REGISTROVAT

Outfanatic.com

Outfanatic tě propojí s dobrými lidmi
a zážitky tě dostanou častěji do přírody.

Outfanatic.com

Staňte se součástí komunity nadšenců
do sportu v přírodě, najděte si parťáky
a užijte si sportování naplno.Zážitky

Detail zážitku

Pražské Yosemity (2. část): Levá hlubočepská plotna

60 %

1 hodnocení

Autor: MáraS|32 vložených zážitků
Hodnocení autora:
Zaměření: Lezení, Skály
Datum vložení: 19.05.2014
Absolvovalo: 1 lidí
Lokalita: Prokopské údolí
GPS: 50.043, 14.392
Náročnost: Vyšší

Popis

Hlubočepské plotny, to je lezení nedaleko centra Prahy, uprostřed krásné přírody Prokopského údolí. Vápencový skalní monument nabízí plotnové lezení všech obtížností. V předchozím článku Hubočepské plotny jsme vám představili lezení v pravé plotně, nyní se vydáme poznat plotnu levou.

Levá plotna

Levá plotna

Nové cesty po sanaci

 
Plotnu lze rozdělit na 4 části: Úplně vlevo se nacházejí nové cesty v kolmé stěně po pěkných chytech. Například bouldrovitý „Dědula Gibbon“ za 8 a krásně vyrovnaná cesta „Evička bez trička“ za 7. Cesty končí na polici se slaňákem.

Střední částí podél výrazných skalních desek vedla legendární cesta od Míli Pletánka „Psi štěkají, karavana jde dál“. Dříve po skobách za 5+, dnes po sanaci skal za 9. Ohromné skalní bloky, které tvořily přes 30 m dlouhého sokolíka, byly při sanaci strženy. Původní cesta z důvodu nestabilní skály nebyla dnes už lezitelná.

„Nirvána“ foto: Terka Boleslavská

„Nirvána“ foto: Terka Boleslavská

Byl tu i Adam Ondra


Ve střední hladké plotně vede několik cest mezi 9. a 10. stupněm. Nejtěžší cesta je za 10/10+. Jednu cestu zde přelezl i Adam Ondra a nese jméno 11, aktuálně však jen za 10. Jak se leze na tomto zrcadle, kde větší chyty mají 2 mm, zůstane asi běžným smrtelníkům záhadou.

Pravá část levé plotny má dvě patra. Spodnímu se říká Malá plotna. Skála je zde velmi lezená a oklouzaná. Lano se dá hodit z police shora a jistit TR. Cesty jsou spíše lehčí, tréninkového charakteru v obtížnostech 4–8- UIAA.

Krásné vytrvalostní lezení po minichytech nabízí vrchní část plotny. „Nirvána“ za 7+ nebo „Koncert“ za 8+ jsou skvosty Hlubočep. Cesty se jistí od řetězů z police, na kterou lze jednoduše dojít z boku.


„Evička bez trička“ foto: Kuba Zamečník

„Evička bez trička“ foto: Kuba Zamečník

Dobrý trénink do hor


Zajímavá cesta horského charakteru a nepřehlédnutelně vpravo ubíhající linie je „Balanc“ za 5-. Ve stále se drolícím terénu a nestabilní skále překvapí různorodost jištění. Lezec potká vyrezlou skobu čnící z hlíny, kroužek velikosti toho od klíčů, tkaničku od bot visící ze špinavé spárky a další prostředky jištění, které se doporučuje pro morál cvaknout a lézt dál. Nicméně je to nejlehčí cesta vrchní plotny a z jejího vrcholu je krásný výhled do údolí.

Pro Pražáky jsou Hlubočepy skvělá oblast nejen na jedno odpoledne. Výzev si zde najde každý velkou spoustu a trénovat se dá chodit i po práci. Průvodce, informace o spojení a další popis – Hlubočepské plotny. Další zajímavé pražské lezecké oblasti hledejte v sekci Kde sportovat. Pokud vám chybí spolulezec, zkuste ho najít přes Hledám parťáka.

Mapa

Absolvovali

Související zážitky

Barrandovský červ

Barrandovský červ

u Barrandovského mostu, Praha 4

100

%

100

%

Diskuze (4)
Hodnocení a recenze (1)

Recenze

MáraS| 19.05.2014 |

Komentáře

19.05.2014 08:47| karel

Dá se dojít bezpečně bez rizika pádu na tu polici, kde se dává top rope?

Re: karel

19.05.2014 13:28| Petr S.

Já mám pocit, že dojít tam moc nejde, ale jde tam celkem snadno vylézt po té nejlehčí cestě.

Re: karel

19.05.2014 15:59| Mára S

Dojít tam jde zleva po polici... pokud by ses bál trochu vzdušnější poličky, lze to i odjistit, ale rozhodně se tam běžně chodí v botách choďákovým terénem...

22.05.2014 12:17| Lukýnos

Pak nemají být ty cesty olezené, když se tam chodí rybařit :-(

Banner