REGISTROVAT

Outfanatic.com

Outfanatic tě propojí s dobrými lidmi
a zážitky tě dostanou častěji do přírody.

Outfanatic.com

Staňte se součástí komunity nadšenců
do sportu v přírodě, najděte si parťáky
a užijte si sportování naplno.

Začněte den s Outfanatic.com
Zpět

Drobné vodácké know-how

26.06.2015 |Kuba Vondrášek | Voda a lodě

Komfort na vodě není jen o tom, jestli používáte hi-tech vybavení z Gore-Texu, nanovláken či z rohu jednorožce obecného, za které utratíte tři měsíční výplaty. Ty nejužitečnější věci jsou totiž většinou drobnosti. Pojďme si tedy nějaké ty vodácké vychytávky ukázat. Pravda je, že pádlovat vás to nenaučí, ale ušetříte peníze a nervy.

Guil ve Francii


Měli bysme přidat. Za chvíli bude tma.

Měli bysme přidat. Za chvíli bude tma.

Začněme třeba u toho jak si hlídat čas na řece, protože dojíždět i dvojkovou vodu potmě není nic příjemného, natož pak nějaký zablokovaný kaňon. Pokud nemáte mobil ve vodotěsném pouzdru ve vestě, tak na jeho vyndávání rovnou zapomeňte, akorát byste ho někde ztratili. Lepší jsou proto hodinky. No jo, ale kam s nimi? Potkal jsem už spoustu lidí, co si je nechává na zápěstí pod bundou, a když se jich zeptáte kolik je hodin, složitě začnou ohrnovat manžety, aby se na ty hodinky podívali. To zabere dost úsilí a navíc si tím pěkně ničí bundu. Ideální řešení je připnout si hodinky na ramenní popruh vesty. Čas tak máte neustále pod kontrolou a nemusíte vůbec pouštět z ruky pádlo. Hodinky vám zde navíc vůbec nepřekáží a ani se neničí žádný materiál.


Jak na Go-Pro

 
Kapky na čočce

Kapky na čočce

Když už jsme u té elektroniky, spousta lidí dnes vozí na vodu Go-Pro a jiné sportovní kamerky, ze kterých pak šérují ty nejdrsnější videjka, aby ostatní mohli závidět. Nejvíc vás pak naštve, když si doma prohlížíte super záběry a místo nádherného boofu na třímetrovém dropu vidíte jen rozmazanou změť barev, protože se vám na čočce usadila ohromná kapka.

Šikovní prodejci by vám určitě v takovou chvíli poradili, abyste si koupili speciální vodičku za pouhých dvě stě korun český, kterou pomažete čočku kamerky a neudrží se na ní už ani ta nejmenší kapička. Pokud ale budete chytřejší než oni, tak budete vědět, že stačí čočku před jízdou olíznout. Sliny totiž na čočce udělají malou vrstvičku, po které kapky stečou. Navíc budete mít vtipné záběry do sestřihu.
 
Olíznutá čočka bez kapek

Olíznutá čočka bez kapek

Podobné je to i s mlžící se čočkou. Buď si můžete koupit speciální vysoušeče, anebo jednoduše přidržíte čočku na jazyku o chvilku dýl a ona se teplem odmlží. Pravdou je, že vlhkost pořád zůstane uvnitř kejsu, takže se za chvíli zamlží zas, ale jako nouzové řešení je to super. Nejlepší jak předejít mlžení je, snažit se držet vnitřek kejsu a kamery co nejvíce v suchu.



K TÉMATU: Povinná výbava lodi na divokou vodu



Tesa páska hnet po ruce

Tesa páska hnet po ruce

Bez tesa pásky ani ránu

 
Další kajakářskou vychytávkou je namotání kusu tesa pásky na žerď pádla. Páska vám na pádle nijak nepřekáží, a když pak potřebujete na rychlo zalepit třeba prasklou loď, máte pásku hned po ruce. Pásku namotejte alespoň v pěti vrstvách, ať vám nedojde a důkladně ji vrstvěte na sebe, jako na originální roli. Bude se vám pak lépe sundávat, až bude třeba.
 
Kontak pro poctivého nálezce

Kontak pro poctivého nálezce

Pokud vám pádlo v peřejích klouže z rukou a vy pak zbytečně musíte kilometr lovit věci, je tu pro vás další jednoduché řešení. Navoskujte si žerď. Nejlepším voskem pro tento účel je vosk na surfařská prkna. Před nasednutím na řeku jím párkrát přetřete žerď v místě úchopu a ruce vám tak budou držet na svém místě jak přibité.
 
Když se vám ale přeci jen stane, že musíte nedobrovolně opustit svou loď a vaše hračky vám odplavou dále po proudu, je dobré je mít podepsané. Hlavně pádlo a loď. Pokud je totiž najde nějaký hodný vodák, tak bude vědět jak vás kontaktovat. Nejlepší je napsat na materiál telefonní číslo a e-mail. Vhodné je napsat příslušné údaje kvalitní nesmývací fixou. Obyčejná lihovka nebude po týdnu na vodě k přečtení.


PŘEČTĚTE SI: Komunikace na divoké vodě



I když to tak nevypadá, vůbec nepřekáží.

I když to tak nevypadá, vůbec nepřekáží.

Do podepsané lodi je také vhodné si hodit jeden imbus nebo šroubovák, kterým utáhnete různé povolené šrouby a hlavně ty na sedačce, protože jízda s volnou sedačkou v zavřeném kaňonu je dost stresující. Vhodné je také mít na lodi co nejvíce stejných šroubů, které utáhnete právě tím jedním imbusem a nemusíte jich táhnout pět.
 
To, že je vhodné vozit v lodi několik smyček a karabin jsme už psali v článku o povinné výbavě lodi na divokou vodu. Jednu smyčku s karabinou je dobré mít někde po ruce, abyste si mohli přidržet loď při vysedání nebo ji někam přicvaknout a já nevím co ještě. Věřte, že pro tuhle smyčku najdete hodně využití. Kam tedy tu smyčku dát, aby byla po ruce? Pokud máte velkou kapsu na vestě, tak je to určitě správná volba, ale pokud se vám tam nevejde, omotejte si ji kolem pasu a secvakněte karabinou. Na první pohled by se mohlo zdát, že vám bude překážet, ale opak je pravdou. O smyčce ani nevíte a přesto ji máte hned po ruce. Vhodné je mít smyčku, která vám vyjde alespoň na dvakrát kolem pasu. Jestli si zvolíte sešitou či nesešitou už nechám na vás.



Další užitečné rady najde v člancích sportovní tipy. Pokud ani zde nenaleznete odpovědi na své otázky zeptejte se v naší poradně anebo dikutujte ve foru.

Zpět




Komentáře

Zatím tu není žádný komentář.

Související články

08.02.2018

Rituály a pověry ve sportu

21.12.2017

Dopřejte tělu odpočinek – fyzický i psychický – naučte se relaxovat

04.10.2016

Jak přečíst stupnici obtížnosti WW

Zpět

Hledat

Kdo je na Outfanatic.com (3 932 lidí)

Poslední inzeráty

Parťák

Surfskate v Praze

parťačka na sportovní aktivitu

Spolulezkyni

Kolo Praha -> Brno


Banner