REGISTROVAT

Outfanatic.com

Outfanatic tě propojí s dobrými lidmi
a zážitky tě dostanou častěji do přírody.

Outfanatic.com

Staňte se součástí komunity nadšenců
do sportu v přírodě, najděte si parťáky
a užijte si sportování naplno.Zážitky

Detail zážitku

Eskymácká procházka po pamětihodnostech Prahy

70 %

2 hodnocení

Autor: Outfanatic.com|158 vložených zážitků
Hodnocení autora:
Zaměření: Seakajaky, Voda a lodě
Datum vložení: 27.01.2012
V oblíbených: 1 lidí
Absolvovalo: 1 lidí
Lokalita: centrum Prahy
GPS: 50.0863, 14.4121
Délka trasy: 27 km
Náročnost: Střední

Popis

Prahou se šíří fáma, že v neděli 15. 1. 2012 byli v centru Prahy na Vltavě spatřeni eskymáci z dalekého Grónska. Chtěli bychom uvést věci na pravou míru, protože se nejednalo o eskymáky, ale původem o jičíňáky testující eskymácké kajaky od Skeleton Kayaks.
Zima si tento rok dosti zahrává a teploty nad 10°C během prvního lednového měsíce nás inspirovaly vyměnit běžky za adekvátní nářadí na vodu. Rozhodli jsme se vyrazit na skeletových kajacích po Vltavě a pokochat se pamětihodnostmi matičky Prahy. 
 
Konečně na vodě

Konečně na vodě

Nadšení z tohoto báječného nápadu postupně ochladalo společně se snižujícími se teplotami. Na den D hlásili až 5 pod nulou a tak jsme zůstali nakonec jen dva – já nadšenec do stavění skeletových kajaků přezdívaný Eskymo Pít a jičínský univerzální super sportovec Jarda Tišer. Ten si před pár lety střihl recesistickou cestu na mořském kajaku z Jičína do Hamburku a chtěl si ochutnat jízdu ve skeletovém kajaku. 
 
Vyrazili jsme v 11h pod Barrandovským mostem a libovali si, že nám počasí přeje. Teplota vzduchu 0°C a zpod mraků probleskující slunce dodávalo na optimizmu. Cíl cesty byl kam dojedem, tam dojedem. Měli jsme totiž pozemní doprovod, kterého si zahrál Lubik Jenček a ten nás s navigací v autě vyzvedne dle potřeby.
Jarda se rychle seznámil s lodí a mizí v dáli. Stihnu pár fotek a mažu za ním. Po pár set metrech zjišťujeme, že jsme to s tím oblečením trochu přehnali.  Šprajda i vesta příjemně hřejou a tak zastavujeme a shazujeme vrchní vrstvu. Z neoprénu máme jen rukavice, ale i ty za chvilku sundáváme.
 
Pod Palackého mostem

Pod Palackého mostem

Prahou projíždíme na kajaku poprvé a je to paráda. Centrum Prahy mám spojený s davy lidí a mizerným parkováním. Na kajaku je to ale jiná liga. Všude dostatek prostoru, žádný strkanice a navíc nejkrásnější pohledy na známé architektonické skvosty a památky. 
U Jiráskova mostu míříme do plavební komory. Dozvídáme se, že musíme 20 minut čekat a tak bereme kajaky do teplých a těch cca 150m přeneseme. „Tak tohle je paráda“, slyším od Jardy, jak si pochvaluje nízkou váhu skeletového kajaku. Jeho plasťák váží totiž skoro tolik, co oba skeletové kajaky dohromady.
Zvony odbíjí poledne a vítají nás u Karlova mostu. Nikam nespěcháme a jako správní turisti zíráme kolem a blejskáme foťákem. Mostů je v Praze opravdu hodně a teprve z vody si je člověk může pořádně prohlédnout a obdivovat.
 
Po odlehčení

Po odlehčení

V Tróji u slalomového kanálu dáváme malou svačinku a napadá mě nahlásit Lubikovi naši polohu. Po pátém přeházení všech věcí v kajaku zjišťuju, že se vloudila chybička a nemám mobil. No nevadí, nezbývá nic než jet dál, snad nás Lubik najde a zachrání. Pod slalomákem si vychutnáme parádní peřejky s metrovýma vlnama. Beru to prostředkem, abych se pěkně pohoupal. Voda konečně trochu teče a tak jsme ve chvilce v Šáreckém údolí. Pamětihodnosti vyměnila zajímavá skaliska a kolonie kormoránů. Pořád je na co koukat. 
Kocháme se, pádlujeme, ale začíná přituhovat a slunce mžourá kousek nad obzorem. Je čas se vylodit. V Husinci – Řeži vyndáváme lodě z vody a míříme k místní hospůdce. Protože nemám v hlavě telefonní číslo Lubika, tak to ženu přes ženu a konečně dávám zprávu pozemní posádce o naší poloze. Po půl hodince a jedný plzíňce jsme vysvobozeni a razíme domů.
 
 
Jarda Tišer

Jarda Tišer

V autě hodnotíme dnešní výlet a shodujeme se na tom, že to byl super den. Sice jsme za cca 4 hodinky urazili jen 27km, ale cílem nebylo honit kilometry, ale pokochat se zimní Prahou. A to se beze zbytku podařilo. 
Jarda si ještě trochu postěžuje, že náš kajak není o moc rychlejší než jeho plastový seakajak od Prijonu, ale každopádně pochvaluje jeho ultralehkou váhu. Spokojenost s kajakem potvrzuje i jeho zájem postavit si pod naším dohledem expediční kajak, se kterým by odpádloval z Atén na řecký ostrov Kalimnos, který je těsně u Turecka. Štreka skoro 600km a nejdelší úsek 40km na volným moři je velkou výzvou, která mě neskutečně láká. Začínáme tedy společně plánovat expedici Kalimnos na léto 2012 a určitě dáme vědět, jak se nám jelo.
 
Pro pobavení: Aby toho poztrácení nebylo za den málo, tak ty neoprénový rukavice, který jsem měl cca 10min. za celou cestu zapomínám v hospůdce u fotbalového hřiště v Husinci-Řeži. Aspoň mám důvod se vrátit a vzít si to zpátky ještě jednou proti proudu :o).
 
Autor: Petr Kužel, SkeletonKayaks, www.skeletonkayaks.cz

Mapa

Absolvovali

Mají v oblíbených

Související zážitky

Diskuze (0)
Hodnocení a recenze (2)

Recenze

Outfanatic.com| 27.01.2012 |

Zuzana R.| 28.10.2015 |

V centru Prahy je unikátní pádlování i na světové poměry, škoda že některé úseky jsou kvůli lodní dopravě jen pro zkušené.

Komentáře

Zatím tu není žádný komentář.
Banner