REGISTROVAT

Outfanatic.com

Outfanatic tě propojí s dobrými lidmi
a zážitky tě dostanou častěji do přírody.

Outfanatic.com

Staňte se součástí komunity nadšenců
do sportu v přírodě, najděte si parťáky
a užijte si sportování naplno.

Začněte den s Outfanatic.com
Zpět

Freiengrabenbach canyoning pro začátečníky

02.07.2015 |Kuba Vondrášek | Canyoning

Freiengrabenbach je potok tekoucí v Ybbstálských Alpách, a který na svém krátkém toku vyhloubil nádherný kaňon. Tento kaňon je vhodný pro začátečníky, protože vede celou dobu v poměrně otevřeném údolí, takže se z něj nechá v případě nouze dobře uniknout a nemáte zde pocit klaustrofobie. Nabízí spoustu skoků, skluzavek a všech dalších krás canyoningu a celý jde zvládnout i bez slanění. Takže pokud chcete poznat kouzlo objevování neznámých míst, kam se suchou nohou nedostanete, je pro vás Freiengrabenbach tou správnou volbou.

Na začátku vám bude vedro


Autem dojedete na velké parkoviště u jezírka (v outdoormapě zde) a dál už musíte pěšky. Asfaltka sice pokračuje, ale za chvíli stejně skončí zákazem vjezdu a bez možnosti zaparkování. Pěšky tedy půjdete dále po cestě až ke starému statku. Dále proti proudu potoka po naučné stezce o sovách a turistické značce na sedlo Tremel.


První klouzačky

První klouzačky

Po cestě potkáte kamenný most, který je postaven mezi dvěma skalami a zdánlivě nikam nevede. Opak je ale pravdou, protože se jedná o akvadukt, který vede pitnou vodu do Vídně. Poté co si akvadukt prohlédnete, pokračujte dál proti proudu až k soutoku. Přejděte zprava tekoucí Alpbach a pokračujte stále po turistické značce na Tremel. Po prudkém stoupání odbočuje značka doleva, ale vy musíte pokračovat rovně nad kaňonem Freiengrabenbachu. Za chvíli dojdete na ohromnou kamennou pláň. Zde se oblékněte do neoprenů a můžete sestoupit k potoku.

Přes klouzačky k vodopádu


Ze začátku jdete pouze kamenitým korytem potoka a nic se neděje, ale zhruba po sto metrech přijde první klouzačka. Tu můžete obejít, ale proč byste to dělali, že? Pod klouzačkou ovšem není moc vody, takže počítejte s tím, že nohama narazíte na dno. Ale nebojte se, je to zábava. Za chvíli přijde druhá klouzačka, podobná té první. Takto to pokračuje několik dalších metrů až k rozbitému stupni, který překonáte za pomoci erárního lana.


PŘEČTĚTE SI: Kuba Vondrášek „Řeku nemůžeš zdolat. S řekou se musíš spřátelit.“

Kaňon se začíná svírat

Kaňon se začíná svírat

Za tímto stupněm se kaňon více sevře a vy si tak můžete užívat úzké skalní průchody a za chvíli přijdete k prvnímu většímu vodopádu. Zde je asi 7 metrů vysoké slanění. Pokud ovšem nemáte sedáky, můžete na laně ručkovat do police uprostřed vodopádu a odtud skočit do lagunky. Lano ale potřebujete vlastní.

Po zdolání tohoto vodopádu jste už za půlkou kaňonu. Dále vás čeká ještě několik vzdušných skoků a jeden vodopád zapadaný kmeny, který musíte obejít po stráni. Z kaňonu vylezete opět na soutoku s Alpbachem a odtud se vydáte po známé cestě zpět k autu.

Prostup kaňonem vám zabere maximálně hodinu a půl, zaleží na schopnostech a velikosti skupiny. Nástup a návrat pak sebere další hodinku. Co se týče dalších čísel o kaňonu, tak je dlouhý jeden kilometr a převýšení je 60 metrů.


Zdroj: YouTube
S trochou tréninku se můžete proskákat i do zajímavějších míst

Foto: cestovní kancelář AJV Příbram, pořadatel sportovních zájezdů. Jejich profil na Outfanaticu naleznete zde.

---
Další tipy kam vyrazit na vodu naleznete v sekci Kde sportovat.

Zpět
Komentáře

Zatím tu není žádný komentář.

Související zážitky

Canyoning Rotbach

Canyoning Rotbach

Lassingtal, Rakousko, Salza

80

%

80

%

Canyoning Taglesbach

Canyoning Taglesbach

Rakousko, Mariazell, Langau

80

%

80

%

Související články

20.09.2016

Canyoningový víkend pod Ötscherem

10.02.2016

SOS aneb jak přivolat pomoc

20.01.2016

Co by měla obsahovat cestovní lékárnička

Zpět

Hledat

Kdo je na Outfanatic.com (3 921 lidí)

Poslední inzeráty

Surfskate v Praze

parťačka na sportovní aktivitu

Spolulezkyni

Kolo Praha -> Brno

sebeobrana


Banner