REGISTROVAT

Outfanatic.com

Outfanatic tě propojí s dobrými lidmi
a zážitky tě dostanou častěji do přírody.

Outfanatic.com

Staňte se součástí komunity nadšenců
do sportu v přírodě, najděte si parťáky
a užijte si sportování naplno.

Začněte den s Outfanatic.com
Zpět

Rizika letního pobytu v přírodě: úpal & úžeh

29.06.2015 |Martina Chrrr. | Voda a lodě, Běhání, Cyklistika, Turistika a treking, Extrémní závody, Triatlon, Běžkování, Duatlon

I když naše letošní léto prozatím probíhá dosti prazvláštním způsobem, už pár horkých letních dní jsme si užili. A sami víte, že ne každému dělá letní horko a pobyt na přímém slunci dobře. Úpal a úžeh jsou skoro taková klišé, když je člověk unavený a je mu hic a chce se vymluvit, aby nemusel už vykonávat jakoukoliv činnosti. Ale pojďme se na ně podívat blíže, abyste se třeba nemuseli vymlouvat, a raději jste úspěšně řešili opravdový problém – opravdový úpal nebo úžeh.

 

Foto: Erci Swinton; Slunce je krásné, životadárné, ale všeho moc škodíÚžeh nebo úpal?

 
Obě dvě postižení jsou dvěma typy přehřátí organismu, mají velmi podobné příznaky a i první pomoc je obdobná.
 

Úpal


Tento typ přehřátí může nastat při dlouhodobém pobytu v prostředí s vysokou teplotou (více jak 35°C) a odborníky je chápán jako selhání vlastní termoregulace, kdy tělo přestává odvádět přebytečné teplo.


Příčiny úpalu můžeme rozdělit na vnitřní a vnější. Pokud je v těle nedostatek tekutin pro tvorbu potu a vzniká tak nadměrné teplo, pak mluvíme o příčině vnitřní. Naopak vysoká teplota a vlhkost okolního prostředí anebo také těsné pracovní prostory, to jsou příčiny vnější. Příkladem může být jízda v přehřátém autě, třeba v koloně, kdy si moc nevyvětráte.
 
Úpal se vyznačuje především horečkou (až 41°C), dále suchou, horkou a začervenalou kůží. Obvykle je doprovázen bolestí hlavy, závratí, zrychleným dechem či tepem. Tento stav může velmi rychle přejít do šoku.

Foto: MCh; Na vodě může být slunce opravdu zrádné. Pokrývka hlavy se hodí o to víc. Stejně jako dostatek tekutin!


Úžeh

 
Druhým typem přehřátí je úžeh. Projevuje se podobně jako úpal, ale příčina je trošičku jiná. V důsledku déletrvajícího přímého slunečního záření na nekryté tělo (často je tedy kombinován se slunečním popálením) dochází k přehřátí mozku. Úžeh si tedy uženeme při lenošivém ležení na pláži, anebo také na rozpálené skále.


K TÉMATU: Dejte tělu vše, co potřebuje a včas
 
Může se projevit už i po několika hodinách, takže relativně brzy. Projevem většinou bývá stoupající teplota, neurologické (bolest hlavy, závratě, malátnost) a oběhové potíže (zrychlený dech, tep), zarudnutí pokožky hlavy.
  

První pomoc – pro obě přehřátí téměř shodné

 
Nejdříve je nutné zajistit, aby se postižený dál nepřehříval. Tedy, přeneseme jej do stínu nebo do chladné, dobře větrané místnosti. Pak ho začneme postupně ochlazovat. Je třeba zajistit dostatečný přísun tekutin (chladivých, ale ne ledových!), aby se tělo mohlo ochlazovat samo pocení i zevnitř. Vhodné jsou také studené zábaly. Při ochlazování dbejte komfortu postiženého – zchlazování by mu nemělo nepříjemné! Také musíme zamezit druhotnému podchlazení. Teplotu srážíme přibližně na 38°C.
 
Při první pomoci při úžehu klademe chladivé obklady na hlavu postiženého (přehřátý je především mozek).
 

Nejlepší je prevence

 
Abychom předcházeli úpalu, nesmíme zapomínat doplňovat tekutiny. Když už máme žízeň, je pozdě, organismus už strádá. A také bychom se neměli zdržovat na slunci v období vysokých teplot, a když tak jedině s pokrývkou hlavy. Omezení velké fyzické námahy může jedině prospět. Někdy si však při sportu nemůžeme moc vybírat, jestli se budeme pohybovat na slunci, či ne. Zrovna nedávno jsem to zažila sama, když jsme na seakajaku pádlovali okolo ostrovu Krk. Nicméně dostatek tekutin a pokrývka hlavy postačily k tomu, aby si nikdo z nás úžeh neuhnal, a to ani při pádlování přes poledne…


Zpět
Komentáře

Zatím tu není žádný komentář.

Související zážitky

Adrenalin Challenge Race 2018

Adrenalin Challenge Race 2018

Děčín, Smetanovo nábřeží pod zámkem

100

%

100

%

Související články

03.04.2018

Jaký trénink na jaro? Běh a síla jsou super

15.03.2018

Kde brát energii pro výkon a jak rychleji regenerovat?

13.03.2018

Jak zlepšit výkon při dlouhém závodě? Správnou hydratací!

Zpět

Hledat

Kdo je na Outfanatic.com (3 931 lidí)

Poslední inzeráty

Parťák

Surfskate v Praze

parťačka na sportovní aktivitu

Spolulezkyni

Kolo Praha -> Brno


Banner