REGISTROVAT

Outfanatic.com

Outfanatic tě propojí s dobrými lidmi
a zážitky tě dostanou častěji do přírody.

Outfanatic.com

Staňte se součástí komunity nadšenců
do sportu v přírodě, najděte si parťáky
a užijte si sportování naplno.

Začněte den s Outfanatic.com
Zpět

Outdoor vybavení - vyrob si sám

09.07.2015 |Kuba Vondrášek | Lezení, Voda a lodě, Cyklistika, Turistika a treking, Přežití v divočině, Další sporty

V dobách, kdy jste za džíny nechali v Tuzexu celou výplatu a ti co měli kontakty, sehnali dokonce i walkmana, byla domácí výroba různých vychytávek pro sport samozřejmostí. Každá mamka uměla synkovi spíchnout bermudy přesně na míru. Ale dnes, když jsme zahrnuti milionem výrobků z Číny, už holky neumějí skoro navlíknout jehlu na nit a na školách se místo dílen učí informatika.
 

Stan z Tyveku, vyrobil a vyfotil: Vojta Malý


Někteří byli ve výrobě tak šikovní, že začali dělat vybavení i pro kamarády. Později i pro kamarády kamarádů a po revoluci už měli tolik zkušeností, že založili vlastní firmu. Napadá mě hned několik příkladů, ale raději je nebudu jmenovat, aby se na mě nezlobili ti, na které bych zapomněl.

 


Je pravda, že dnes už asi nikdo nemá čas drát po večerech peří, aby měl teplý spacák na zimní vandr. Ale je to škoda, protože k věci, co si člověk vyrobí sám, má mnohem lepší vztah než k věci koupené. Mnohdy je dokonce doma vyrobené vybavení kvalitnější. Péřový spacák po taťkovi se u nás stále používá.

Historické kousky jen jako dekorace

 
Nic se ale nesmí přehánět. Šít si dnes doma sedák nebo třeba plovací vestu je opravdu bláznovství. Za ušetřené peníze byste totiž mohli zaplatit cenu nejvyšší. Historické kousky tedy radši nechte viset na zdi jako dekoraci a do terénu je netahejte. Možná si říkáte, že by to snad nikoho nenapadlo, ale opak je bohužel pravdou. Hodně často potkávám lidi, co jezdí na vodu ve staré polystyrénové vestě, a to nemyslím na Vltavě z Vyšáku.

Starou polystyrenku pověste na zeď


Teď zas trochu optimisticky. Lidi už naštěstí přestalo bavit kupovat nekvalitní výrobky a za pořádný materiál si rádi připlatí. Dokonce i domácí výroba se vrátila do módy. Pod anglickou zkratkou DIY (do it yourself) tak na internetu naleznete spoustu tipů jak si něco vyrobit sám. Nejenom, že tím ušetříte peníze, ale především budete mít radost z odvedené práce.


PŘEČTĚTE SI: Outdoorová móda ve městě vs. podpatky v horách


Outfanatic drží krok s dobou, a tak i u nás najdete nějaké ty DIY návody. Nedávno se v našem fóru rozjela diskuse právě na toto téma. Sám si rád vyrobím nějaký ten kousek doma, a když je potřeba trochu jemné zručnosti, poprosím zástupkyně něžného pohlaví. Začal jsem se i porozhlížet po okolí, abych okouknul, co si doma vyrábějí kamarádi, a to se budete divit, co šikovnej Čecháček nevymyslí. Pojďme se na to tedy podívat.

 

Originální termoobal na Nalgenu


Vyrob si termoobal, blatníček nebo stan


Rád si dělám do svojí nalgeny čaj a při zimních výpravách jsem ho vždy dával do ponožky, aby mi vydržel co nejdéle teplý. Tato kombinace mě ještě nikdy nezklamala.  Oproti termosce má navíc nalgena poloviční váhu. Jednou mě napadlo doplnit ponožku termofolií. Protože jsem chtěl dělat parádu, poprosil jsem svoji šikovnou sestřičku, aby mi tu ponožku uháčkovala. Když jsem výsledek viděl poprvé, byl jsem opravdu ohromen. Háčkovaný obal je podšitý látkou a termofolií. Navíc je to super pro gramaře. Nalgena i s obalem váží pouze 120 gramů. Litrová termoska váží cca 350 gramů.


ČLÁNEK: Jak holky čůrají na seakajaku?
 
Další výrobek jsem okoukal u kamaráda bajkera. Speciální miniblatníček, který chrání vaši vidlici a obličej před létajícím bahnem. Tenhle blatníček vymyslela anglická firma Mucky Nutz a mezi bajkery se stal rychle oblíbeným. No jo, ale dát tři kila za kus plastu se kámošovi moc nechtělo, a tak šťoural na internetu, než našel šablonu a blatníček si vyrobil. První kousky sice moc nevydržely, ale po několika testech jsme nalezli ten správný materiál na výrobu. Je to plastová podložka na modelování, kterou můžete sebrat bráchovi z kufříku na výtvarku nebo si ji koupíte někde v papírnictví.

Malý ale užitečný blatníček


Třetí kousek, o který se s vámi dnes podělím, mi opravdu vyrazil dech. Kamarád sháněl ultralehký stan, ale nechtělo se mu za něj dát velký peníze. A protože je to šikovnej strojař, rozhodl se vyrobit si ho sám. Hlavní ingrediencí tohohle receptu byla plachta z Tyveku. Je pravda, že je to první prototyp, co má ještě své mouchy, ale rozhodně je to nejoriginálnější stan v kempu.
 
No a co doma vyrábíte vy? Už se nemůžu dočkat vašich nápadů ve fóru nebo v komentářích pod článkem. Tak se nestyďte a pochlubte se, jaké máte zlaté české ručičky. A přidejte své rady do Outfanatic.com Fóra anebo Poradny.

Zpět
Komentáře

Zatím tu není žádný komentář.

Související zážitky

Horolezecký festival Český ráj 2017

Horolezecký festival Český ráj 2017

Zámek Hrubá skála a Lázně Sedmihorky

100

%

100

%

Související články

15.03.2018

Kde brát energii pro výkon a jak rychleji regenerovat?

13.03.2018

Jak zlepšit výkon při dlouhém závodě? Správnou hydratací!

08.02.2018

Jak na kolo v zimě: 2. díl – oblečení a doplňky

Zpět

Hledat

Kdo je na Outfanatic.com (3 928 lidí)

Poslední inzeráty

Parťák

Surfskate v Praze

parťačka na sportovní aktivitu

Spolulezkyni

Kolo Praha -> Brno


Banner