REGISTROVAT

Outfanatic.com

Outfanatic tě propojí s dobrými lidmi
a zážitky tě dostanou častěji do přírody.

Outfanatic.com

Staňte se součástí komunity nadšenců
do sportu v přírodě, najděte si parťáky
a užijte si sportování naplno.

Začněte den s Outfanatic.com
Zpět

Čekání na bouřku bez střechy nad hlavou: Jak se chránit?

30.06.2015 |Martina Chrrr. | Voda a lodě, Turistika a treking, Přežití v divočině

Patříte mezi strašpytle, kteří se před bouřkou schovávají pod peřinu či do skříně? A nebo jste její milovníci a jdete se obvykle podívat k oknu anebo ještě lépe vyběhnete ven nechat se smáčet teplým letním deštěm s velkými kapkami, mezi kterými se klikatí blesky? Jenže doma za oknem je to něco trochu jiného, než když jste kdesi na pláži daleko od civilizace a ze všech stran se na vás ženou bouřkové cumulunimby. Co tady dělat?
 

Foto: Fixabay.com


Už jen spaní pod širákem může být pro spoustu lidí zážitek. On to teda je zážitek i pro spoustu ostřílených outdooristů, protože si uvědomují tu specifičnost onoho okamžiku, kdy uléhají pod hvězdnou klenbu bez ruchu města, kdy jsou opravdovou součástí přírody.
 
Jenže když se člověk rozhodne přespat kdesi v přírodě, daleko od civilizace, tak už to širákování tak idilické být nemusí. Na rozmary počasí jsme krátcí, ale o to pak může být prožitek silnější a obohacující.
 

Když je na horách sychravo, fičí vítr anebo se to jen kaboní, tak pokud člověk nemusí, spaní někde venku se asi vyhne. Jenže u moře bouřky většinou přichází až navečer, protože vznikají z tepla díky vysokému výparu z moře. Takže ráno těžko člověk odhadne, jestli opravdu bouřka přijde anebo ne (i rosničky to trefují jen s určitou pravděpodobností). Proto je docela dobré si vždycky s sebou na přespání přibalit žďárák, on se hodí i v místech, kde hrozí velká rosa. Další věc, která se může kdykoliv hodit je tarp, chcete-li celta, na kterou si můžete dát károšku, by se vám do spacáku nesypal písek z pláže anebo jste se prostě jen nekouleli po zemi, když je vám károška úzká. Takový tarp vás ale právě před deštěm může docela sympaticky ochránit, a to i v případě, kdy si chytře žďárák zapomenete. Ono je teda spaní pod tarpem v bouřce asi i příjemnější než ve žďáráku, skrze který vás obrovské bouřkové kapky, ne-li kroupy masírují do obličeje.
 
Foto: wikipedia.org<br>I takhle lze vyrobit tarp. Nám se to povedlo lépe.

Foto: wikipedia.org
I takhle lze vyrobit tarp. Nám se to povedlo lépe.

Tarp je super věc, jen ale k jeho vypnutí budete potřebovat i nějaké špagátky a nějaké křoví, klády nebo něco, na co ho upnout. I to může být na pláži problém. Ideální je tarp vést koso, aby voda z něho stékala. A nejideálnější je, když vyšší okraj celty je ukotven na zídce, kameni nebo něčem podobném, aby jste byli krytí pevnou zástěnou. Sníženou stranu tarpu je ideální přikotvit téměř k zemi. Pod takový tarp (velikost běžně dostupná v OBI a podobných obchodech) se v sedo-lehu docela pohodlně nasouká 6 lidí i se svými spacáky.
 

Vlastní zkušenost

 
To, co jsem tady nastínila, jsem před několika dny zažila a vím, že čekání na bouřku s vědomím, že jsem si žďárák chytře zapomněla, mi zůstane v paměti asi do konce života. Je to zvláštní pocit, když ležíte ještě pod svítícími hvězdami, ale všude okolo se už blýská, sem tam i hřmí a na obzoru nad mořem se kupí obrovské kovadliny – bouřkové mraky nimbocumuly.  Trochu mi přišlo, že vlastně čekám na smrt. Nicméně tarp se nám podařilo připravit exkluzivní. Na pláži, kde se nejdřív zdálo, že není skoro nic vhodného k napnutí, jsme našli kládu a přenesli ji na asi metrovou skalku, ze které jsme plachtu spustili dolů. Ale k čemu to přikotvit dole? Nakonec pomohla loď. Jak jsem již zmínila, déšť jsme v tom přečkali v šesti lidech, ani jsme nebyli moc namočení a dokonce se dalo i klimbat a odpočívat.
 
A smrti jsme se taky nedočkali, za to nás přivítalo krásné slunečné ráno…

Foto: wikimedia.org
Takhle se nimbocumulus zdá být pěkným mrakem. Jenže pak může způsobit pěknou buřinu---
Podělte se s ostatními o své zážitky z pobytu v přírodě a diskutujte ve Fóru. Na tipy a triky se ptejte a nebo své rady dávejte v Poradně. A jestli nemáte s kým vyrazit, zkuste Parťáky.
 

Zpět
Komentáře

Zatím tu není žádný komentář.

Související články

15.03.2018

Kde brát energii pro výkon a jak rychleji regenerovat?

13.03.2018

Jak zlepšit výkon při dlouhém závodě? Správnou hydratací!

08.02.2018

Outdoorová móda ve městě vs. podpatky v horách

Zpět

Hledat

Kdo je na Outfanatic.com (3 931 lidí)

Poslední inzeráty

Parťák

Surfskate v Praze

parťačka na sportovní aktivitu

Spolulezkyni

Kolo Praha -> Brno


Banner