dokázat to.

Můžeš říct víc o Hnappavelliru, který jsi zmínil?

Je to jedna z největších skalních oblastí pro sportovní lezce na Islandu. Má kolem sto padesáti cest. Pokud chceš někam vyrazit na víkend nebo víc dní, je to asi jasná volba. Máme ještě pár menších oblastí, ale ty se hodí tak na jednodenní výjezd. Vy tady máte oproti nám hodně z čeho vybírat a nic není přehnaně daleko.

Hnappavellir

Takže se asi chystáš naplánovat si časem další výlet do kontinentální Evropy. Kde jsi už byl?

Rozhodně. Lezl jsem ve Francii, Španělsku, Švédsku, Itálii, Turecku… Líbilo se mi v Céüse, i když cesty tam jsou dost dlouhé a těžké od začátku do konce. Docela mě to naučilo. Mému stylu typově odpovídají spíš kratší převislé cesty s pár klíčovými místy. Dost se mi zamlouvalo i Rodellar ve Španělsku.

Na Islandu je těžké najít si výzvu a vracet se k ní. Opakovaně, dokud nepovolí. Máme tam jedno 8b a čtyři 8a+, z nichž dvě jsou 7c se zakázanými chyty. Celkově není tolik z čeho vybírat a zima navíc znamená omezené množství světla, takže se ti obvykle nechce jet několik hodin do skal, když ani nevíš, jestli bude počasí za něco stát.

Materiál je na Islandu asi dost odlišný.

S Islanďany v Tisé

S Islanďany v Tisé

Není moc kompaktní, 95 % islandských skal je k lezení nepoužitelných.

A poslední obecná otázka. Jak hodnotíš možnosti sportovního vyžití v Praze vůbec?

Dobré, zdá se mi, že je tu hodně věcí dostupnějších. Třeba ve škole, kam chodím, nabízejí spoustu aktivit. Asi jenom plaveckých bazénů má Island na obyvatele rozhodně víc.
***
 
A ještě jedna kulturní odlišnost mě pobavila. Nebyl to první cizinec, který se pozastavoval nad tím, že je u nás každá lezecká stěna spojená s hospodou. U nich to tak prý nemají. Vážně se mě taky ptal, jak velký je podle mě společenský tlak na to, aby všichni pili pivo. Jemu prostě nechutná…

Foto: archiv Egilla

Absolvovali

Související zážitky

Horolezecký festival Český ráj 2017

Horolezecký festival Český ráj 2017

Zámek Hrubá skála a Lázně Sedmihorky

100

%

100

%

Pražský parkový survival v Brdech

Pražský parkový survival v Brdech

Mníšek pod Brdy, Brdy, Dobříš

90

%

90

%

Diskuze (3)
Hodnocení a recenze (1)

Recenze

ilias| 30.05.2014 |

Komentáře

03.06.2014 09:00| Mary

Koukněte taky na video z lezení na Islandu: http://vimeo.com/49716048

04.06.2014 17:21| Mára

To je zajímavé, že tak skalnatá země jako Island a nic moc lezení. Když jsem tam byl, tak jsem litoval, že nemám lezky, protože bouldrovat se docela dalo... nebo alespoň oblézat nějaké šutry...

04.06.2014 17:50| Lucie

Z rozhovoru vyplynulo i to, že je lezení na Islandu docela menšinovej sport. Egill to vykresloval klasickou reakcí na sdělení, že leze - většina nezasvěcených Islanďanů prý řekne: "Tak to je tvůj životní sen vylézt na Everest, co?" :-)
Na Islandu žije celkově málo lidí a ještě míň jich leze - hledání skrytého potenciálu tak asi neběží na sto procent. Ale stejně - lávovej původ kamene není nejsolidnější a většina hor nemá klasický vrcholy a pevný stěny, ale končí plochou a sestává ze suťových polí.

Banner